Składniki (2porcje)
-
Jajka - 3Sól - spora szczyptaPieprz czarny mielony - niecoMasło - łyżka + troszeczkę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Ubijamy jajka widelcem (20-30 sekund), solimy je i pieprzymy. Patelnię (na 3 jajka bierzemy taką o średnicy 20 cm) stawiamy na dużym ogniu. Roztapiamy na niej masło i, poruszając nią, rozprowadzamy je po całej powierzchni. Na gorące, ale jeszcze nie przyrumienione masło wlewamy jajka i smażymy, poruszając patelnią i podważając omlet, tak aby na dno cały czas spływała płynna masa jajeczna.
Energicznie poruszamy patelnią, tak aby oddzielił się od niej spód omletu. Pomagając sobie łopatką, składamy omlet na pół, pod spód wkładamy jeszcze troszeczkę masła i dosmażamy przez chwilę - omlet powinien być rumiany z zewnątrz, ale wciąż lekko kremowy, galaretowaty w środku.
Podpowiadamy:
- Omlet można od razu zsunąć na talerz, bez podkładania masła na patelni. Nie zaszkodzi mu posmarowanie odrobiną masła po wierzchu.
- Jeśli chcemy zrobić omlet aux fines herbes, dodajemy do masy jajecznej łyżkę mieszanych ziół: szczypiorku, natki, estragonu i trybuli.
- Jeśli robimy omlet serowy, wlewamy masę jajeczną na patelnię, a gdy zacznie się ścinać, posypujemy powierzchnię łyżką drobno startego sera (gruyere, parmezan), dosmażamy, składamy jak w przepisie podstawowym. Złożony omlet można posypać odrobiną sera także po wierzchu. Jest też inna wersja omleta serowego: do ubitych widelcem jajek dodajemy ser i dopiero potem wylewamy masę na patelnię z gorącym masłem.
- Jeśli chcemy zrobić omlet z innymi dodatkami (płatkami trufli, posiekaną szynką, pokrojonymi obgotowanymi główkami szparagów lub serc karczochów, kawałkami mięsa kraba, langustynki lub homara), rozsypujemy je równomiernie na masie jajecznej w 3-4 sekundy po wlaniu jej na patelnię.
-
Moda
-
Wiadomości
-
Polecamy
-
Plotki
-
Kalkulatory