Żurek wielkanocny na rozgrzewkę
Wielkanoc może przywitać nas ostrym słońcem lub powtórką z zimy. Po porannej mszy oraz długim spacerze miło jest zasiąść do stołu lub przy kominku z miseczką gorącej i aromatycznej zupy. Żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie to prawdziwy numer jeden w wielkanocnym menu. W poszukiwaniu sprawdzonego przepisu koniecznie sprawdź poniższą propozycję.
Zobacz wideo Prosty żurek w chlebie. Kwaśny jak lubisz
Zakwas na żurek - dobra baza to podstawa
Dlaczego warto się postarać i przygotować własny zakwas na żurek? Gotowy produkt zamiast naturalnego aromatu i smaku ma często cierpki smak. Każdy, kto oczekuje czegoś więcej, może przetestować poniższą recepturę.
Żurek - przepis na domowy zakwas krok po kroku
Oto prosty przepis na domowy zakwas na żurek:
- Przygotuj czysty słoik, do którego wsyp 8 łyżek mąki żytniej dobrej jakości.
- W kolejnym kroku zalej mąkę pół litrem wody.
- Słoik przykryj gazą i odstaw na pięć dni, pamiętając, aby dwa razy dziennie zamieszać zawartość.
- Gotowy zakwas powinien wyróżnić się mocnym, kwaśnym smakiem.
- Przed użyciem sprawdź, czy przygotowany produkt nie spleśniał.
- Domowy zakwas można przechowywać w lodówce do dwóch tygodni.
Przepis na żurek - jak przygotować zupę pełną aromatów?
Sekret udanego żurku oprócz zakwasu tkwi w naturalnych składnikach. Pełną listę niezbędnych produktów oraz przepis na żurek krok po kroku znajdziesz w dalszej części artykułu.
Składniki na żurek:
- bulion - 2 litry,
- zakwas żytni z powyższego przepisu - 500 ml,
- biała kiełbasa - 4 sztuki,
- boczek - 200 g,
- cebula - 1 duża sztuka,
- chrzan - 2 łyżeczki,
- czosnek - 1 ząbek,
- śmietana 30% - 3 łyżki,
- przyprawy: suszony majeranek, sól i pieprz,
- jajko na twardo - 1 na dwie porcje
Żurek - sposób przygotowania
Oto prosty przepis na domowy żurek na Wielkanoc:
- Zacznij od podgrzania bulionu. W kolejnym kroku na patelni podsmaż boczek oraz cebulę pokrojone w drobną kostkę. Cebulę dodajemy dopiero wtedy, gdy boczek zacznie oddawać tłuszcz. W dalszej części smaż obydwa składniki do zarumienienia.
- Do gorącego bulionu wsyp zawartość patelni oraz kiełbasę i gotuj całość przez 40 minut. Teraz dodaj zakwas, ale uwaga - należy to robić partiami, żeby efekt nie był zbyt kwaśny. Na początek możesz wlać połowę, następnie kolejnych kilka łyżek na zasadzie prób i testów.
- W tym momencie do garnka dodaj rozebrany i zgnieciony czosnek, dwie łyżeczki chrzanu oraz dowolną ilość majeranku. To bardzo wdzięczna przyprawa, która nie zaszkodzi nawet w większych ilościach. Gotuj dalej przez kilka minut.
- Pod koniec zdejmij żurek z ognia i dodaj śmietanę, do której należy wcześniej dodać kilka łyżek gorącego żuru. Ten prosty zabieg sprawi, że śmietana w żurku się nie zważy.
- Żurek podajemy z plastrami kiełbasy i jajkiem, koniecznie w śnieżnobiałym talerzu lub miseczce. Naczynie powinno stanowić piękną bazę dla tej tradycyjnej zupy.
Zobacz też: Puszysty, wysoki, wilgotny z lekką cytrynową nutą i truskawkami - taki sernik to ja rozumiem