Składniki:
Sposób przygotowania:
Jeśli sami soliliśmy śledzie, najpierw je filetujemy: układamy na desce, nacinamy za głową, prowadząc nóż w dół (prostopadle w kierunku deski), aż do kręgosłupa. Następnie ostrożnie odwracamy nóż, tak aby jego płaska strona była ułożona równolegle do deski. Przesuwamy ostrze wzdłuż kręgosłupa ryby, najpierw odcinając górny filet. Odwracamy rybę i robimy to samo z drugiej strony. Z obu filetów zdejmujemy skórę. Jeśli nie lubicie zbyt słonych śledzi, możecie je namoczyć w zimnej wodzie lub maślance. Płynu powinno być tyle, aby całkowicie przykrył ryby. Wstawiamy naczynie ze śledziami do lodówki - można poczekać 2-3 godziny albo pozostawić je na całą noc. Robimy marynatę: zagotowujemy ocet z cukrem. Gdy cukier się rozpuści, dodajemy pokrojoną w plastry cebulę i przyprawy. Opłukane śledzie wkładamy do słoja i zalewamy zimną marynatą (żaden kawałek ryby nie może wystawać), wstawiamy na co najmniej 2-3 dni do lodówki; tak zamarynowane śledzie wytrzymają w lodówce do 3-4 tygodni, jeśli słoik będzie szczelnie zamknięty. Podajemy z żytnim chlebem, plastrami cebuli, kaparami.
Autor: Anna Wrońska
Składniki:
Sposób przygotowania:
Piwo wlewamy do rondla, dodajemy cebulę, selera, listek laurowy, tymianek i sól. Zagotowujemy, wkładamy kawałki ryby, zmniejszamy ogień do minimum, gotujemy 10-15 minut. Wyjmujemy karpia łyżką cedzakową, a do wywaru dodajemy pierniki. Gotujemy, aż się zupełnie rozpadną, przecieramy przez sitko. Sos zagotowujemy, dodajemy po kawałeczku zimne masło, stale mieszając - dzięki temu zgęstnieje, zrobi się gładki i lśniący. Sosem polewamy kawałki ryby i podajemy - można np. z purée ziemniaczanym.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Siekamy mięso dorsza, solimy je i pieprzymy, mieszamy z oliwą. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki. Siekamy listki i łodyżki kolendry i melisy, rozdrabniamy w moździerzu nasiona kolendry. Siekamy szalotki. Ścieramy skórkę z połówki cytryny, wyciskamy sok. Rozłamujemy owoce granatu, wyjmujemy pokryte galaretką pestki (najłatwiej zrobić to, uderzając w skorupkę granatów drewnianą łyżką). Wyjmujemy dorsza z lodówki, dodajemy do niego świeże zioła, nasiona kolendry, sok i skórkę z cytryny oraz pestki granatu. Mieszamy ręką i jeśli trzeba - doprawiamy do smaku. Podajemy od razu.
Autor: Olga Badowska
Składniki (na 3 litry):
Sposób przygotowania:
Oczyszczamy i płuczemy szkielety ryb. Łamiemy kręgosłupy na mniejsze kawałki. Omułki szorujemy, odrywamy brody. W 10-litrowym garnku rozgrzewamy oliwę, wrzucamy szkielety ryb i smażymy, mieszając, jakieś 5 minut. Wlewamy wino, gotujemy chwilę, dodajemy omułki, warzywa pokrojone w kostkę, główkę czosnku przekrojoną wzdłuż na pół, zioła, przyprawy, ocet i wodę. Doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień. Gotujemy 30 minut, zbierając co jakiś czas szumowiny. Następnie cedzimy przez gęste sito. Rady: * Przygotowując szkielety ryb, trzeba dokładnie oczyścić je z ikry i wnętrzności. Usuwamy również skrzela i oczy. Szkielety trzeba też dobrze opłukać pod zimną bieżącą wodą (przez jakieś 10 minut).
* Unikamy makreli, śledzia, tuńczyka, łososia - są za tłuste, nadają bulionowi nieprzyjemny posmak.
* Ryby z rodziny flądrowatych są bogate w żelatynę, ich dodatek sprawi, że bulion będzie miał lepszą konsystencję.
* Do bulionu można dodać owoce morza. Sprawią, że jego smak będzie bardziej złożony. Warto wrzucić też kilka pancerzy krewetek lub homara, ale pamiętajmy, by dodać je na kilka ostatnich minut gotowania, inaczej się wygotują, a smak się rozmyje. Warto też wrzucić kawałek suszonych alg morskich, np. wakame albo kombu.
* Bulion rybny w przeciwieństwie do mięsnego gotujemy krótko - wystarczy 20-30 minut.
* Wywar powinno się zużyć w dniu, w którym został zrobiony. Ale jeśli go zamrozimy - wytrzyma 3 miesiące.
* Do wywaru nie dodajemy ziół o intensywnym aromacie: estragonu, rozmarynu, oregano. Mogą zbytnio przyćmić delikatny, słodkawy rybny smak.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Szklimy cebulę z tymiankiem na maśle (10 minut na małym ogniu). Zdejmujemy skórę z filetów, mięso kroimy na kawałeczki. Dodajemy do uduszonej cebuli z tymiankiem, mieszamy ze śmietaną, przyprawiamy do smaku. Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Rozwałkowujemy ciasto do wymiarów 40 x 30 cm. Rozkładamy na nim nadzienie, pozostawiając wolne wąskie paski na brzegach, które smarujemy roztrzepanym jajkiem. Zwijamy w rulon od węższej strony, brzegi podwijamy pod spód i sklejamy. Wierzch ciasta smarujemy resztą jajka, rulon kroimy na 12-14 plastrów. Układamy na wyścielonej pergaminem blasze, lekko spłaszczamy i pieczemy 30 minut, aż ciasto uzyska złoty kolor.
Autor: Anna Wrońska
Składniki:
Sposób przygotowania:
Filety namocz przez 2-3 godziny w mleku, osącz, zwiń w ruloniki, a mleko wylej. Migdały sparz, obierz ze skórki i drobno posiekaj. Śliwki namocz (przez co najmniej godzinę) w 1/2 szklanki wody i rozgotuj je. Masę śliwkową przetrzyj przez sito, dodaj olej i migdały, wymieszaj i przypraw cukrem, solą i sokiem cytrynowym (lub octem). Ruloniki śledziowe ułóż na półmisku, polej sosem i udekoruj natką.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Do środka ryby (ryb) wkładamy gałązki tymianku, plastry cytryny i kawałeczki masła. Białka ubijamy na pianę i łączymy z solą. Blachę do pieczenia wyściełamy pergaminem, rozkładamy na nim 1/3 masy solnej, na niej kładziemy rybę (ryby), przykrywamy pozostałą masą. Pieczemy 30-35 minut, aż z masy zrobi się skorupka. Robimy sos. Rozpuszczamy masło w rondelku, dodajemy sok z cytryny, kapary, natkę i pieprz. Podgrzewamy chwilę, zdejmujemy z ognia, trzymamy w cieple. Rybę (ryby) wyjmujemy z pieca, ostrożnie rozłupujemy skorupę. Zdejmujemy skórę z ryb i rozkładamy mięso na talerzach. Podajemy z sosem.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Usuwamy skórę z filetów, mięso kroimy na kawałki (na jeden kęs). Układamy w szklanym naczyniu, przekładając cebulą, jabłkami i ogórkami. Wrzucamy liść laurowy, ziele angielskie, polewamy jogurtem wymieszanym z maślanką. Wstawiamy na dobę lub dwie do lodówki. W tym czasie kilka razy mieszamy. Do śledzi podajemy ziemniaki w mundurkach. Można posypać koperkiem.
Autor: Anna Wrońska
Składniki:
Sposób przygotowania:
Wyszorowane i osuszone ziemniaki zawijamy w folię aluminiową i pieczemy 35 minut w 180°C. W tym czasie kroimy śledzie, jabłko oraz ogórka w drobną kostkę. Mieszamy z posiekaną miętą, octem, olejem oraz musztardą. Upieczone ziemniaki odwijamy z folii i rozcinamy na pół. Doprawiamy solą i pieprzem, rozgniatamy miąższ widelcem. Kładziemy na tatara i podajemy, póki ziemniaki są ciepłe.
Autor: Tomek Woźniak
Składniki:
Sposób przygotowania:
Filety skrapiamy sokiem z cytryny, solimy, pieprzymy, doprawiamy imbirem i skórką cytrynową. Wkładamy do rondla, dodajemy posiekane czosnek i cebulę oraz łyżeczkę masła, zalewamy winem, przykrywamy i dusimy. Gdy ryba będzie zupełnie miękka, wyjmujemy ją z zalewy, miksujemy w blenderze i lekko studzimy. Dodajemy śmietanę 22% oraz namoczoną, odciśniętą i rozpuszczoną żelatynę, jeszcze raz doprawiamy do smaku. Ubijamy śmietankę kremówkę na sztywno, delikatnie łączymy z masą rybną. Przekładamy do miseczek wyściełanych przezroczystą folią kuchenną, lekko uderzamy miseczkami o blat, aby usunąć z masy pęcherzyki powietrza. Wstawiamy do lodówki i czekamy, aż mus stężeje. Wyjmujemy z miseczek, usuwamy folię, każdą porcję ozdabiamy plasterkiem cytryny i natką.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Od filetu odkrawamy węższą część - chodzi o to, by uzyskać kawałek zbliżony kształtem do prostokąta. Przekrawamy wzdłuż na pół. Rodzynki zagotowujemy w soku pomarańczowym, odstawiamy na 10 minut, a następnie cedzimy. Łączymy rodzynki, prażone orzeszki, imbir i masło - smarujemy mieszanką jeden płat łososia. Oprószamy solą i pieprzem, skrapiamy sokiem cytrynowym. Przykrywamy drugim płatem, jak kanapkę. Ciasto rozwałkowujemy na 3 mm na kształt prostokąta (dłuższy bok mniej więcej dwie długości filetu, krótszy bok - 1,5 długości). Na środku ciasta w poprzek układamy łososiową "kanapkę". Ciasto wokół ryby smarujemy jajkiem, oprószamy solą i pieprzem. Składamy je, przykrywając rybę: najpierw jeden bok ciasta, potem drugi (jak pudełko). Sklejamy brzegi na końcach (lub składamy, jeśli wystają). Odwracamy pakunek, układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Delikatnie nacinamy na krzyż, pilnując, by nie naciąć ciasta do końca. Smarujemy jajkiem. Pieczemy 20-30 minut na złoty kolor.
Szpinak: na maśle podsmażamy czosnek. Dodajemy rodzynki i wino, redukujemy. Wrzucamy szpinak, smażymy 2 minuty. Łączymy z prażonymi orzeszkami, doprawiamy sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Upieczonego łososia kroimy w grube plastry, układamy na talerzu obok ciepłego szpinaku.
Autor: Olga Badowska
Składniki:
Sposób przygotowania:
W dużym garnku zagotowujemy bulion. W misce łączymy wszystkie rodzaje zmielonego mięsa ryb, drobno posiekane cebule, dwa jajka i jedno białko, skórkę i sok z cytryny, mąkę macową, sól, pieprz i 60 ml zimnej wody. Mieszamy dokładnie, aż powstanie lepka pasta. Formujemy ją w kluseczki o pękatym i wrzecionowatym kształcie (długość ok. 8 cm). Delikatnie zanurzamy w pyrkającym bulionie, wrzucamy marchewki pokrojone w kostkę i wsypujemy paprykę. Przykrywamy garnek i gotujemy jakąś godzinę. Przekładamy do pojemnika, cedzimy do niego również bulion, schładzamy, przykrywamy i wstawiamy do lodówki na 4 godziny. W tym czasie bulion powinien zmienić się w delikatną galaretkę. Podajemy na zimno z chrzanem i koperkiem.
Bulion na czerwono
Chodzi o wersję regionalną robioną na czerwonym winie, używaną do dań takich jak francuski gulasz matelote. W garnku rozgrzewamy 2 łyżki oleju, podsmażamy 500 g szkieletów z głowami (najlepiej ryb słodkowodnych), 2-3 posiekane cebule, 350 g marchewek pokrojonych w kostkę. Doprawiamy solą i pieprzem, smażymy 3 minuty. Wlewamy 1 litr wytrawnego czerwonego wina i 1 litr wody, dodajemy 2 liście laurowe, kilka gałązek natki, 1 gałązkę tymianku. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy 30-40 minut. Cedzimy.
Autor: Olga Badowska
Składniki:
Sposób przygotowania:
Mieszamy śmietanę, majonez, musztardę, przyprawy, posiekane szalotki i korniszony oraz kapary. Wstawiamy na godzinę do lodówki. Śledzie kroimy w 2-centymetrowe paski, łączymy z sosem i wstawiamy do lodówki na kolejną godzinę. Jabłka (ze skórką) kroimy w półcentymetrowe plastry, a następnie w paseczki. Delikatnie mieszamy ze śledziami, doprawiamy solą i pieprzem. Posypujemy posiekanym szczypiorkiem i kaparami. Podajemy z chlebem na zakwasie.
Autor: Olga Badowska
Składniki:
Sposób przygotowania:
Robimy knedle: filety kroimy w kosteczkę. Cebulę i czosnek siekamy, szklimy na odrobinie oliwy. Dodajemy karpia, dusimy minutę. Zdejmujemy z ognia, mieszamy z bułką tartą, doprawiamy do smaku Vegetą z koperkiem i pieprzem. Gdy masa ostygnie, lepimy z niej 8 kulek wielkości orzecha włoskiego, wkładamy do lodówki. Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach, obieramy i - jeszcze ciepłe - przeciskamy przez praskę. Lekko studzimy, dodajemy żółtko, masło, mąkę, sól i gałkę. Mieszamy, aż powstanie jednolite ciasto. Odstawiamy na 15 minut, potem rolujemy wałek, który kroimy na 8 kawałków (tyle, ile mamy rybnych kulek), każdy kawałek spłaszczamy na placuszek. Pośrodku układamy rybną kulkę, sklejamy ciasto ponad nią, formując okrągłe knedle. Zagotowujemy wodę w dużym garnku, solimy ją, ostrożnie wkładamy knedle i gotujemy 12 minut - gotowe knedle powinny wypłynąć na powierzchnię wody.
Przyrządzamy kapustę: odcinamy natkę z fenkułów, odkładamy ją do dekoracji. Kapustę i bulwy fenkułów szatkujemy. Cebulę i czosnek siekamy, szklimy na oliwie wraz z nasionami kopru włoskiego, posypujemy cukrem, aby się skarmelizowały. Dodajemy poszatkowane warzywa, smażymy 5 minut. Wlewamy bulion, przykrywamy, dusimy 10 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, mieszamy z posiekaną natką fenkułów.
Robimy sos koperkowy: posiekaną cebulę szklimy na maśle, oprószamy mąką, zasmażamy na jasnozłoty kolor. Wlewamy bulion, gotujemy 10 minut, mieszając. Przecieramy przez sitko, mieszamy ze śmietaną i koperkiem. Przyprawiamy do smaku Vegetą z koperkiem oraz pieprzem. Knedle podajemy z jarzynką i sosem.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Filety z makreli obtaczamy w panierce przygotowanej z przesianej mąki i papryki, strząsamy jej nadmiar. W małej misce mieszamy łyżkę oliwy, sok i skórkę z pomarańczy oraz harissę. Resztę oliwy mocno rozgrzewamy na patelni. Smażymy na niej filety przez 5 minut, najpierw skórą do dołu, później z drugiej strony. Pod koniec smażenia polewamy filety pomarańczową glazurą, doprowadzamy ją do wrzenia i jeszcze chwilę smażymy, aż uzyska lepką konsystencję. Makrelę podajemy posypaną uprażonymi orzeszkami i posiekaną kolendrą.
Autor: Olga Badowska
Składniki:
Sposób przygotowania:
Ciasto: drożdże mieszamy z cukrem, łyżką mąki i ciepłym mlekiem. Odstawiamy w ciepłe miejsce, aż zaczyn ruszy. Do miski przesiewamy mąkę, wlewamy zaczyn, wbijamy jajko, dodajemy szczyptę soli. Dokładnie wyrabiamy ciasto. Przykrywamy ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Farsz: koperek siekamy, cebulę kroimy w drobną kostkę. Wędzonego pstrąga czyścimy z ości, razem z twarogiem rozgniatamy widelcem. Cytrynę sparzamy, ścieramy skórkę, dodajemy do masy twarogowej razem z koperkiem i cebulą, mieszamy. Przyprawiamy solą, pieprzem i odrobiną soku z cytryny. Blachę smarujemy masłem, posypujemy bułką tartą. Ciasto wałkujemy na posypanej mąką stolnicy. Na środku układamy farsz, mocno łączymy nad nim brzegi ciasta. Kulebiak kładziemy na blachę złączeniem do dołu. Odstawiamy na kilka minut. Gdy lekko urośnie, wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem. Ciasto nakłuwamy w kilku miejscach długim nożem, aby w trakcie pieczenia mogła uchodzić z niego para. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza, pieczemy 35-40 minut.
Autor: Joanna Jakubiuk
Składniki:
Sposób przygotowania:
Ryby myjemy i osuszamy, kroimy na kawałki o boku 4 cm. Skrapiamy sokiem z cytryny, solimy i pieprzymy, przykrywamy i wstawiamy do lodówki. Pora kroimy wzdłuż na pół, a potem ukośnie na dwucentymetrowe kawałki. Marchewkę kroimy wzdłuż w cienkie plastry (można obieraczką do warzyw). Strączki groszku kroimy ukośnie na połówki, a jeśli używamy groszku mrożonego - rozmrażamy go. Obieramy i siekamy imbir, trawę cytrynową lekko miażdżymy i kroimy na kawałeczki. W woku rozgrzewamy łyżkę zwykłego oleju, podsmażamy kawałki karpia z obu stron (w sumie 3-4 minuty). Wyjmujemy, zabezpieczamy przed wystygnięciem. Do woka wlewamy pozostały olej, dodajemy kolejno w półminutowych odstępach: marchewkę, pora, groszek, imbir i trawę cytrynową. Wlewamy olej sezamowy, sos sojowy i ocet, dodajemy przyprawę Pięć smaków. Gdy wszystko się zagotuje, ponownie wkładamy do woka kawałki podsmażonego karpia. Podgrzewamy, przekładamy na talerze, posypujemy szczypiorkiem.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Bulion wlewamy do rondelka i redukujemy do 50 ml. Dodajemy sok pomarańczowy. Obieramy pomarańczę, dzielimy na cząstki i filetujemy, wykrawając ostrym nożem. Filety z soli oprószamy mąką, solą i pieprzem od strony mięsa. Na dużej patelni rozpuszczamy połowę masła i oliwy, kładziemy filety skórą do góry i obsmażamy na złoty kolor. Zdejmujemy z patelni, układamy na talerzu. Na patelnię wlewamy resztę oliwy, wrzucamy fenkuła pokrojonego w cienkie plasterki i posiekaną cebulę. Podsmażamy 5 minut, aż warzywa się przyrumienią, wlewamy wermut, dodajemy kapary i nasiona fenkułu. Gotujemy, aż płyn odparuje. Z powrotem kładziemy filety na patelni (skórą do dołu), wlewamy sok z bulionem. Podgrzewamy ok. 8 minut, cały czas polewając rybę sosem. Przekładamy ryby na talerz, zawijamy w folię aluminiową. Cedzimy fenkuła i cebulę (sos zachowujemy), wrzucamy do blendera, dodajemy resztę masła i robimy purée. Redukujemy o połowę sos, w którym gotowała się ryba, delikatnie mieszamy z cząstkami pomarańczy. Na talerzach układamy purée, na nim filety z soli, skrapiamy sosem i układamy kawałki pomarańczy.
Autor: Olga Badowska
Składniki:
Sposób przygotowania:
Filety solimy, pieprzymy i obtaczamy w mące. Smażymy na 4 łyżkach masła, na średnim ogniu po 4 minuty z każdej strony. Odstawiamy w ciepłe miejsce, np. do lekko nagrzanego piekarnika. Zlewamy z patelni nadmiar masła i na małym ogniu podsmażamy mięso krabów. Roztapiamy pozostałe 3 łyżki masła w małym garnku, wylewamy jego nadmiar, zostawiając tylko tyle, aby tłuszcz pokrył ścianki. Dodajemy sos Worcestershire i orzechy, podgrzewamy 2 minuty. Umieszczamy filety na ciepłym talerzu, przybieramy mięsem kraba i sosem orzechowym.