Składniki (4porcje)
-
Cukier - 250 gCytryna - 100 ml sokuWoda - 50 mlDynia zwyczajna - 400 gKumin (kmin rzymski) - spora szczypta nasionGoździki - 1Chili - 1Imbir - pocięty na niteczki 2-centymetrowy kawałek
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Kmin podpiekamy na suchej patelni i ubijamy na proszek w moździerzu, mieszamy z cukrem. Wodę łączymy z sokiem z cytryny. Cukier wsypujemy na patelnię, stawiamy na dużym ogniu, dodajemy wodę. Gdy cukier się rozpuści, a syrop będzie bulgotał, dodajemy papryczkę i goździka; gotujemy na małym ogniu przez 15 minut, odszumowując od czasu do czasu.
Usuwamy papryczkę i goździka. Dodajemy dynię pociętą w kostkę o 2-3-centymetrowym boku. Gotujemy na małym ogniu przez 10 minut, odszumowując od czasu do czasu. Dodajemy imbir i gotujemy jeszcze 5 minut. Dynia ma być miękka, lecz nie może się rozpadać. Przekładamy do miski lub słoika i odstawiamy do lodówki na 1-2 dni.
Dobrze pasuje do kurczaka z rożna, pieczonej kaczki lub jagnięciny.W wersji deserowej nie dodajemy kminu rzymskiego, papryki ani imbiru i zmniejszamy ilość soku z cytryny o połowę. Podajemy konfiturę posypaną posiekanymi orzechami włoskimi i leciutko oprószoną cynamonem, a ku niej - gęstą, słodką śmietanę lub mascarpone. Wino dobiera Marek Bieńczyk - Kierunek południe Polecimy dziś wino dodo, czyli nie do samej konfitury, lecz do konfitury do mięs jedzonej wraz z mięsem. Najlepsze tu będą odmiany południowe, syrah, grenache i inne. Czyli np. Le 20 Rouges IGP 2011, zrobione przez Virgile'a Joly'ego znanego winiarza z Langwedocji. To hit ostatnich miesięcy (Biedronka, ledwie 15 zł).
-
Moda
-
Wiadomości
-
Polecamy
-
Plotki
-
Kalkulatory