Zakupy zrobimy w niedziele? Senat pracuje nad projektem

Senatorowie przygotowali projekt ustawy, który miałby w pewnych warunkach znieść zakaz handlu w niedziele. Projekt trafi do Sejmu.

Niedziele handlowe - projekt Senatu

Senat opracował projekt ustawy, mającej przywrócić możliwość handlu w niedziele w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii, a także przez 90 dni po ich ustaniu. W nocy z poniedziałku na wtorek odbyło się głosowanie nad przekazaniem projektu do Sejmu. Za uchwałą opowiedziało się 45 senatorów, a przeciwko niej – 43, nikt nie wstrzymał się od głosu. W związku z wynikiem głosowania projekt trafi do Sejmu.

Niedziele handlowe na innych zasadach

Senatorzy proponują, by osoby, które pracują w handlu, miały zagwarantowane co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w okresie 4 tygodni. "Solidarność", z której inicjatywy uchwalono zakaz handlu w niedziele, sprzeciwia się proponowanemu rozwiązaniu. Była minister rozwoju z ramienia PiS, Jadwiga Emilewicz, tak oceniła tę dyskusję w programie "Money. To się liczy":

Moim zdaniem jeśli rezygnacja z zakazu handlu miałaby nastąpić, to powinna być czasowa, ograniczona do czasu pandemii, a po drugie wymagałaby zgody strony społecznej.
Zobacz wideo Pyszne ciasta z dynią - wypróbuj nasze przepisy

Niedziele handlowe - co na to przedsiębiorcy?

Wielu przedstawicieli sektora handlu uważa, że ze względu na sytuację, w której się znaleźliśmy, zakaz handlu powinien zostać zniesiony. Mogłoby to sprzyjać rozłożeniu się ruchu w sklepach, a tym samym ograniczeniu ryzyka z zarażeniem się koronawirusem podczas zakupów w tłumie. Rozwiązanie mogłoby też pomóc ograniczyć straty związane ze zmniejszeniem ruchu w sklepach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.