Niedojrzałe i dojrzałe banany mają różne właściwości zdrowotne. Które powinieneś jeść?

Czy dietetyk kiedykolwiek powiedział wam, że powinniście jeść tylko niedojrzałe banany? Okazuje się, że w zależności od tego, jak bardzo są dojrzałe, mają one różny wpływ na nasze zdrowie.
Jakiego banana wybrać? To zależy od twojego zdrowia Jakiego banana wybrać? To zależy od twojego zdrowia Fot. Shutterstock

Jakiego banana wybrać? To zależy od twojego zdrowia

Grafika, przedstawiająca banany w różnym stadium dojrzałości, robi ostatnio furorę w mediach społecznościowych. Chodzi jednak nie tylko o ich wygląd.

W zależności od tego, jak bardzo banany są dojrzałe, mają różne właściwości. Największe różnice istnieją pomiędzy bananami zielonymi, jeszcze nie w pełni dojrzałymi, a tymi, które już nieco przejrzały, to znaczy pojawiły się na nich brązowe plamki.

Kiedy i jakie powinniście jeść?

Zielone banany obfitują w oporną skrobię, która jest pokarmem dla bakterii żyjących w naszych jelitach Zielone banany obfitują w oporną skrobię, która jest pokarmem dla bakterii żyjących w naszych jelitach Fot. Shutterstock

Zielone banany - zdrowe dla jelit

Ekspertka, z którą rozmawiał Daily Mail, poleca zielone banany zwłaszcza osobom na diecie cukrzycowej. I to nie tylko dlatego, że są one mniej słodkie.

W przeciwieństwie do bananów żółtych zielone owoce obfitują w tzw. skrobię oporną. Jest to składnik, którego nasz organizm nie przyswaja. Przechodząc jednak przez nasz układ trawienny, staje się pokarmem, dla zasiedlających go dobrych bakterii. W efekcie trawienia skrobi przez bakterie, do jelit uwalniane są maślany, które są dla naszego ciała nie tylko źródłem energii, ale też - jak pokazują badania - pomagają utrzymać tkanki układu pokarmowego w dobrym stanie. Zdaniem badaczy im nasza dieta bogatsza w skrobię oporną, tym mniejsze ryzyko, że zachorujemy na raka jelita grubego. Z reguły szacuje się, że im bardziej zielony jest banan, tym więcej w nim opornej skrobi.

Zdolność odżywiania bakterii to nie jedyne zalety opornej skrobi zawartej w zielonych bananach. Jak podają badacze, ma ona również działanie zmniejszające apetyt i zwiększające uczucie pełności po posiłku. Istnieją również badania, z których wynika, iż skrobia oporna (dostarczana do organizmu w ilości 15-30 gramów dziennie, co odpowiada mniej więcej 2-4 zielonym bananom) poprawia wrażliwość na insulinę. Z tego powodu jedzenie zielonych bananów poleca się osobom cierpiącym na cukrzycę i insulinooporność.

Zobacz również nasz przepis na pyszne placuszki bananowe:

Banany z plamkami są łatwe do strawienia Banany z plamkami są łatwe do strawienia Fot. Shutterstock

Banany z plamkami - bardzo odżywcze!

W trakcie, gdy banan dojrzewa, ilość zawartej w nim skrobi opornej maleje. Wzrasta za to zawartość cukrów prostych i rozpuszczalnego błonnika. Przez to dojrzałe banany są o wiele lżejsze do strawienia. Przez to, że zapewniają dawkę łatwo przyswajalnego cukru, będą również świetną przekąską dla osób, które potrzebują szybkiej dawki energii.

Przy tym "starsze" banany z brązową skórką są zdaniem badaczy bardziej odżywcze. Co więcej, jak wynika z analiz, przeprowadzonych przez japońskich uczonych, jedzenie dojrzałych bananów wpływa pozytywnie na skuteczność działania białych krwinek.

Banany to doskonałe źródło potasu, a także wielu witamin (w tym C, A i z grupy B). Banany to doskonałe źródło potasu, a także wielu witamin (w tym C, A i z grupy B). Fot. Shutterstock

Dlaczego jeszcze warto jeść banany?

Banany - zarówno te z zieloną, jak i te z brązową skórką - warto jeść ze względu na wysoką zawartość potasu, który wspiera pracę naszego układu krążenia oraz nerek. Ponadto zawierają magnez, wapń, fosfor i trochę żelaza, a także sporo witaminy C, A, E, K oraz witamin z grupy B.

Podobnie jak większość warzyw i owoców, są doskonałym źródłem antyoksydantów, czyli naszej broni w walce z wolnymi rodnikami. Co więcej, ze względu na zawartość minerałów i łatwo przyswajalne węglowodany, uważa się je za doskonałe pożywienie dla sportowców. Przy tym, zdaniem badaczy, mogą łagodzić skurcze i bolesność mięśni.

Więcej na temat ich właściwości: Banan to nie tylko potas. Żółto i zdrowo, czyli dlaczego warto jeść banany).

Wiecie, że z bananów można zrobić smakowite, bezmleczne lody? Oto nasz przepis:

Więcej o: