Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso i zrobić grill? Kardynał Nycz podjął decyzję

Boże Ciało zawsze obchodzimy w czwartek. W tym roku święto wypada 8 czerwca. W związku z tym wiele osób przedłuża sobie weekend i bierze urlop na piątek. To czas, kiedy można spotkać się z rodziną i przyjaciółmi np. na wspólne grillowanie. Czy jednak w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Kardynał Kazimierz Nycz podjął decyzję, która wiele osób ucieszy.

Więcej nowości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Czy można zrobić grill? Jest decyzja

W każdy piątek katolików obowiązuje post - tego dnia należy powstrzymać się od jedzenia mięsa. W związku z tym wiele osób może mieć wątpliwości, czy 9 czerwca, czyli w piątek po Bożym Ciele, można spożywać pokarmy mięsne i np. zrobić grill. Dla miłośników tej letniej aktywności, którzy przestrzegają piątkowego postu, mamy dobrą wiadomość.

Kardynał Kazimierz Nycz, który jest arcybiskupem metropolitą warszawskim, wydał dyspensę i zezwolił katolikom na jedzenie mięsa w piątek po Bożym Ciele. Duchowny wziął pod uwagę to, że jest to wyjątkowy okres, ponieważ wiele osób, korzystając z wolnego w czwartek, przedłuża sobie weekend. To zatem idealny czas na grillowanie, o ile oczywiście dopisze pogoda.

Komunikat o dyspensie został opublikowany na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej. Należy bowiem podkreślić, że zwolnienie z obowiązku przestrzegania postu dotyczy terenu tylko tej archidiecezji.

Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych

- czytamy.

Zobacz wideo Skąd się wzięło Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Kardynał sugeruje jednak wiernym, by w zamian za dyspensę uczcili ten czas w inny sposób, niż przestrzegając postu. "Zachęcam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego" - przekazał w komunikacie.

Dlaczego w piątek nie można jeść mięsa?

W piątki katolicy wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Z tego powodu co tydzień tego dnia należy powstrzymać się od spożywania mięsnych pokarmów. Obowiązek dotyczy wszystkich wiernych powyżej 14. roku życia. Osoby w tym wieku muszą zachowywać post również w Środę Popielcową. Jedyną sytuacją, kiedy katolicy nie muszą przestrzegać postu w piątek, jest dyspensa udzielona przez duchownego, który jest uprawniony, by wydać taką decyzję.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.