Jednym z produktów, które najgorzej znoszą pobyt w lodówce, są ziemniaki. Panująca w niej niska temperatura sprawia, że zawarta w ziemniakach skrobia szybciej przekształca się w cukry. Ziemniaki tracą przez to swój smak i stają się słodkawe. Najlepszym miejscem do ich przechowywania jest przewiewna siatka, worek lub koszyk umieszczony w chłodnym, zaciemnionym miejscu.
Pomidory to warzywo, które często ląduje w lodówce. Całkiem niepotrzebnie. Poza nią są w stanie wytrzymać kilka dni, jeśli nie dłużej. W lodówce szybko tracą swój smak i aromat - a przecież zimą i tak nie mają go za wiele. I choć ich skórka w cieple może stać się nieco mniej jędrna, przynajmniej smakiem będą przypominały pomidory, na jakie przyjdzie nam poczekać do lata.
Na temat tego, w jakich warunkach najlepiej przechowywać kawę (i ziarnistą, i mieloną), krąży wiele sprzecznych opinii. Pewne jest jednak to, że kawa bardzo wchłania obce, silne zapachy, a o takie w lodówce nietrudno. Jeśli zatem nie chcecie, żeby wasza kawa zaczęła pachnieć czosnkową kiełbasą albo jak ten żółty, pikantny ser, który tak lubicie, przechowujcie ją po prostu w kuchennej szafce.
By jak najdłużej zachowała swój aromat, najlepiej przechowywać ją w oryginalnym opakowaniu. Niektóre wyposażone są w specjalne 'wentyle', które pozwalają ziarnom kawy uwalniać dwutlenek węgla. Po otwarciu opakowanie wystarczy ją szczelnie zamknąć - na przykład za pomocą specjalnego klipsa.
Zobacz nasz przepis na błyskawiczne tiramisu w miseczkach z czekolady. Świętujemy!
Wkładasz do lodówki banany, mango lub awokado? To nie jest dobry pomysł. Ponieważ rosną w ciepłych krajach, chłód im nie służy. Przechowywane zbyt długo w chłodzie nie tylko tracą aromat i smak, ale również wolniej dojrzewają. A przecież zwykle nie o to nam chodzi.
Wystarczy im po prostu misa w przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu. Pamiętajcie, że banany najlepiej trzymać w oddzielnym naczyniu. Wydzielają bowiem sporo etylenu, który przyspiesza dojrzewanie innych owoców. Jeśli zatem chcecie, by awokado szybciej dojrzało, włóżcie je do papierowej torby razem z bananem (ale nie zamykajcie jej, żeby zapewnić przewiew).
Do lodówki najlepiej wkładać owoce egzotyczne wtedy, kiedy są już dojrzałe, ale akurat nie mamy na nie ochoty. Dojrzałe awokado czy mango trzeba jednak zjeść dosyć szybko, bo bardzo łatwo się psuje.
W lodówce, zamiast utrzymywać swoją świeżość, pieczywo szybciej czerstwieje. Dlatego jeśli masz zbyt wiele chleba, a nie chcesz go wyrzucać lub nie masz komu oddać, po prostu go zamróź (najlepiej w całym kawałku). Później wystarczy go tylko rozmrozić i chwilę podpiec w piekarniku, by był niemal 'jak świeży'.
Sprawdź nasz przepis wideo na bezglutenowy chleb z ziarnami:
Cebula ma łupinę, która świetnie zabezpiecza ją przed utratą wilgoci i psuciem się. Dzięki niej najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej lub w nieco chłodniejszym środowisku, jednak nie w lodówce. W zimnie jej liczne warstwy szybciej wiotczeją. Nie przechowuj jej też w szczelnie zamkniętej plastikowej torebce, ponieważ w ten sposób łatwiej zgnije lub zapleśnieje.
Choć niektóre oleje - zwłaszcza te tłoczone na zimno, jak na przykład olej lniany - należy przechowywać w lodówce, nie wszystkim służy niska temperatura. Nie należy w niej przechowywać na przykład oliwy. W lodówce traci klarowność - staje się mętna, a nawet wytrąca się z niej osad. Dużo lepiej ustawić ją po prostu w ciemnej szafce, w której panuje niezbyt wysoka temperatura.
Nie obawiaj się, otwarty słoik miodu możesz spokojnie przechowywać w szafce przez wiele miesięcy. Jeśli jest to naturalny miód, po około trzech miesiącach od daty produkcji, która powinna być zapisana na opakowaniu, powoli zacznie się krystalizować. Jeśli jednak schowasz go do lodówki, proces krystalizacji przyspieszy. Jeżeli zatem wolisz, by dłużej pozostał płynny, wystarczy umieścić go w temperaturze pokojowej, na przykład wewnątrz kuchennej szafki.
Masło orzechowe, podobnie jak miód, nie musi stać w lodówce. W zupełności wystarczy mu kuchenna szafka i temperatura pokojowa. W takich warunkach zachowuje najlepszą konsystencję i bardzo łatwo się rozsmarowuje. W lodówce szybko twardnieje. Zbyt wysoka temperatura jednak również mu nie służy, ponieważ pod jej wpływem może się rozwarstwiać (oddziela się od niego olej).
Czytaj również:
Jak zrobić masło orzechowe? Przepis jest prostszy niż myślisz