Wielkanoc

Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym dla chrześcijan. Obchodzone jest na pamiątkę męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Data Wielkanocy co roku jest inna, gdyż jest to tzw. święto ruchome. Jej termin przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Święta Wielkanocne w polskiej tradycji poprzedza Wielki Post, który rozpoczyna się od Środy Popielcowej, kiedy wierni uczestniczą w symbolicznym obrzędzie posypania głów popiołem. Wielkanoc bezpośrednio poprzedza Wielki Tydzień, którego najważniejszymi momentami są Niedziela Palmowa, a także Triduum Paschalne, czyli: Wielki Czwartek z Liturgią Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek z Liturgią Męki Pańskiej oraz Wielka Sobota, kiedy tradycyjnie święci się pokarmy i uczestniczy w wieczornej liturgii z obrzędem poświęcenia ognia i wody. Po niej następuje Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, która rozpoczyna się od uczestnictwa w uroczystej mszy Rezurekcyjnej, a następnie wyjątkowego świątecznego śniadania w gronie rodziny i bliskich.

Potrawy na Wielkanoc: co znajdziemy na stole?

Potrawy na Wielkanoc to cała gama różnych posiłków, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Na stole świątecznym pojawiają się w tym dniu wyjątkowe, aromatyczne mięsa, jaja przygotowane na różne sposoby, smakowite mazurki i inne ciasta, a także wiele dodatków takich jak chrzan, ćwikła itp. Nie może na nim zabraknąć także tradycyjnego żurku lub barszczu białego - w zależności od rejonu serwowane są zamiennie. Tradycyjną przekąskę stanowią także różne sałatki, wśród których niezmiennie prym wiedzie królowa polskich sałatek - jarzynowa.

Ciasta na Wielkanoc: najlepsze wypieki

Wielkanoc jest też idealnym świętem dla łasuchów. W żadnym menu świątecznym nie zabraknie bowiem tradycyjnych wypieków. Oczywiście jednym z najważniejszych jest pascha na bazie tłustego twarogu. Na stole nie może też zabraknąć różnych wydań bab drożdżowych i z lukrem. Dla wielbicieli mocno słodkich i bakaliowych wypieków gratką okaże się mazurek, który w polskich domach zazwyczaj pojawia się tylko raz w roku - właśnie na Wielkanoc.

Sałatki na Wielkanoc: jarzynowa i nie tylko

Komponując menu Wielkanocne nie można w nim pominąć sałatek, które są nie tylko dobrym dodatkiem do innych dań, ale także same smakują wyśmienicie. Na zdecydowanej większości stołów pojawi się nieśmiertelna jarzynowa, ale nie zabraknie także innych, nowoczesnych połączeń, w których kluczową rolę odgrywać będą jajka, które są symbolem świąt Wielkanocnych.

Dania na Wielkanoc: nie zapomnij o mięsach i kiełbasach

Dania na Wielkanoc to także duży wybór mięs przyrządzonych na różne sposoby. Nikt nie wyobraża sobie świąt bez aromatycznej, białej kiełbasy, której kawałeczki dodawane są do żuru. Na stole znaleźć będzie można także wybór domowych szynek i boczków. Świąteczny obiad to z kolei idealna okazja do skosztowania mięs pieczonych: w części regionów prym wiedzie schab pieczony ze śliwką, a w innych pieczona kaczka. Oba rozwiązania są wyśmienite!

Menu na Wielkanoc: nie zapomnij o żurku lub barszczu

Potrawa, która zazwyczaj otwiera menu na Wielkanoc to zupa. W części domów będzie to niezaprzeczalnie żur, a w innych - biały barszcz. Bez względu na to, która zupa pojawi się na stole, z pewnością towarzyszyć im będzie dodatek w postaci gotowanego wcześniej jajka i odrobina chrzanu. Za wyjątkowy zapach zupy odpowiada za to mięsny wywar powstały na bazie boczku i kiełbasy.

Przepisy na Wielkanoc: szukaj nowych inspiracji

Przepisy na Wielkanoc to nie tylko stare i sprawdzone receptury. Coraz częściej to także zupełnie nowe dania, które uwzględniają np. diety eliminacyjne, stosowane przez wiele osób. Szukając inspiracji na potrawy na Wielkanoc warto sięgnąć po przepisy dostępne w sieci, które sprawdzone zostały przez setki internautów.

wielkanoc

Więcej o:

wielkanoc

 • Kameralna Wielkanoc? "Namawiamy do spędzenia w gronie domowników"

  . sklepach spożywczych czy placówkach pocztowych będą obowiązywały bardziej zaostrzone reguły. Do tej pory miejscach o powierzchni powyżej 100 mkw przypadała jedna osoba na 15 mkw, zaś od najbliższej soboty będzie to jedna osoba na 20 mkw. Obostrzenia - co z Wielkanocą? Premier Morawiecki odniósł się do

 • Pasztet na Wielkanoc. Jak zrobić i podać pasztet domowy?

  pozostałe, który wpływa na spoistość pasztetu, ale i jego smak - w tej roli występują głównie jajka, bułka tarta lub mąka. Jaki pasztet na Wielkanoc? O tym, jaki pasztet na Wielkanoc wybieramy, często decydują tradycje rodzinne. Warto dodać, że pieczenie pasztetów to kulinarne zjawisko, które sięga

 • Gdzie wyjechać po sezonie? Saloniki jesienią tętnią życiem

  rodzin z dziećmi. DINKS wyjeżdżają np. w marcu czy kwietniu, tuż przed Wielkanocą, albo w październiku i listopadzie, już po wakacjach. Saloniki jesienią zwiedzałam na zaproszenie Biura GNTO w Polsce, we współpracy z Aegean Airlines i Tourism Promotion Organization of Thessaloniki.

 • Dania na Wielkanoc: co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?

  , boczek, kiełbasę, żurawinę, dodać musztardę, posypać pieprzem, wlać sok jabłkowy. Przykryć folią aluminiową, piec w temperaturze 180 stopni przez 50 minut. Zdjąć folię, piec bez przykrycia 20 minut, dodać jabłka i piec jeszcze 15 minut. Podawać w formie, bezpośrednio na stół. Dania na Wielkanoc dla

 • Kiedy jest Wielkanoc 2021? Sprawdźcie datę tegorocznych świąt

  Gdy w sklepach znikną walentynkowe prezenty, zwykle na półkach pojawia się wiosna. Sadzonki kwiatów, nasiona, narzędzia ogrodnicze... A obok nich króliczki, kurczaczki i pisanki. Początek wiosny oznacza powiem, że już niebawem święta wielkanocne. Sprawdźcie, kiedy jest Wielkanoc 2021! Wielkanoc

 • Nowe obostrzenia na Wielkanoc? Możliwe zaostrzone limity w supermarketach

  Wielkanoc 2021. Będą nowe obostrzenia? O ewentualnym zaostrzeniu restrykcji na Wielkanoc dowiedzieli się dziennikarze RMF FM . Obostrzeniom przychylni są rządowi eksperci, a ich pomysły zaczynają zdobywać również poparcie niektórych ministrów. Proponowane są dwa rodzaje działań. Jak donosi RMF FM

 • Majonez na Wielkanoc- sprawdź, dlaczego domowy smakuje najlepiej

  Majonez wielkanocny- must have na świątecznym stole  Zgodnie z tradycją polskie dania na Wielkanoc mają być po prostu smaczne. W święta serwujemy głównie jaja, sałatki jarzynowe , mięso oraz żurek . Do tej listy warto dodać majonez wielkanocny , bez którego nie można mówić o