Małże, pak choi, koperek

David Toutain/Magazyn Kuchnia 08.07.2020 14:42
(brak ocen)
OCEŃ
Małże, pak choi, koperek
Małże, pak choi, koperek
Czas przygotowania powyżej godziny
Poziom trudności średni
  • Można zamrażać? Nie

Składniki (2porcje)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 / 5

Małże (tu: mule, sercówki, okładniczki): Sercówki zalewamy na godzinę zimną osoloną wodą. Mule czyścimy i myjemy. Jedne i drugie układamy na dużej patelni - powinny leżeć ciasno, ale w jednej warstwie. Zalewamy wodą (ma być jej tyle, aby je ledwo przykryła), przykrywamy, gotujemy, aż muszle się otworzą (nieotwarte wyrzucamy). Odcedzamy przez sitko wyłożone gazą, zbierając do podstawionego naczynia wodę z gotowania. Małże wyjmujemy z muszli, wkładamy ponownie do wody, w której się gotowały. Okładniczki gotujemy w piekarniku parowym przez minutę. Wyjmujemy języczki, wkładamy je do tej samej wody, w której gotowały się mule i sercówki. Uwaga! Nie wyrzucamy muszli, ugotujemy na nich wywar!

2 / 5

Wywar na muszlach małży: Wszystkie muszle wkładamy do dużego garnka, zalewamy zimną wodą (tyle, aby je przykryła) i doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy szumowiny, wywar pozostawiamy na godzinę na małym ogniu. Ponownie odszumowujemy, zestawiamy garnek z ognia i pozostawiamy wywar wraz z muszlami do ostygnięcia. Potem cedzimy przez sitko wyłożone gazą i ponownie zagotowujemy, dodając 3 łodygi trawy cytrynowej na każdy litr wywaru. Przed samym podaniem dodajemy do tego wywaru wodę, w której gotowały się małże, i przyprawiamy do smaku solą.

3 / 5

Pak choi: Wybieramy malutkie listki kapusty pak choi, kroimy je wzdłuż na pół. Po opłukaniu pakujemy próżniowo, wlewając do woreczka zimną wodę. Następnie rozpakowujemy, czynności powtarzamy jeszcze dwa razy.

4 / 5

Olej z koperku: Blanszujemy przez 5 minut pęczek koperku w lekko osolonej wodzie. Od razu przekładamy do garnka z zimną wodą i lodem. Odsączamy z wody - należy przygnieść zioła czymś ciężkim i pozostawić na całą noc - chodzi o to, aby w koperku nie pozostała ani kropla wody. Następnie ważymy koperek i dodajemy do niego olej arachidowy (proporcje 1:1,5, czyli: jeśli mamy 100 g koperku, bierzemy 150 g oleju). Podgrzewamy mieszaninę do 50-60 st. C, miksujemy, filtrujemy przez sitko wyłożone gazą.

 

5 / 5

Składamy danie: w głębokich talerzach układamy mule, sercówki i okładniczki oraz listki kapusty chińskiej. Zalewamy gorącym wywarem z muszli, na koniec za pomocą pipety wkraplamy do każdej porcji kilka kropli oleju koperkowego. UWAGA! W przepisach Davida Toutaina przeważnie brak dokładnych ilości składników - szef woli podać proporcje. Dzięki temu, jak mówi, według jednej receptury można ugotować jedzenie i dla trzech, i dla trzydziestu osób.

Użyłaś / użyłeś tego przepisu?
Podziel się swoim wykonaniem na instagramie używając hashtagu
#haps