Często kłócicie się o to, kto pozmywa naczynia? W USA przeprowadzono badania. W ciągu roku to setki sprzeczek

Jeśli w waszym domu pojawiają się sprzeczki o to, czyja kolej na zmywanie naczyń nastała, nie przejmujcie się. To normalne. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na ten temat. Okazuje się, że roczna liczba kłótni o zmywanie jest trzycyfrowa.

Zmywanie naczyń należy do najmniej lubianych obowiązków domowych. Góra "garów" piętrzących się w zlewie, dokładanie brudnych przez najbliższych i brak chętnych do umycia wszystkich rzeczy... Kto tego nie zna? Zmywanie naczyń to na tyle frustrujący problem, że w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na ten temat. I jeśli myślicie, że zakup zmywarki rozwiązuje problem, to niestety, nie macie racji. Ankieterzy uwzględnili również problemy posiadaczy tych sprzętów.

Ponad 200 kłótni o zmywanie rocznie

Według firmy OnePoll o czynności związane ze zmywaniem kłócimy się 217 razy w roku, czyli 18 razy na miesiąc, czytamy na portalu F5. Poza sprzeczkami o samo mycie naczyń obliczono, że 4 razy w miesiącu kłócimy się o załadowanie lub rozpakowanie zmywarki i również 4 razy o zalewanie bardzo brudnych naczyń wodą i zapominanie o nich. Sprzeczamy się także wtedy, gdy ktoś, zamiast wstawiać naczynia do pustej zmywarki, zostawia je na blacie w kuchni lub w zlewie. Spory powstają też na temat mycia sztućców.

Badania marki Finish wskazują, że aż 75 proc. Amerykanów opłukuje naczynia wodą przed włożeniem ich do zmywarki. Aż 60 proc. z nich czuje się sfrustrowana, gdyż ma świadomość, że w ten sposób zużywa więcej wody. Ich zdenerwowanie wiąże się z chęcią oszczędzania wody z powodów finansowych lub ekologicznych.

Sieć pralni i usług sprzątających Mulberrys zbadała za to czas, który poświęcamy na zmywanie i czynności z nim związane (tu również wzięto pod uwagę obowiązki właścicieli zmywarek). Okazuje się, że poświęcamy na to średnio 5,5 godziny tygodniowo!

Zobacz wideo Nie lubicie zmywać? Ten przepis na makaron jednogarnkowy rozwiąże ten problem - mało gotowania, mało zmywania, pokój na świecie

Zmywanie zamiast medytacji?

Tymczasem naukowcy z Florida State University dowodzą, że zmywanie to świetny sposób na obniżenie stresu. Wiąże się to z monotonnym powtarzaniem czynności, co przypomina medytację. Dzięki temu możemy się wyciszyć i skupić na trwającym momencie. Jest jeden warunek – do zmywania musimy zabierać się z pozytywnym nastawieniem.

Więcej o: