Gulasz z kurczaka, wieprzowiny, wołowiny - na rozgrzewkę! [4 PRZEPISY]

Nie ma nic lepszego w zimowy dzień niż aromatyczny gulasz. Miękkie mięso, warzywa i sos. Do tego ulubione dodatki i sycący posiłek gotowy. A co ważniejsze - z każdym kolejnym odgrzaniem gulasz smakuje lepiej.
Korzenny gulasz z kurczakiem Korzenny gulasz z kurczakiem Fot. Marcin Klaban

Korzenny gulasz z kurczakiem

Gulasz drobiowy to jeden z najszybszych do przygotowania. Oprócz mięsa kurczaka możesz do niego wykorzystać również mięso z udźca indyka.

Składniki:

3 łyżki oliwy
2 ząbki czosnku
1 cebula
4 podudzia z kością kurczaka
1 łyżka kurkumy
1 łyżka kminu rzymskiego
2 marchewki
1 cukinia
1 puszka (400 g) krojonych pomidorów
1 puszka (400 g) ciecierzycy
garść suszonych moreli
sól
pieprz
1 pęczek ziół (np. oregano lub kolendry)
2 szklanki kuskusu

Sposób przygotowania:

W dużym rondlu rozgrzewamy oliwę, wrzucamy czosnek pokrojony w plasterki i posiekaną cebulę, smażymy, aż się zeszklą. Wkładamy kurczaka skórą do dołu i podsmażamy, aż skóra stanie się złocista i chrupiąca. Wrzucamy przyprawy i zioła, marchewki i cukinię pokrojone w plasterki. Smażymy 5-6 minut na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aby przyprawy uwolniły swój aromat, a warzywa zmiękły. Dodajemy pomidory z puszki, cieciorkę, posiekane morele, wlewamy 1 szklankę wody i dusimy na wolnym ogniu przez pół godziny. Doprawiamy solą i pieprzem. Kuskus zalewamy wrzątkiem, tak aby był ledwie zakryty, przykrywamy i odstawiamy na 5 minut. Gdy napęcznieje, lekko mieszamy widelcem, na wierzchu układamy gulasz i posypujemy wszystko posiekanymi ziołami.

Autor: Tomek Woźniak

Zobacz również nasz przepis na zupę gulaszową:

Gulasz po góralsku Gulasz po góralsku Fot. Arkadiusz Ścichocki

Gulasz po góralsku

Zamiast pomidorów i papryki do tego gulaszu możesz dodać również garść suszonych śliwek i/lub namoczonych suszonych grzybów. Przyda się też sporo pieprzu.

Składniki:

1/2 kg wieprzowiny
20 dag kiszonej kapusty
2-3 cebule
1 łyżka smalcu
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1/2 l bulionu
2 łyżki słodkiej papryki
1/2 łyżeczki kminku
2 ząbki czosnku

Sposób przygotowania:

Mięso pokrój w kostkę, podsmaż i włóż do rondla. Posiekane cebule uduś na smalcu, dodaj paprykę i koncentrat. Wymieszaj z mięsem, zalej szklanką (250 ml) bulionu i duś około godziny na wolnym ogniu. Kapustę wypłucz, jeśli nie chcesz, aby była za kwaśna, odciśnij, posiekaj i wymieszaj z mięsem. Dodaj kminek, czosnek, szczyptę przyprawy do gulaszu i resztę bulionu. Duś, aż mięso i kapusta będą miękkie. Podawaj z chlebem.

Gulasz z kaczki i wędzonej kiełbasy Gulasz z kaczki i wędzonej kiełbasy NATALIA NOWAK-BRATEK

Gulasz z kaczki i wędzonej kiełbasy

Kaczkę możesz nie tylko piec lub smażyć. Sprawdzi się również w gulaszu. Zamiast wędzonej kiełbasy, możesz dodać do niego także chorizo.

Składniki:

2 połówki piersi kaczki ze skórą
1/4 szklanki oleju
1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki posiekanej cebuli
1/4 szklanki posiekanego selera naciowego
1/4 szklanki posiekanej czerwonej papryki
1 łyżka posiekanego czosnku
1/2 butelki ciemnego piwa
3 szklanki bulionu z kury
1 łyżeczki soli
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 liść laurowy
1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
szczypta chilli
300 g kiełbasy wędzonej
2 szklanki ugotowanego ryżu
1/2 szklanki posiekanego szczypiorku
1/4 szklanki posiekanej natki pietruszki

Sposób przygotowania:

Rozgrzewamy duży, ciężki garnek, wkładamy umyte i osuszone piersi kaczki skórą do dołu, smażymy 7 minut. Odwracamy, smażymy kolejne 7 minut i wyjmujemy z garnka (myjemy garnek, jeżeli zostały w nim przypalone kawałeczki). Przygotowujemy zasmażkę. Do garnka ustawionego na średnim ogniu wlewamy olej i wsypujemy mąkę. Podgrzewamy, mieszając, aż uzyskamy jednolitą zasmażkę. Do zasmażki dodajemy cebulę, selera, paprykę oraz czosnek i podgrzewamy 4-5 minut, mieszając. Wlewamy piwo, a następnie bulion. Dodajemy sól, tymianek, liść laurowy, chilli i pieprz. Wrzucamy pokrojoną kiełbasę, dokładnie wszystko mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień, wkładamy kacze piersi i gotujemy na małym ogniu przez 1,5 godziny. Wyjmujemy piersi, studzimy, zdejmujemy i wyrzucamy skórę, a mięso rozdrabniamy i dodajemy do gulaszu. Rozlewamy potrawę do głębokich talerzy, na środku każdej porcji kładziemy górkę ryżu i posypujemy szczypiorkiem oraz pietruszką.

Gulasz jagnięcy z jogurtem szafranowym Gulasz jagnięcy z jogurtem szafranowym Fot: Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com)

Gulasz jagnięcy z jogurtem szafranowym

Pyszny gulasz powstanie również z jagnięciny lub baraniny. Tę drugą trzeba jednak dusić nieco dłużej.

Składniki:

Jogurt:
400 g naturalnego jogurtu
szczypta nitek szafranu


Gulasz:
30 ml oliwy
700 g łopatki jagnięcej pokrojonej w kostkę
1 cebula
2 duże ząbki czosnku
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka mielonego kuminu
2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
1/2 łyżeczki mielonych goździków
2 liście laurowe
800 ml bulionu wołowego
2 puszki krojonych pomidorów
1 pęczek kolendry
400 g czerwonej soczewicy
400 g czarnej soczewicy

Sposób przygotowania:

Jogurt lekko podgrzewamy w miseczce nad parą. Mieszamy z szafranem. Przekładamy na kilkakrotnie złożoną gazę, zawijamy, odciskamy i wieszamy nad miską. W dużym garnku podsmażamy na oliwie mięso - najlepiej partiami, żeby się dobrze zrumieniło. Wyjmujemy i odkładamy na bok. Do garnka, w którym smażyło się mięso, wrzucamy posiekaną cebulę i czosnek, szklimy. Ponownie wkładamy mięso, dodajemy koncentrat pomidorowy, kumin, paprykę w proszku, goździki i liście laurowe. Podsmażamy 2-3 minuty, mieszając. Wlewamy bulion, dodajemy pomidory i połowę posiekanej kolendry. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i przykrywamy. Gotujemy godzinę, dodajemy soczewicę, przykrywamy i gotujemy pół godziny. Odkrywamy garnek i gotujemy kolejne pół godziny, aż gulasz zgęstnieje. Podajemy z gęstym szafranowym jogurtem i resztą posiekanej kolendry.

Autor: Olga Badowska

Więcej o:
Copyright © Agora SA