Usterka w aplikacji KFC. Chińscy studenci nakupili jedzenia za równowartość ponad 100 tys. zł

Grupa chińskich studentów wykorzystała lukę w aplikacji KFC. W kilka miesięcy zamówili - nie płacąc nic - jedzenie warte ponad 200 tys. juanów (ok. 116 tys. złotych). Sprawców skazano na więzienie i karę grzywny.

W kwietniu 2018 roku Xu, student uniwersytetu w chińskiej prowincji Jiangsu, odkrył błąd w aplikacji KFC. Okazało się, że gdy przełączał się między aplikacją a kontem sieciówki na WeChat (popularnym w Chinach komunikatorze i serwisie społecznościowym, dzięki któremu można m.in. robić zakupy i dokonywać płatności), miał możliwość generowania kuponów, dzięki którym mógł zamawiać jedzenie za darmo. Swoim odkryciem podzielił się z czterema kolegami oraz zaczął sprzedawać kupony znajomym.

Studenci przez pół roku wykorzystywali lukę w aplikacji. Xu zrealizował zamówienia warte ponad 58 tys. juanów (ok. 33,5 tys. złotych), a jego koledzy o wartości od 9 do 47 tys. juanów. 

2,5 roku za kupony

Jak podaje portal Sixth Thone, sprawcy zostali skazani na karę więzienia (od 15 miesięcy do 2 lat) oraz grzywny (od 1 tys. do 4 tys. juanów). Xu, prowodyra afery, skazano na 2,5 roku więzienia oraz 6 tys. juanów. W jego wypadku zarzutem było również umożliwienie innym dokonywania oszustw.

Sąd Ludowy Dystryktu Xuhui stwierdził:

Sprawcy z pełną świadomością wykorzystali lukę w aplikacji i czerpali korzyści finansowe z fałszywych transakcji, co kwalifikuje się jako poważne oszustwo.

W Chinach za przestępstwo oszustwa można zostać skazanym na 3, a nawet 10 (w wypadku dużych sum pieniędzy) lat więzienia.

Zobacz wideo Kurczak w panierce z płatków kukurydzianych

Okoliczności łagodzące

W wypadku Xu zastosowano pewnie okoliczności łagodzące. Gdyby nie to, że sam zgłosił się na policję, przyznał do popełnienia przestępstwa oraz zapłacił odszkodowanie, mógłby zostać skazany aż na 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa stała się bardzo głośna w chińskich mediach społecznościowych. Niektórzy twierdzą, że dział technologii KFC powinnien współdzielić odpowiedzialność za niewykrycie takiej luki w aplikacji, inni zaś uważają, że to studenci powinni być świadomi konsekwencji swoich "przedsiębiorczych" działań.

Więcej o:
Copyright © Agora SA