Sezon na kurki. Co z nich zrobić? Mamy garść przepisów m.in. na kurki kiszone lub w formie gołąbków

Kurki są uwielbiane nie tylko za smak i aromat, lecz także za ich charakterystyczną chrupkość. Sezon na nie trwa. Oto przepisy na dania z kurkami, które pozwolą w pełni cieszyć się tymi grzybami.
Frittata z kurkami Frittata z kurkami Fot. ARKADIUSZ SCICHOCKI / Agencja Wyborcza.pl

Frittata z kurkami

Kurki są idealne zwłaszcza na śniadanie, tym bardziej że doskonale pasują do jajek sadzonych, w koszulce lub jajecznicy. Świetnie smakują również w tej frittacie ze szpinakiem.

Frittata z kurkami

oliwa
2 szklanki oczyszczonych kurek
1 średnia posiekana cebula
2 posiekane ząbki czosnku
20 dag świeżego szpinaku
5 jajek
1/2 szklanki gęstej śmietany
1 łyżka świeżego tymianku
sól i pieprz

Rozgrzewamy piekarnik do 180 st. C. Naczynie do zapiekania smarujemy oliwą. Oliwę rozgrzewamy również w patelni z grubym dnem i smażymy na niej przez ok. 10 min kurki z cebulą oraz czosnkiem. Po tym czasie (gdy kurki zmiękną) zmniejszamy płomień, dodajemy opłukane i oczyszczone z łodyżek listki szpinaku i smażymy jeszcze przez 3 min. Grzyby ze szpinakiem przekładamy do miski, dodajemy roztrzepane jajka, śmietanę, tymianek, sól i pieprz. Mieszamy. Wylewamy masę do naczynia do zapiekania i pieczemy, aż masa się zetnie (czyli ok. 25-30 min).

Makaron z kurkami i brukselką Makaron z kurkami i brukselką fot. Dar1930 / shutterstock.com

Makaron z kurkami i brukselką

Masz ochotę na szybki i pyszny obiad? Polecamy makaron z kurkami. Dla koloru możesz dodać do niego listki brukselki lub szpinaku, a jeśli lubisz pikantne dania - także nieco posiekanej drobno papryczki chili.

Makaron z kurkami i brukselką

120 g brukselki
3 łyżki oliwy
sól i pieprz do smaku
230 g oczyszczonych kurek
1 szalotka
2 ząbki czosnku
kilka gałązek oregano
60 g masła
sok z cytryny do smaku
120 ml domowego wywaru warzywnego
450 g makaronu np. orecchiette
60 g startego parmezanu

Brukselkę czyścimy, myjemy, przycinamy końcówki i dzielimy na listki. Rozgrzewamy łyżkę oliwy, wrzucamy listki, doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy (nie mieszając), aż się lekko przyrumienią. Potrząsamy patelnią i smażymy jeszcze minutę. Listki przekładamy na talerz. Na reszcie oliwy smażymy kurki, jakieś 5 minut. Wrzucamy posiekaną szalotkę, czosnek i listki oregano. Smażymy, aż szalotka zmięknie. Następnie dodajemy masło, sok z cytryny i wywar. Odparowujemy przez 2 minuty. Makaron gotujemy al dente, cedzimy, zostawiając odrobinę wody z gotowania. Orecchiette, wodę i połowę parmezanu dodajemy do sosu kurkowego. Podgrzewamy przez minutę na mocnym ogniu. Mieszamy z podsmażonymi listkami brukselki i podajemy, posypując danie resztą parmezanu.

Autor: Olga Badowska

Muffiny wytrawne z kurkami Muffiny wytrawne z kurkami Fot. ARKADIUSZ SCICHOCKI / Agencja Wyborcza.pl

Muffiny wytrawne z kurkami

Te muffiny sprawdzą się idealnie jako przekąska na letnim przyjęciu. Złociste i chrupiące z zewnątrz, a kremowe i aromatyczne w środku - na pewno zasmakują gościom.

Muffiny wytrawne z kurkami

1 opakowanie mrożonego ciasta francuskiego
1 duży bakłażan
oliwa
2 szklanki oczyszczonych kurek
3 średnie, pokrojone w kostkę cebule
4 jajka
3 szklanki śmietany
30 dag tartego sera żółtego
posiekany pęczek koperku
sól
pieprz

Piekarnik nagrzewamy do temp. 180 st. C. Ciasto rozmrażamy i delikatnie wałkujemy na placek o grubości 1/2 centymetra. Wykrawamy z ciasta szklanką tyle kółek, ile znajduje się wgłębień w formie do muffinów. Formę natłuszczamy i w każde wgłębienie wkładamy krążek ciasta. Wkładamy formę do lodówki. Przygotowujemy farsz. Bakłażana kroimy na drobną kostkę i podsmażamy na oliwie przez ok. 7 minut. Na drugiej patelni na oliwie smażymy kurki i cebulę, aż grzyby zmiękną. Łączymy jaja, śmietanę, 2/3 sera, koperek, bakłażana, kurki i cebulę. Starannie mieszamy i doprawiamy solą oraz pieprzem. Porcje farszu nakładamy do miseczek z ciasta. Posypujemy z wierzchu resztą sera. Pieczemy muffinki, aż masa się zetnie i wierzch zrumieni (ok. 30 min).

Risotto z kurkami Risotto z kurkami Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Risotto z kurkami

Pamiętaj, że gotowe risotto powinno mieć raczej konsystencję bardzo gęstej zupy, nie powinno być "sypkie". Ryż powinien ładnie wchłonąć płynne składniki - tutaj bulion i białe wino - ale nie całkiem!

Risotto z kurkami

300 g ryżu arborio lub carnaroli
200 g świeżych kurek
1 i 1/2 l bulionu drobiowego
3 łyżki oliwy
3 łyżki masła (1+2)
100 ml białego wytrawnego wina (opcjonalnie)
natka pietruszki
50-100 g sera grana padano lub parmezanu
sól
pieprz

Grzyby płuczemy i zanurzamy na 2-3 minuty we wrzątku. Następnie odcedzamy na sicie i odstawiamy. Listki natki drobno siekamy. Ser grana padano ścieramy na tarce o małych oczkach. Przygotowujemy bulion, powinien być gorący, ale nie wrzący. Na głębokiej patelni lub w dużym rondlu podgrzewamy oliwę z 1 łyżką masła. Dodajemy ryż i przesmażamy na średnim ogniu, ciągle mieszając, aż wszystkie ziarenka pokryją się tłuszczem i ryż będzie szklisty. Ważne - ryż nie może się przypalić. Następnie dolewamy wino i odparowujemy je. Zmniejszamy ogień i zaczynamy dolewać po 1-2 łyżce wazowej bulionu. Tuż po wlaniu mieszamy, aż płyn się wchłonie. W następnej kolejności dodajemy grzyby i mieszamy z ryżem. Potem powtarzamy czynność z dolewaniem bulionu i często mieszamy. Kiedy ryż przestanie wchłaniać płyn (gotowanie trwa ok. 20-30 minut), zdejmujemy patelnię z ognia, dodajemy do risotta pozostałe masło, posiekaną natkę pietruszki i ser (zachowujemy trochę do dekoracji). Doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy i podajemy posypane resztą sera i udekorowane natką.

Rada: zamiast świeżych kurek możemy użyć innych grzybów: prawdziwków, podgrzybków, pieczarek. Jeśli używamy suszonych grzybów, należy zalać je wrzątkiem i odstawić na pół godziny, a następnie dodać na końcu, jak ryż wchłonie już cały bulion.

Autor: Maria Szkop

Tarta z kurkami i ricottą Tarta z kurkami i ricottą Fot. Agata Jakubowska

Tarta z kurkami i ricottą

Chrupiące kurki, ciasto francuskie i delikatny ser ricotta to bardzo wdzięczne połączenie. Oczywiście ciasto możesz wykonać samodzielnie, ale jeśli nie masz cierpliwości - użyj gotowego.

Tarta z kurkami i ricottą

300 g ciasta francuskiego
ok. 300 g kurek
ok. 1/2 pęczka natki pietruszki
sól i pieprz
2 ząbki czosnku
250 g ricotty

Sos:

ok. 300 ml śmietany 30 lub 36 proc.
3 jajka
sól
pieprz
gałka muszkatołowa

Sałatka:

rukola
ciemna sałata karbowana
suszone pomidory
oliwa
ocet balsamiczny
zioła prowansalskie

Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C. Formę do tarty (o śr. 32 cm) smarujemy oliwą i wykładamy rozmrożonym wcześniej ciastem. Na patelni, na odrobinie oliwy podsmażamy kurki przez ok. 10 minut, dodajemy posiekaną natkę pietruszki i doprawiamy do smaku. W oddzielnym naczyniu łączymy śmietanę z jajkami i przyprawami. Na ciasto wykładamy kurki, posypujemy pokruszoną ricottą i zalewamy sosem śmietanowo-jajecznym. Pieczemy 15 minut i zmniejszamy temperaturę do 180 st. C. Pieczemy jeszcze 25 minut. W tym czasie wykładamy na duże talerze porwane liście sałaty i pokrojone w paseczki suszone pomidory. Skrapiamy oliwą, octem balsamicznym i posypujemy ziołami. Lekko ciepłą tartę kroimy na porcje i układamy na talerzach. Oprószamy świeżo zmielonym pieprzem.

Autor: Dorota Sulich-Długosz

Duszony bób z kurkami, i miętą Duszony bób z kurkami, i miętą fot. Paul_Brighton / shutterstock.com

Duszony bób z kurkami i miętą

To moment, kiedy mamy zarówno bób, jak i kurki - do tego świeża mięta i mamy pełnię letnich smaków w swojej kuchni. Dla mięsolubnych - dodatek boczku. Pycha!

Duszony bób z kurkami, i miętą

Przepis dla 4 osób

400 g świeżego bobu
300 g świeżych kurek
2 łyżki wiśniówki
150 g wędzonego boczku bez kości
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
2-3 łyżki śmietany 30 proc.
1 łyżka masła
1-2 gałązki świeżego tymianku
1/4 pęczka świeżej mięty
sól
świeżo zmielony biały pieprz

Bób gotujemy na półtwardo w lekko osolonej wodzie, po czym obieramy z łupinek i przekładamy do miski. Kurki oczyszczamy, większe przekrawamy i smażymy na maśle z dodatkiem gałązek tymianku. Pod koniec smażenia dolewamy wiśniówkę i odparowujemy, potem śmietanę i dusimy 2-3 minuty. Doprawiamy solą, pieprzem, a następnie delikatnie mieszamy z bobem. Boczek kroimy w grubą kostkę i przesmażamy na złoto razem z cebulą pokrojoną w piórka lub w półplasterki oraz z drobno pokrojonym czosnkiem. Całość dodajemy do bobu, dorzucamy pokrojoną miętę i delikatnie mieszamy. Podajemy w formie ciepłej przekąski z chlebem razowym albo jako dodatek do pieczonych lub smażonych mięs.

Autor: Jerzy Pasikowski

Pierogi nadziewane kurkami Pierogi nadziewane kurkami Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Pierogi nadziewane kurkami

Te pierogi wyśmienicie smakują w wersji "z patelni". Możesz też podawać je z podsmażonymi na chrupko kawałkami boczku i polane gęstą śmietaną.

Pierogi nadziewane kurkami

Przepis dla 4 osób

1 kg ciasta pierogowego z mąki i wody
200 g białego sera
200 g świeżych kurek
100 g cebuli
3 ząbki czosnku
200 g boczku
200 ml gęstej śmietany
olej do smażenia
sól
pieprz

Przygotowujemy farsz: grzyby oczyszczamy, kroimy i przesmażamy na oleju wraz z drobno pokrojoną cebulą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Następnie łączymy ze zmielonym białym serem, dobrze mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Przygotowujemy pierogi: Ciasto cienko rozwałkowujemy i wycinamy krążki. Każdy nadziewamy farszem i dokładnie zlepiamy pierogi. Surowe gotujemy partiami we wrzątku przez ok. 20 min, aż wypłyną na powierzchnię.

Autor: Krzysztof Wojtal

Krem z kalafiora z kurkami Krem z kalafiora z kurkami fot. AS Food studio / shutterstock.com

Krem z kalafiora z kurkami

To kolejny szczęśliwy zbieg okoliczności - sezon na kalafiora zbiegł się z sezonem na kurki. Połącz je w kremowej zupie.

Krem z kalafiora z kurkami

200 g świeżych kurek
1 łyżka masła
1 l bulionu drobiowego
1/2 (ok. 1/2 kg) średniego kalafiora
1 szklanka śmietany 30 proc.
2-3 ziemniaki
1/2 pęczka świeżego koperku
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Do garnka z bulionem dodajemy umytego i podzielonego na różyczki kalafiora oraz obrane i drobno pokrojone ziemniaki. Gotujemy do momentu, aż ziemniaki i kalafior będą bardzo miękkie. Dodajemy śmietanę, zagotowujemy, miksujemy i doprawiamy solą oraz pieprzem. Kurki oczyszczamy, myjemy, osuszamy i przesmażamy na maśle. Doprawiamy solą i pieprzem. Zupę krem łączymy z kurkami i tuż przed podaniem posypujemy posiekanym koperkiem.

Autor: Jerzy Pasikowski

Kapusta faszerowana kaszą jęczmienną z kurkami i halibutem Kapusta faszerowana kaszą jęczmienną z kurkami i halibutem Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl

Kapusta faszerowana kaszą jęczmienną z kurkami i halibutem

Połączenie kurek, ryby i kapusty wydaje się niezbyt popularne, ale spokojnie - takie kurkowe gołąbki mogą być całkiem trafionym pomysłem na letni obiad. Wyglądają bardzo apetycznie!

Kapusta faszerowana kaszą jęczmienną z kurkami i halibutem

200 g halibuta
50 g kaszy jęczmiennej
100 g świeżych kurek
1 cebula
1 marchewka
6 liści kapusty
200 ml pomidorów z puszki
sól
pieprz
skórka z 1 cytryny
1 ząbek czosnku
2 jaja
1/2 l bulionu rybnego
100 g masła
3 łyżki oliwy

Halibuta mielimy, mieszamy ze startą marchewką, przesmażoną cebulą z kurkami oraz kaszą jęczmienną. Doprawiamy solą i pieprzem oraz otartą skórką z cytryny. Przygotowany farsz zawijamy w sparzone liście kapusty, układamy w naczyniu żaroodpornym, podlewamy bulionem, dodajemy masło. Zapiekamy w temperaturze 160 st. C przez ok. 50 minut. Pomidory gotujemy z czosnkiem, miksujemy, doprawiamy do smaku i dodajemy oliwę. Uduszoną kapustę podajemy na sosie pomidorowym i świeżych ziołach.

Autor: Łukasz Pielak

Kurki kiszone Kurki kiszone Fot: Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com)

Kurki kiszone

Chcesz zatrzymać smak kurek na dłużej? Polecamy kurki kiszone. Będą świetnym dodatkiem do domowych wędlin.

Kurki kiszone

1 kg kurek
40-50 g soli
kilka ziaren pieprzu
kilka ziaren ziela angielskiego
1 listek laurowy
1/2 łyżeczki cukru (lub nieco mniej)
50-100 g pokrojonej w piórka cebuli
albo 2-3 pokrojone w płatki ząbki czosnku

Kurki czyścimy, przycinamy nóżki, obgotowujemy w litrze lekko osolonej wody przez 15-20 minut, w zależności od wielkości grzybów. Odcedzamy, wywar pozostawiamy, grzyby studzimy. Do wywaru dodajemy całą sól, pieprz, ziele, listek laurowy i cukier, zagotowujemy. Grzybki układamy w słoju, przekładając je cebulą lub czosnkiem, zalewamy wywarem, przykrywamy kawałkiem czystego płótna, na to kładziemy talerz, który obciążamy wyparzonym kamieniem. Pozostawiamy na kilka dni w temperaturze pokojowej i przenosimy w chłodne miejsce. Podczas kwaszenia sprawdzamy, czy nie pojawia się pleśń (od razu ją usuwamy i wymieniamy płótno oraz talerzyk na czyste); sprawdzamy też, czy grzyby są dokładnie przykryte solanką. Jeśli jest jej za mało, dorabiamy, rozpuszczając 30 g soli w litrze wody.

Autor: Anna Wrońska

Więcej o:
Copyright © Agora SA