Polacy jedzą mniej mięsa, jednak nie o 20, lecz o 2,24 proc. Pomyłka GUS

Według opublikowanego niedawno raportu GUS-u Polacy jedzą aż o 20 proc. mniej mięsa. Okazuje się jednak, że zaszła pomyłka. Faktyczny spadek jest znacznie mniejszy.

Spożycie mięsa w Polsce - raport GUS z błędem i krótka radość wegetarian

W ostatnich dniach Internet obiegła informacja o tym, że według najnowszego raportu GUS-u "Rolnictwo w 2019" spożycie mięsa w Polsce zmniejszyło się aż o 20 proc. Niestety okazuje się, że zaszła pomyłka. Jak donosi portal RoślinnieJemy, realizujący kampanię o tym samym tytule, w rzeczywistości w 2019 roku jedliśmy tylko o 2,24 proc. mniej mięsa niż w roku 2018.

Spożycie mięsa w Polsce według raportu "Rolnictwo w 2019" wynosiło 61 kg mięsa na osobę rocznie. Początkowo pojawiła się informacja, że to aż o 15,9 kg mniej niż w roku 2018, kiedy wartość ta miała wynosić 76,9 kg. Jak donosi RoślinnieJemy", doszło do pomyłki - w 2018 roku statystyczny Polak zjadał 62,4 kg mięsa rocznie. To oznacza, że wartość spadła jedynie o 2,24 proc.

Błędna wiadomość o 20 proc. spadku szybko rozniosła się po internecie, była chętnie publikowana zwłaszcza przez organizacje związane z ochroną praw zwierząt oraz wegetarianizmem. Przedstawiciele RoślinnieJemy, w związku z domysłami, że liczby mogą być błędne, zwrócili się z prośbą do GUS-u o weryfikację informacji. Dzisiaj otrzymali odpowiedź, że rzeczywiście zaszła pomyłka.

Przyszłość bezmięsnej diety

Czy w kolejnym roku można liczyć na większy spadek tej liczby na rzecz konsumpcji warzyw? Apele (pochodzące zarówno od lekarzy, jak i ekologów) zachęcające do ograniczenia spożywanego mięsa są coraz głośniejsze, a oferta roślinnych zamienników jest coraz szersza i coraz łatwiej dostępna. Na razie jednak na ten temat można tylko spekulować. 

Zobacz wideo Oto gratka nie tylko dla wegetarian - przepis na nuggetsy z halloumi.
Więcej o: