Walentynkowa kolacja last minute - przepisy na dania i desery, które zrobisz w mniej niż pół godziny

Chcesz zaserwować coś ukochanej osobie, ale nie masz pomysłu, co? Masz mało czasu na gotowanie? Podpowiadamy, co ugotować w ostatniej chwili na romantyczną kolację!
Camembert zapiekany z miodem Camembert zapiekany z miodem Fot. Łukasz Zandecki

Camembert zapiekany z miodem

Na początek polecamy zapiekany camembert. Wystarczy upiec serek z dodatkiem miodu i orzechów i podać ze świeżym, chrupiącym pieczywem. Czy może być coś prostszego?

Camembert zapiekany z miodem

2 łyżki miodu
1 łyżka posiekanych migdałów
1 łyżka posiekanych suszonych moreli
250 g camemberta w drewnianym okrągłym opakowaniu
1 gałązka tymianku
pieprz

W rondelku rozpuszczamy miód, dodajemy posiekane migdały i morele. Układamy camembert na kawałku papieru do pieczenia na tyle dużym, by można było utworzyć sakiewkę. Papier delikatnie zaginamy wokół sera, paczuszkę wkładamy z powrotem do drewnianego opakowania. Polewamy ser miodowym sosem, kładziemy na wierzchu gałązkę tymianku i doprawiamy pieprzem. Zawiązujemy papier w sakiewkę i pieczemy 15 minut w 180°C. Podajemy na ciepło z chrupkim pieczywem.

Autor: Maria Szkop

Zobacz również nasz przepis na pieczony camembert:

Guacamole Guacamole Fot. Marcin Klaban

Guacamole

Planujecie filmowy seans? Zaskocz ukochaną osobę własnoręcznie przygotowanym guacamole. Wystarczy posiekać składniki, wymieszać i gotowe. Jeśli oboje dbacie o linię, zamiast nachosów, możesz podać do dipu pokrojone warzywa (marchewki, kolorowe papryki, ogórki).

Guacamole

2 dojrzałe awokado
1 limonka
1 mała czerwona cebula
1 pomidor (oczyszczony z pestek)
1 papryczka chilli
garść listków kolendry
2 łyżki oliwy
sól
pieprz

Awokado rozcinamy na pół, wyjmujemy pestki, a miąższ oddzielamy od skóry, rozcieramy widelcem i skrapiamy sokiem z limonki. Guacamole nie musi mieć jednolitej konsystencji, dlatego nie trzeba go miksować. Drobno siekamy cebulę, pomidora i chilli (usuwamy pestki, jeśli nie lubimy zbyt ostrych smaków) i mieszamy z roztartym awokado. Dodajemy posiekaną kolendrę i oliwę, doprawiamy solą i pieprzem. Guacamole najlepiej smakuje z nachosami lub jako dodatek do grillowanego kurczaka. Uwaga: kto nie lubi kolendry, może ją zastąpić lubczykiem lub pietruszką.

Autor: Tomek Woźniak

Tatar z kaparami i pietruszką Tatar z kaparami i pietruszką Fot. Marcin Klaban

Tatar z kaparami i pietruszką

Mięsożercom polecamy danie proste, ale wykwintne zarazem, czyli wołowy tatar. Jeśli wolisz ryby, możesz spróbować przygotować podobny z łososia (pasuje do niego koperek i musztarda dijon).

Tatar z kaparami i pietruszką

200 g polędwicy wołowej
6 korniszonów
1 łyżka kaparów
2 suszone pomidory
3 łyżki oliwy
1 mały pęczek pietruszki
1 łyżka majonezu
sól
pieprz
1 bagietka lub kilka kromek ciemnego pieczywa

Polędwicę drobno siekamy. Dodajemy kapary oraz pokrojone w kosteczkę lub talarki korniszony i suszone pomidory. Skrapiamy oliwą, dodajemy posiekaną pietruszkę i majonez. Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z bagietką lub ciemnym pieczywem.

Autor: Tomek Woźniak

Tacosy z wołowiną i salsą pomidorowo-ogórkową Tacosy z wołowiną i salsą pomidorowo-ogórkową Fot. Marcin Klaban

Tacosy z wołowiną i salsą pomidorowo-ogórkową

A może wspólne gotowanie? Kup ulubione składniki i przygotujcie dla siebie nawzajem pyszne tortille.

Tacosy z wołowiną i salsą pomidorowo-ogórkową

2 ząbki czosnku
2 cebule
200 g chorizo
3 łyżki oliwy
250 g antrykotu
sól
pieprz
100 ml tequili
garść startego żółtego sera (np. Manchego)
2 pomidory
1 ogórek
1 papryczka chilli
2 limonki
1 pęczek kolendry
4 tortille
4 łyżki jogurtu greckiego

Posiekany czosnek i cebulę oraz pokrojone w kostkę chorizo podsmażamy pięć minut na oliwie i przekładamy na talerz. Antrykot oprószamy solą i pieprzem, skrapiamy oliwą i smażymy na tej samej patelni po pięć minut z każdej strony, odwracając kilka razy. W czasie smażenia wlewamy tequilę, podpalamy, gasimy. Mięso przekładamy na talerz i odstawiamy na kilka minut. Kroimy w kostkę, mieszamy z chorizo, czosnkiem i cebulą. Przekładamy na patelnię i jeszcze chwilę smażymy, dodając starty ser i mieszając, aby się rozpuścił i skleił kawałki mięsa. Pomidory i ogórek kroimy w kostkę, siekamy połówkę chilli (usuwamy pestki, jeśli nie lubimy zbyt ostrych potraw), przekładamy wszystko do miski i skrapiamy sokiem z jednej limonki. Dodajemy połowę posiekanej kolendry, doprawiamy solą i pieprzem. Na środek każdej tortilli nakładamy porcję mięsa i łyżkę salsy, posypujemy resztą kolendry i posiekanego chilli, skrapiamy sokiem z drugiej limonki. Podajemy z greckim jogurtem.

Autor: Tomek Woźniak

Krewetki w tempurze Krewetki w tempurze Fot. Marcin Klaban

Krewetki w tempurze

Wolisz owoce morza? Do przygotowania ich będzie ci potrzebna panierka panko. W osiedlowym sklepiku raczej jej nie będzie, ale w większych marketach czy sklepach z działem "kuchnie świata" powinieneś znaleźć ją bez problemu.

Krewetki w tempurze

12 krewetek tygrysich
2 litry oleju ryżowego lub rzepakowego do głębokiego smażenia

Dip:
3 łyżki majonezu
1 łyżeczka pasty wasabi
sok z 1/2 limonki
1/3 pęczka kolendry
sól
pieprz

Tempura:
1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
2 łyżki panierki panko (można ją kupić w sklepach z żywnością orientalną)
200 ml piwa

Krewetki obieramy z pancerzy i dokładnie czyścimy (pamiętajmy o usunięciu szarej nitki - przewodu pokarmowego), pozostawiając ogonki. Przygotowujemy dip, mieszając majonez z wasabi, sokiem z limonki i połową bardzo drobno posiekanej kolendry. Doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy wszystkie składniki tempury - powinniśmy uzyskać konsystencję ciasta naleśnikowego. W garnku lub frytownicy rozgrzewamy olej do 180 st. C. Maczamy krewetki w tempurze i smażymy w oleju 2-3 minuty na złoty kolor. Gotowe krewetki przekładamy na ręcznik papierowy, aby usunąć nadmiar tłuszczu. Podajemy z dipem, posypane resztą posiekanej kolendry.

Autor: Tomek Woźniak

Śniegowe kule Śniegowe kule Fot. Paulina Kolondra

Śniegowe kule

Żeby przyspieszyć przygotowanie deseru, możesz wykorzystać gotowe zmielone migdały. Aromatu doda mu kilka kropelek amaretto lub likieru kokosowego.

Śniegowe kule

1/2 szklanki płatków migdałowych
1 szklanka miękkiego masła
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1.5 szklanki cukru pudru
2 1/2 szklanki mąki
szczypta soli do smaku

Na blasze rozsypujemy płatki migdałowe, prażymy 5-6 minut w 180 st. C, studzimy, drobno mielemy. Obniżamy temperaturę piekarnika do 160 st. C. Masło ucieramy na pianę, stopniowo dodając ekstrakt waniliowy i szklankę cukru pudru. Mieszamy mąkę z solą i migdałami, dodajemy po łyżce do masy maślanej, miksując na niskich obrotach. Z ciasta lepimy kulki (2 cm średnicy), układamy je na blasze wyściełanej pergaminem, pieczemy 12-15 minut. Wyjmujemy, zostawiamy 2 minuty na blasze, potem studzimy kilka minut na kratce. Obtaczamy w reszcie cukru pudru.

Najlepsze churros Najlepsze churros Fot. Marcin Klaban

Najlepsze churros

A może deser po hiszpańsku? Złociste churros w cynamonowej posypce z gorącym sosem czekoladowym jest idealne na chłodne zimowe wieczory.

Najlepsze churros

50 g masła
250 g mąki
300 ml śmietanki 36%
200 g gorzkiej czekolady
1 łyżeczka cynamonu
skórka z 1 pomarańczy (umytej i sparzonej)
50 g cukru
1 łyżka cynamonu
1/2 l oleju rzepakowego

Rozpuszczamy masło w rondlu, wsypujemy mąkę i stopniowo wlewamy 150 ml letniej wody, cały czas mieszając, aż powstanie gęsta pasta podobna do purée ziemniaczanego. Do drugiego rondla wlewamy śmietankę, wrzucamy połamaną czekoladę i podgrzewamy, mieszając, aż się rozpuści. Dodajemy skórkę pomarańczową, mieszamy (czekolada powinna być gęsta). Cukier mieszamy z cynamonem i wysypujemy na płaski talerz. Olej wlewamy do garnka i rozgrzewamy przez 5-10 minut. Za pomocą rękawa cukierniczego wyciskamy przygotowane ciasto, formując paski o długości 5 cm. Najlepiej użyć do rękawa nasadki z końcówką w kształcie gwiazdki - dzięki temu churros będą miały ładne paseczki. Ciastka smażymy w oleju mniej więcej minutę, aż będą złociste i chrupiące. Przekładamy na papierowy ręcznik, aby odsączyć nadmiar tłuszczu, i obtaczamy w cynamonowym cukrze. Podajemy z sosem czekoladowym w miseczce.

Autor: Tomek Woźniak

Fondue czekoladowe Fondue czekoladowe Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio

Fondue czekoladowe

Na koniec walentynkowy klasyk, czyli czekoladowe fondue w wersji kokosowo-pikantnej. Jeśli wolisz ostrzejsze smaki, dodaj więcej cayenne lub ostrej papryki.

Fondue czekoladowe

400 ml mleka kokosowego
200 g gorzkiej czekolady
20 g masła
szczypta pieprzu cayenne

Oraz:
2 gruszki pokrojone na ćwiartki
1 pomarańcza (obrana i podzielona na fileciki)
2 banany (obrane i pokrojone na kawałki)
2 jabłka (pokrojone w ósemki)
prażone orzechy laskowe i nerkowce
suszona żurawina

W rondelku powoli doprowadzamy do wrzenia mleko kokosowe. Zestawiamy z ognia i mieszamy z posiekaną czekoladą, aż się rozpuści. Dodajemy masło i pieprz cayenne, mieszamy. Przelewamy do garnuszka do fondue. Stawiamy na podgrzewaczu. Na widelczyki nabijamy kawałki owoców, moczymy w masie czekoladowej. Podajemy z prażonymi orzechami i żurawiną.

Autor: David Gaboriaud

Więcej o:
Copyright © Agora SA