-
Mieszam 3 składniki, smażę i mam najlepsze placki. Mogłabym jeść codziennie
Placki wszelkiej maści to genialny wynalazek kulinarny, bo są smaczne, szybkie i proste do zrobienia. W tej kategorii zdecydowanie na czoło wysuwają się arepas, czyli placki w formie małych tortilli rodem z Ameryki Południowej. Robi się je niemal tak szybko jak jajecznicę i można podawać z czym tylko się chce.
-
Są już najlepsze sezonowe owoce. Zrób z nimi to ciasto, a na dobre zapomnisz o sernikach
Czereśnie to najsmaczniejsze sezonowe owoce i koniec kropka. Zdania chyba nigdy nie zmienię. Jeśli ty też masz na ich punkcie takiego hopla jak ja, to musisz zrobić ten czereśniowy cobbler. Nic lepiej nie definiuje lata niż ten deser. Zwłaszcza gdy dodasz do niego jeszcze trochę czekolady.
-
Dodaje energii i poskramia wilczy głód. Zrobisz z niego najlepszą pastę na kanapki
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale wiele osób podchodzi do niego po macoszemu. Pora to zmienić. I to w bardzo łatwy sposób. By śniadanie było sycące, dodawało energii i jeszcze na dodatek dobrze smakowało, wcale nie trzeba stawać na głowie. Wystarczy taka pasta z awokado, by wynieść kanapki na inny poziom.
-
Salmonella w mięsie z Bedronki. Sanepid alarmuje. Sprawdź, czy masz je w domu
Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym ostrzega, by nie spożywać określonej partii polędwiczek z kurczaka z Biedronki. Wykryto w niej bowiem Salmonellę, która może powodować silne zatrucie pokarmowe. Produkt jest wycofywany z rynku.
-
To najczęściej podrabiane produkty w Unii Europejskiej. Mogą zawierać rtęć i metanol
Wino oraz napoje spirytusowe należą do najczęściej podrabianych produktów w UE. Roczne straty z tego tytułu szacuje się na 2,28 mld euro, z czego 161 mln w samej Polsce. W podrabianych produktach spożywczych i napojach, nie tylko alkoholowych, wykrywane są niebezpieczne substancje, w tym m.in. metanol, rtęć oraz środki owadobójcze.
-
Kamila prowadzi bezalkoholowy bar. "Nikogo nie oszukuję i nie udaję, że sprzedaję alkohol"
- Nie wypraszamy każdego, kto przyszedł do nas po alkoholu. Nawet niedawno miałyśmy grupkę ludzi, którzy od razu po wejściu przyznali, że wcześniej wypili jednego drinka. To nam nie przeszkadza, choć oczywiście zachęcamy do trzeźwości. Zdaję sobie sprawę, że pewnie ok. 80 procent moich stałych gości lubi pić alkohol, ale piją go okazyjnie i nie każdy ich weekend musi kończyć się alkoholizacją. Więc jeśli ktoś zachowuje się spokojnie i kulturalnie, może u nas zostać, nawet jeśli przedtem coś wypił. Uspokajam, że z alkomatem na wejściu nie stoimy! - mówi nam Kamila Pacuła, właścicielka bezalkoholowego lokalu Dromader Dry Bar w Gdańsku.
-
Sprawdzili ceny w Kołobrzegu. Za gofra zapłacisz jak za obiad. "Nie stać mnie. Jadę do Turcji"
Powoli zbliżają się wakacje, a więc i czas wzmożonych wyjazdów nad morze. Para tiktokerów, którzy prowadzą profil o nazwie Warto_zobaczyć, sprawdziła, jakie są ceny w Kołobrzegu tuż przed startem sezonu. Komentujący filmik nie szczędzili gorzkich słów. "Nie stać mnie na Polskę, lecę do Egiptu" - napisał jeden z użytkowników.
-
Te kluski leniwe są inne niż wszystkie. Lepiej od razu zrób podwójną porcję
"Gotowanie ma sprawiać frajdę" - mówi Kuba Przeździecki, znany w sieci jako Coocharz, który właśnie wydał debiutancką książkę "Coomfort Food". Przepisem na umamiczne leniwe, który się w niej znalazł, udowadnia, że nie rzuca słów na wiatr. Uwielbiane przez Polaków danie, które cudownie utula i przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa, podrasował takimi dodatkami, że babcia najpierw złapałaby się za głowę, a potem poprosiła o dokładkę. Tych składników w przepisie na leniwe się nie spodziewasz.
-
Restauracja NUTA kolejny raz utrzymała gwiazdkę Michelin. "Nie lubimy napuszonej atmosfery"
Gwiazdki Michelin 2025 rozdane. Restauracja NUTA po raz trzeci znalazła się w przewodniku z jedną gwiazdką. To nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę, że środowisko kulinarne w Polsce staje się coraz bardziej konkurencyjne. "Prowadzimy ją niemal jak rodzinną restaurację, w której nasi goście czują się komfortowo, a jednocześnie otrzymują wyrafinowane doświadczenie kulinarne" - mówi nam szef kuchni Andrea Camastra.
-
Kolejna gwiazdka Michelin dla polskiej restauracji. Inspektorów urzekły lody i domowe pieczywo
Kolejna warszawska restauracja dołącza do grona miejsc nagrodzonych gwiazdką Michelin. W tym roku twórcy przewodnika przyznali to wyjątkowe wyróżnienie restauracji hub.praga. Docenili szefa kuchni i jego lokal za "ogromną dbałość o szczegóły oraz nienaganną technikę kulinarną".
-
Polacy uwielbiają tę herbatę. Chroni serce i poprawia pamięć
Choć matcha może kojarzyć się głównie z instagramowymi i tiktokowymi trendami, to pita w odpowiedni sposób może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Okazuje się, że ten zielony napój pochodzący z Japonii jest antyoksydacyjną bombą. Oznacza to, że dba o równowagę w naszym organizmie i pomaga zapobiegać chorobom. Jak pić matchę, by czerpać z niej jak najwięcej?
-
Zbieracze jagód muszą mieć się na baczności. Za taki błąd zapłacą nawet 5 tys. złotych
W lasach pojawiają się już pierwsze jagody. Na własny użytek można je zbierać bez ograniczeń, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, by nie zostać ukaranym mandatem. Z kolei osoby, które chcą sprzedawać zebrane jagody, powinny zadbać o odpowiednie dokumenty. W przeciwnym razie mocno dostaną po kieszeni.
-
Najbardziej czekoladowe ciasto, jakie kiedykolwiek powstało. Lśni jak najjaśniejsza gwiazda
Czekolada, duuużo czekolady. Tak w skrócie można opisać ciasto Marcello. A skoro jest tak mocno czekoladowe, to raczej nie ma możliwości, by ktoś przeszedł obok niego obojętnie i kręcił nosem. By zrobić ten deser, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Ale, uwierz, ciasto jest tego warte.
-
Ogórki robią się brązowe i gorzkie? To może być wina soli. Tylko jedna się nadaje
Robienie przetworów z ogórków ma w Polsce wieloletnią tradycję. Zdarzają się jednak błędy, przez które ogórki wychodzą niesmaczne. Powodów może być wiele, chociażby warzywa, które nie były pierwszej świeżości. Równie ważna jest jednak sól. Zły wybór może spowodować, że ogórki kiszone wyjdą na przykład gorzkie. Jaka sól do kiszenia jest najlepsza?
-
Dietetycy uznali je za najzdrowsze ryby z puszki. Dobre dla serca i doskonałe do makaronu
Ryby to źródło wielu cennych składników odżywczych. Choć w Polsce nadal jemy ich za mało, to z roku na rok wygląda to coraz lepiej. Jednymi z najchętniej przez nas kupowanymi są ryby w puszkach. To nie najgorszy wybór, choć trzeba dokładnie przeczytać skład. Dietetycy wskazali, które są najzdrowsze.
-
Zaczyna się sezon na najzdrowszy owoc. Jest wolny od pestycydów i świetny do przetworów
Jagoda kamczacka to owoc, który z roku na rok jest u nas coraz popularniejszy, choć nadal ustępuje jeszcze borówce amerykańskiej. Warto jednak bliżej się z nim zapoznać, bo nie tylko świetnie sprawdza się w kuchni, lecz także jest bardzo zdrowy. Bywa nazywany "owocem wiecznej młodości" lub "eliksirem życia". Sezon właśnie się zaczyna.
-
Najlepsze grzyby są już w lasach. "Bardzo się cieszę z tego znalezicha"
Choć najwięcej grzybów pojawia się jesienią, to wiosna i wczesne lato również obfitują w wiele apetycznych gatunków. Grzybiarze donoszą, że w lasach pojawiają się już pierwsze kurki. To dobra wiadomość dla osób, które cały rok czekały, by zrobić sos kurkowy lub dorzucić małe, żółte grzybki do jajecznicy.
-
Lidl wycofuje ziemniaki w siedmiu województwach. GIS apeluje, by ich nie jeść
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat, w którym przestrzega przed spożywaniem partii ziemniaków wczesnych z Lidla. Z powodu przekroczonego dopuszczalnego poziomu jednego z środków ochrony roślin, zostały wycofane ze sprzedaży w niektórych sklepach na terenie siedmiu województw.
-
Gdzie wyrzucić opakowanie po serze feta? Bardzo łatwo o pomyłkę
Ser feta sprzedawany jest w różnych opakowaniach. Gdy kupujemy ten w plastikowym pudełeczku, raczej nie mamy wątpliwości, gdzie je później wyrzucić. W sklepach są też jednak produkty w kartonikach. I to już może budzić wątpliwości. Bo skoro to karton, to powinien trafić do papieru. Ale czy na pewno? Gdzie wyrzucić opakowanie po fecie?
-
Ciasto drożdżowe urośnie prawie pod sufit. Dodaj składnik, który jest w każdej szafce
Ciasto drożdżowe, gdy jest dobrze wyrośnięte i puszyste, to czysta przyjemność. Czasami jednak zdarza się, że uparciuch nie chce rosnąć. Jest jednak sposób na to, by trochę go do tego zachęcić. Trzeba sięgnąć po produkt, który większość z nas ma w kuchennych szafkach. Niektórzy nawet nie pomyśleliby, że nada się do deserów.