Dżem czereśniowy

Anna Wrońska/Magazyn Kuchnia 25.09.2020 14:47
(brak ocen)
OCEŃ
Dżem czereśniowy
Dżem czereśniowy
Czas przygotowania powyżej godziny
Poziom trudności łatwy
  • Można zamrażać? Nie

Składniki (6porcji)

  • Czereśnie - 1.5 kg
    Cytryna - 1 lub 2
    Cukier - jego ilość zależy od tego, ile otrzymamy pulpy owocowej
    Wódka - ew. łyżka czystej (najlepiej kirszu, czyli wódki z wiśni)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 / 5

Myjemy i drylujemy czereśnie. Siekamy 3/4 owoców, resztę pozostawiamy w całości. Wkładamy do rondla, zagotowujemy, mieszając. 

2 / 5

Gdy sok, który puszczą, zacznie mocno wrzeć, dodajemy sok i skórkę otartą z cytryny (cytryn). Gotujemy 20 minut, często mieszając. 

3 / 5

Zdejmujemy z ognia, odmierzamy (najlepiej szklanką) ilość otrzymanej pulpy owocowej (wraz z sokiem). Robimy to, aby ustalić ilość potrzebnego cukru (na 1 część pulpy potrzeba 3/4 części cukru; jeśli np. otrzymaliśmy 4 szklanki pulpy, bierzemy 3 szklanki cukru). Mieszamy cukier z owocami, gotujemy na średnim ogniu, mieszając. 

4 / 5

Gdy dżem zrobi się lśniący i gęsty, robimy próbę, wylewając odrobinę na zimny talerzyk - dżem jest gotowy, jeśli od razu krzepnie; jeśli się rozlewa, gotujemy dalej jeszcze kilka minut i ponownie robimy próbę. Ważne, aby nie gotować owoców za długo, gdyż cukier się skarmelizuje i dżem będzie gorzkawy. 

5 / 5

Dodajemy wódkę, mieszamy, gorącym dżemem napełniamy słoiki. Możemy je zapasteryzować (20 minut w lekko wrzącej wodzie albo w piekarniku nagrzanym do 90 st. C) lub po przestudzeniu wstawić do lodówki, gdzie wytrzymają około pół roku.

Użyłaś / użyłeś tego przepisu?
Podziel się swoim wykonaniem na instagramie używając hashtagu
#haps
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.