Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu? Bardzo możliwe

Możliwe, że w grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa. Projekt noweli ustawy wpłynął do Rady Ministrów.

6 grudnia 2020 niedziela handlowa

Rada Ministrów podejmie niebawem decyzję, czy w grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa. Miałaby to być pierwsza niedziela miesiąca, czyli 6 grudnia. Stosowny projekt noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele został już przygotowany. 

Niedziele handlowe w grudniu

W grudniu przypadają już dwie niedziele handlowe - 13 i 20 grudnia. Zezwolenie na dodatkowy termin argumentowane jest możliwością rozłożenia przedświątecznego ruchu w sklepach na więcej dni, a co za tym idzie, zmniejszeniu tłumów, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Czy 6 grudnia będzie niedziela handlowa?

W uzasadnieniu na stronie RCL czytamy: Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej

O przywrócenie niedziel handlowych w grudniu postulowały już Polska Izba Handlu (PIH) oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD). Przeciwko wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej jest Handlowa "Solidarność", która żąda natychmiastowego wycofania tej propozycji. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.