Grzywacz, soczewica, smardze, kurki

Tomasz Trąbski/Magazyn Kuchnia 18.02.2021 17:05
(brak ocen)
OCEŃ
Grzywacz, soczewica, smardze, kurki
Grzywacz, soczewica, smardze, kurki
Czas przygotowania do godziny
Poziom trudności trudny
  • Można zamrażać? Nie

Składniki (2porcje)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 / 3

Gołębia oprószamy solą, pieprzem i tymiankiem, pierś smarujemy masłem. Układamy na blasze grzbietem do dołu. Pieczemy 8 minut w 220 st. C. Podlewamy sokiem z pieczenia, odwracamy grzbietem do góry, pieczemy 4 minuty.

2 / 3

Nieobranego selera nacieramy oliwą i tymiankiem, pieczemy w 160 st. C, aż zmięknie. Obieramy ze skóry. Miksujemy na purée przez 10 minut w Thermomiksie, dodając połowę masła i śmietankę. Pietruszki gotujemy al'dente z resztą masła, hartujemy w wodzie z lodem. Osuszamy i podsmażamy na suchej patelni, aż zaczną się przypalać. Soczewicę przesmażamy na klarowanym maśle, doprawiamy. Podobnie smażymy kurki i smardze, dodając kilka gałązek tymianku (potem zdejmujemy je z patelni) i drobno posiekaną szalotkę.

3 / 3

Na soczewicy układamy gołębia, obok pietruszki, a dookoła - grzyby. W kilku miejscach wyciskamy purée z selera.

Rada: Grzywacz jest ptakiem z gatunku gołębiowatych cenionym za delikatne mięso. Brytyjczycy nazywają go wood pigeon - leśnym gołębiem. Filetują go trochę inaczej, bo od zewnątrz, tak by skóra na korpusie została nienaruszona i łączyła obie piersi. Smardze w Polsce są pod ochroną, w sezonie można kupić sprowadzane z Niemiec, Czech, Węgier i Wielkiej Brytanii. Poza sezonem są dostępne mrożone, ale polecam suszone - mają bardziej wyrazisty smak.

Użyłaś / użyłeś tego przepisu?
Podziel się swoim wykonaniem na instagramie używając hashtagu
#haps