Niedziele handlowe - listopad 2019. Czy 3 listopada to niedziela handlowa? Odpowiadamy

Listopad zaczynamy od dwóch niehandlowych dni. To wszystko za sprawą Święta Zmarłych. Czy 3 listopada to niedziela handlowa? Kiedy przypada następna handlowa niedziela? Sprawdźmy.

Czy 3 listopada jest niedzielą handlową? Niestety nie. Jest to pierwsza niedziela miesiąca, więc jest ona objęta zakazem handlu. To za sprawą ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 10 stycznia 2018. Zgodnie z zawartymi w nich zapisami niedziele handlowe wypadają (z pewnymi wyjątkami) w ostatnie niedziele każdego miesiąca.

Kolejna niedziela handlowa w listopadzie przypada dokładnie na 24 listopada. W tym miesiącu, poza niedzielami niehandlowymi, będą dwa dni, które są ustawowo wolne od pracy, a więc w tych dniach sklepy także nie będą pracować. Mowa tutaj o 1 oraz 11 listopada. Wyjątkiem będzie grudzień, gdzie w okresie przedświątecznym aż trzy niedziele roku będą niedzielami handlowymi. Wyjątkiem zakazu handlu nadal objęte będą 1 oraz 8 grudnia. Zakupy zrobimy natomiast 15, 22 i 29 grudnia.

Niedziele handlowe w 2019 roku - kiedy wypadają? Dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe i niedziele niehandlowe. Gdzie zrobić zakupy, gdy sklepy są zamknięte?

Niektórych może ucieszyć fakt, że zakaz handlu nie dotyczy wszystkich sklepów. Nie wszystkie będą zatem zamknięte w niedziele niehandlowe. Wynika to z odstępstwa w ustawie, które mówi o 32 rodzajach sklepów i punktów, których nie obowiązuje zakaz handlu. Są to: punkty pocztowe, apteki czy stacje benzynowe, a także cukiernie i punkty gastronomiczne (np. restauracje czy bary) oraz sklepy, w których w niedziele niehandlowe sprzedaje sam właściciel.

Więcej o: