Ślimaki po burgundzku z masłem czosnkowo-ziołowym

Małgorzata Marchewka, Magazyn Kuchnia 19.11.2020 15:16
(brak ocen)
OCEŃ
Ślimaki po burgundzku z masłem czosnkowo-ziołowym
Ślimaki po burgundzku z masłem czosnkowo-ziołowym
Czas przygotowania do 30 minut
Poziom trudności łatwy
  • Można zamrażać? Nie

Składniki (5porcji)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 / 4

Przygotowanie żywych ślimaków do spożycia to niestety niezbyt humanitarne zajęcie. Wkładamy ślimaki (najlepsze będą o średnicy 3-4 cm) do skrzynki z otworami, aby nie mogły wyjść, ale miały dostęp powietrza. Trzymamy je tam 3-4 dni, nie podając nic do jedzenia, aby oczyściły się od wewnątrz. Po tym czasie myjemy je zimną wodą. Zachowujemy tylko te, które są żywe. Oprószamy solą, aby z powrotem weszły do muszelek. Ślimaki wrzucamy do lekko osolonego wrzątku i gotujemy 10 minut. Odcedzamy i lekko schładzamy w zimnej wodzie.

2 / 4

Myjemy garnek i zagotowujemy w nim wodę na wywar warzywny. Dodajemy pietruszkę, marchewkę, sól, pieprz w ziarnach, kilka listków bazylii oraz oregano i gotujemy na wolnym ogniu. Wyjmujemy z muszelek podgotowane ślimaki, najlepiej specjalnym widelczykiem lub wykałaczką. Odcinamy cienką część ślimaka, która w muszli była schowana najgłębiej. Nie nadaje się do jedzenia, bo jest gorzka. Przygotowane w ten sposób ślimaki wrzucamy do wywaru warzywnego i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem 2,5 godziny.

3 / 4

W tym czasie oczyszczamy muszle i obgotowujemy w lekko osolonej wodzie. Siekamy natkę i pozostałą bazylię, rozgniatamy czosnek nożem. Zioła i czosnek miksujemy dokładnie z miękkim masłem, doprawiając solą.

4 / 4

Wyjmujemy ślimaki z rosołu, studzimy i umieszczamy w muszelkach. Do każdej wkładamy porcję masła czosnkowego. Jeśli mamy dużo ślimaków, część z nich możemy owinąć w folię spożywczą i zamrozić - będą wykwintną przekąską dla niespodziewanych gości. Ślimaki z masłem czosnkowym umieszczamy na blasze i zapiekamy 10 minut w 200°C. Podajemy na tostach, polane resztką roztopionego masła.

Użyłaś / użyłeś tego przepisu?
Podziel się swoim wykonaniem na instagramie używając hashtagu
#haps
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.