Przepisy z kozim serem w roli głównej - dla smakoszy

Jak dobrze wykorzystać kozi ser? Jest pyszny nie tylko na kanapce. W zależności od rodzaju (pleśniowy, kremowy) możecie śmiało korzystać z niego, jak z każdego innego sera. A może z jego dodatkiem zrobicie pyszną tartę, sernik albo ziemniaczane placki? Oto nasze przepisy.
Frittata z cukinią i kozim serem Frittata z cukinią i kozim serem Fot. Zofia Różycka i Aleksandra Szwarc

Frittata z kozim serem i cukinią

Można jeść ją od razu, ale jest smaczna także na zimno. Jeśli chcemy zabrać ją np. na drugie śniadanie do pracy albo na piknik, trzeba po ostudzeniu pokroić ją na kawałki i każdy zapakować oddzielnie w folię aluminiową.

Składniki:

2 łyżki oliwy
4 jajka
400 g ugotowanych i pokrojonych w kostkę ziemniaków
4 cebulki dymki
1 nieduża; pokrojona w kostkę i zblanszowana cukinia
garść grubo pokrojonych listków mięty
50 g startego lub pokruszonego twardego sera koziego
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Włączamy grill w piekarniku. Rozgrzewamy oliwę na takiej patelni, którą będzie można wstawić do piekarnika (nie może mieć plastikowej rączki). Wkładamy ziemniaki, smażymy na złoto, delikatnie mieszając (około 5 minut). Roztrzepujemy jajka i mieszamy je z posiekanymi dymkami, cukinią, serem i miętą; przyprawiamy solą i pieprzem. Masę wlewamy na patelnię i szybko mieszamy, tak aby podsmażone ziemniaki równo rozłożyły się w omlecie. Smażymy 5 minut na małym ogniu. Potem wstawiamy patelnię do piekarnika pod rozgrzany grill i czekamy, aż wierzch ładnie się przyrumieni. Patelnię z gotową frittatą przykrywamy dużym talerzem i odwracamy. Zdejmujemy patelnię, dzięki czemu frittata wyląduje na talerzu spodem do góry.

Pumpernikiel ze świeżym kozim serem na ostro Pumpernikiel ze świeżym kozim serem na ostro Fot: Paulina Jakóbiec

Pumpernikiel ze świeżym kozim serem na ostro

Brakuje wam wiosny? Zawsze możecie zjeść kanapkę z twarożkiem i rzodkiewką. Do tego szczypta rukoli i chrupiący mak albo inne pestki (przed posypaniem kanapki warto je nieco podprażyć na suchej patelni). Mniam!

Składniki:

200 g świeżego koziego sera
2 łyżki naturalnego koziego jogurtu
1 ząbek czosnku
2 kromki ciemnego chleba typu pumpernikiel
4 rzodkiewki
garść rukoli
2 szczypty maku
2 szczypty soli morskiej (fleur de sel)

Sposób przygotowania:

Ser rozgniatamy widelcem, mieszamy z jogurtem i posiekanym czosnkiem. Kromki chleba grubo smarujemy pastą serową, obkładamy plasterkami rzodkiewki i listkami rukoli. Posypujemy ziarenkami maku oraz solą.

Autor: Hanna Kempa

Suflety z koziego sera Suflety z koziego sera Fot. Paulina Kolondra

Suflety z koziego sera

Suflet szybko opada, więc musisz podawać go sprawnie. Dobrze smakuje w towarzystwie sałaty z pomidorkami.

Składniki:

Kubeczki z ciasta filo:
6 rozmrożonych płatów ciasta filo
50 g stopionego masła

Masa sufletowa:
2 łyżki masła
2 łyżki mąki pszennej (np. szymanowskiej)
3/4 szklanki mleka 3,2% lub śmietanki kremówki
2 łyżeczki dobrej musztardy
2 duże jajka
1/2 szklanki świeżo startego sera bursztyn (może być również parmezan, pecorino, warto spróbować z oscypkiem)
150 g miękkiego koziego twarożku

Sposób przygotowania:

Robimy kubeczki: rozgrzewamy piekarnik do 190°C. Układamy jeden na drugim po 3 płaty ciasta filo, smarując każdy masłem. Powstaną w ten sposób dwa trzywarstwowe arkusze ciasta. Każdy z nich kroimy w kwadraty o boku 10-11 cm. Powinniśmy otrzymać 12 kwadratów. Resztą masła smarujemy dołki formy na muffinki, wkładamy do każdego po jednym kwadracie. Ciasto wypełni dołki i będzie trochę wystawało poza ich brzegi. Podpiekamy je na jasnozłoty kolor (8-9 minut), studzimy. Te kubeczki można zrobić dużo wcześniej i przechowywać w zamkniętym pudełku (żeby nie zwilgotniały) w temperaturze pokojowej.

Robimy masę. Masło roztapiamy w rondelku, oprószamy mąką, zasmażamy na małym ogniu na bladozłoty kolor, stale mieszając (2-3 minuty). Wlewamy mleko lub śmietankę, stale mieszając, zagotowujemy. Zmniejszamy ogień i gotujemy dalej 5 minut, nie przerywając mieszania. Po zdjęciu z ognia dodajemy musztardę, żółtka i połowę startego sera, energicznie mieszając trzepaczką. Wsypujemy pokruszony kozi twarożek, mieszamy, aż powstanie jednolita masa. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 200-210°C (bez termoobiegu). Ubijamy białka na sztywną pianę, a potem porcjami, ostrożnie i delikatnie mieszając, dodajemy do masy serowej. To już jest gotowa masa sufletowa, toteż goście powinni w tej chwili siedzieć przy stole i czekać. Sufletów nie można upiec wcześniej, bo opadają bardzo szybko po wyjęciu z piekarnika! Masą napełniamy podpieczone kubeczki z ciasta filo, posypujemy resztą startego bursztynu. Pieczemy jakieś 15 minut - w tym czasie bacznie obserwujemy suflety: kiedy wyrosną i ładnie się przyrumienią, są gotowe. Podajemy!

Autor: Anna Wrońska

Tartaletki z kozim serem i malinami Tartaletki z kozim serem i malinami Natalia Nowak-Bratek

Tartaletki z kozim serem i malinami

Te tartaletki prezentują się wspaniale, a przygotowuje się je w ekspresowym tempie. Poza sezonem z powodzeniem możesz wykorzystać do nich owoce mrożone.

Składniki:

250 g ciasta francuskiego
125 g koziego sera
150 g malin (możemy też użyć czarnych porzeczek lub jeżyn)
cukier trzcinowy

Sposób przygotowania:

Ciasto francuskie wałkujemy, wycinamy 8 prostokątów. Na każdym układamy kawałek papieru do pieczenia tak, by zostawały centymetrowe brzegi ciasta. Na papierze układamy fasolę lub ceramiczne kuleczki do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st., pieczemy 8-10 minut (brzegi powinny lekko napęcznieć, nie powinny się zrumienić). Ser kozi rozdrabniamy (możemy go posypać szczyptą cukru pudru). Ciasto wyjmujemy, lekko studzimy, zdejmujemy papier z fasolą. Wnętrza prostokątów smarujemy kozim serem, posypujemy malinami i cukrem trzcinowym. Pieczemy 15 minut w tej samej temperaturze.

Placki ziemniaczane z kozim serem Placki ziemniaczane z kozim serem fot. Natalia Nowak-Bratek

Placek ziemniaczany z kozim serem, suszoną wędliną i karmelizowanymi pomidorkami

Dobra alternatywa dla pizzy i placka po zbójnicku w jednym? Takie placki ziemniaczane!

Składniki:

olej
1/2 masy ziemniaczanej według przepisu podstawowego
120 g koziego sera
100 g suszonej wędliny (schabu
karkówki)
natka pietruszki do posypania

Karmelizowane pomidorki:
500 g pomidorków koktajlowych
łyżka cukru
ząbek czosnku
łyżka posiekanej natki pietruszki
olej

Sposób przygotowania:

Karmelizowane pomidorki: pomidorki myjemy, kroimy na pół, układamy wnętrzem do góry, posypujemy cukrem. Czosnek siekamy, mieszamy z natką, posypujemy pomidorki. Skrapiamy olejem. Pieczemy 50 minut w 100 st. Olej rozgrzewamy na niewielkiej patelni, wlewamy porcję masy ziemniaczanej na grubość 1 cm. Smażymy 5-7 minut na średnim ogniu (tylko z jednej strony). Delikatnie zsuwamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. W ten sposób robimy pozostałe placki i zsuwamy je na blachę. Posypujemy pokruszonym kozim serem, przykrywamy wędliną i karmelizowanymi pomidorkami. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 st. na 10 minut. Posypujemy natką.

Autor: Honorata Piwowarska

Rolada drobiowa z kozim serem i suszonymi pomidorami Rolada drobiowa z kozim serem i suszonymi pomidorami Fot. Łukasz Falkowski / Agencja Wyborcza.pl

Rolada drobiowa z kozim serem i suszonymi pomidorami

Przed włożeniem do rolady, z liści szpinaku oderwij wystające twarde nerwy - zwykle są dosyć twarde. Do obsmażania roladek możesz użyć również oliwy ze słoika z suszonymi pomidorami. Oliwą tą możesz również doprawić sałatę, którą podasz do mięsa.

Składniki:

30 dag filetów z kurczaka
1 słoik suszonych pomidorów
30 dag dojrzewającego koziego sera
szpinak
4-6 łyżek oliwy
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Mięso myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem, cienko rozbijamy i układamy na folii spożywczej, tak aby brzegi filetów zachodziły na siebie. Na środku połączonych filetów kładziemy suszone pomidory, kawałki koziego sera i umyte liście szpinaku. Doprawiamy solą i pieprzem. Filety zwijamy (w folii) w roladę i wkładamy do lodówki na 30 min. Zdejmujemy folię z mięsa. Rumienimy roladę ze wszystkich stron na oliwie. Następnie pieczemy ją w temp. 190°C przez 8-10 min. Roladę kroimy na plastry i podajemy z mieszanką sałat.

Autor: Tomek Woźniak

Sernik cytrynowy z koziego sera Sernik cytrynowy z koziego sera Fot. Paulina Kolondra

Sernik cytrynowy z koziego sera

Nie spiesz się z serwowaniem tego sernika - najlepszy jest, kiedy porządnie się schłodzi. Solo jest pyszny, ale świetnie smakuje również z dodatkiem sosu, np. z owoców leśnych lub malin.

Składniki:

350 g koziego twarożku
3/4 szklanki cukru
sok z 1/2 cytryny
skórka otarta z 1 cytryny
olejek waniliowy do smaku
6 jajek
3 łyżki mąki
masło i mąka do posmarowania formy

Sposób przygotowania:

Rozgrzewamy piekarnik do 170-180 st. C. Miksujemy (na średnich obrotach) twarożek z cukrem, sokiem i skórką z cytryny oraz kilkoma kroplami olejku waniliowego. Nie przerywając ucierania, dodajemy po jednym żółtku (kolejne żółtko dodajemy, gdy poprzednie całkowicie połączy się z masą). Wsypujemy mąkę i dokładnie, ale delikatnie, mieszamy - łyżką albo mikserem na najniższych obrotach. Ubijamy białka, a potem porcjami dodajemy pianę do masy serowej - bardzo delikatnie, aby pozostała puszysta. Przekładamy ją do formy (natłuszczonej i posypanej mąką albo wyłożonej papierem do pieczenia), wyrównujemy powierzchnię i pieczemy 40 minut - patyczek wetknięty w ciasto powinien być suchy po wyjęciu. Ostrożnie wyciągamy z piekarnika, kroimy na porcje dopiero wtedy, kiedy sernik całkiem ostygnie.

Prowansalskie tartinki z kozim serem i lawendą (na ciepło) Prowansalskie tartinki z kozim serem i lawendą (na ciepło) Fot: Paulina Jakóbiec

Prowansalskie tartinki z kozim serem i lawendą (na ciepło)

Suszone kwiaty lawendy z powodzeniem dostaniecie na przykład w internetowych sklepach z przyprawami. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do sera oraz wypieków. Tym daniem nawet w środku zimy przywołacie wspomnienie Prowansji.

Składniki:

1 mała cukinia
odrobina oliwy
4 medaliony z koziego sera
4 kromki bagietki maślanej
4 plasterki suszonych pomidorów
4 łyżeczki płynnego miodu
4 szczypty suszonych kwiatów lawendy

Sposób przygotowania:

Cukinię kroimy wzdłuż na cieniutkie plastry. Obsmażamy na oliwie na dobrze rozgrzanej patelni. Odsączamy na ręcznikach papierowych, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Medaliony z koziego sera rumienimy z obu stron. Na każdą kromkę bagietki kładziemy po plasterku cukinii i suszonego pomidora oraz porcję sera. Skrapiamy miodem i oprószamy lawendą.

Autor: Hanna Kempa

Tarta z figami i kozim serem Tarta z figami i kozim serem Fot. Łukasz Zandecki

Tarta z figami i kozim serem

Figi i kozi ser to doskonała para. Sprawdzą się i na kanapce, i w sałatce, i w takiej tarcie. Ekspresowa do przygotowania, a wygląda obłędnie!

Składniki:

Ciasto:
220 g mąki
100 g masła
1 jajko
2 łyżki miodu
1/2 łyżeczki świeżego posiekanego rozmarynu
szczypta soli

Nadzienie:
200 g miękkiego koziego sera (twarożku)
1 jajko
200 ml śmietany 18%
sól
pieprz
4 świeże figi

Sposób przygotowania:

Zagniatamy ciasto z podanych składników i wstawiamy je do lodówki co najmniej na 40 minut. Rozwałkowujemy ciasto i wykładamy nim posmarowaną masłem i obsypaną mąką formę do tarty.

Robimy nadzienie: mieszamy ser, jajko i śmietanę, doprawiając solą i pieprzem. Wylewamy masę na ciasto. Figi myjemy, kroimy na połówki i układamy na serowej masie. Pieczemy 30 minut w 180°C.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.