Jak smakują warszawski Mokotów, krakowski Kazimierz i wrocławskie Nadodrze?

Każde miasto jest jedyne w swoim rodzaju, a każda dzielnica to jedno z jego wielu oblicz. W każdym rejonie życie toczy się własnym, specyficznym rytmem - inaczej się wypoczywa, spaceruje, dojeżdża do pracy. Każda okolica ma też swoje ulubione restauracje, które są oczywistym wyborem, gdy przychodzi ochota na jedzenie z dostawą do domu. Dla wszystkich mieszkańców Warszawy, Krakowa i Wrocławia, którzy na pytanie "Skąd jesteś?" odpowiadają nazwą dzielnicy i potrafią bez zastanowienia polecić najlepsze lokale w sąsiedztwie, Pyszne.pl przygotowało we współpracy z uznanymi lokalnymi fotografami dronowo-instagramowymi wyjątkową niespodziankę.

Ulica, którą codziennie przechodzimy, pobliski sklepik za rogiem, miejsca, które uważamy za nasze i ludzie, których dobrze znamy. Tego nie znajdziemy po drugiej stronie miasta ani w najbardziej uczęszczanych, turystycznych punktach. Nasze życie toczy się nie tyle w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, co konkretnie: na Mokotowie, w Dębnikach czy w Nadodrzu. To tutaj wracamy codziennie po dniu pełnym wrażeń, aby zrelaksować się przy ulubionym jedzeniu, zamawiamy pierogi na rodzinny obiad podczas leniwej niedzieli czy pizzę podczas oglądania meczu ze znajomymi.

W każdym mieście i w każdej jego dzielnicy zaobserwować można niepowtarzalny charakter lokalnej gastronomii, który podąża śladem upodobań i stylu życia mieszkańców. Dla przykładu Kraków najbardziej ceni kuchnię polską – sądząc po ilości oferujących ją w mieście restauracji, zwłaszcza w Dębnikach1. Stanowią one niemal ¼ lokali w stolicy Małopolski, w których można zamówić jedzenie na Pyszne.pl. W Warszawie

analogiczną popularnością cieszy się sushi, szczególnie na Wilanowie i na Ursynowie. We Wrocławiu najbardziej rozchwytywana jest pizza – w dzielnicach takich jak Gądów Mały czy Grabiszyn w jej dostarczaniu specjalizuje się ponad 1/3 restauracji. Weganie i wegetarianie najwięcej opcji znajdą dla siebie w Krakowie na Starym Mieście, w Warszawie – na Mokotowie, a we Wrocławiu – na Starym Mieście i w Nadodrzu.

Obok upodobań kulinarnych, odmienne są także lokalne zwyczaje i oczekiwania związane z zamawianiem jedzenia. W Krakowie aż 71% restauracji nie pobiera dodatkowych opłat za dostawę. Praktyka ta jest szczególnie częsta na Starym Mieście i w Dębnikach. W innych ośrodkach takie podejście cieszy się mniejszą popularnością. We Wrocławiu stosuje je około 1/3 lokali, a w Warszawie mniej niż co piąta, przy czym najwięcej na Woli. Mieszkańcy Krakowa potrafią przy tym docenić restauracje, które zaopatrują ich w pierogi czy pizzę. Prawie co czwarty lokal na Pyszne.pl w mieście może poszczycić się najwyższą 5-gwiazdkową oceną. Najlepsze opinie otrzymują lokale dostarczające jedzenie na obszarze Kazimierza. W Warszawie na 5 gwiazdek zasługuje zdaniem klientów 15% restauracji, w tym najwięcej na Pradze Południe, a we Wrocławiu – 12%, w tym najwięcej w Nadodrzu.

Która dzielnica jest najlepsza? Dla każdego jego własna. Dla wszystkich, których serce bije mocniej na widok znajomych ulic, placów i skrzyżowań, Pyszne.pl stworzyło limitowaną serię obrusów z fotografiami najważniejszych punktów w różnych dzielnicach – od Kładki Ojca Bernatka na krakowskim Podgórzu, przez Rondo Daszyńskiego na warszawskiej Woli, po fragment osiedla mieszkalnego na wrocławskim Gaju. Współtwórcami obrusów są uznani fotografowie specjalizujący się ujęciach dronowych, których konta na Instagramie śledzi od kilkunastu do ponad 20 tysięcy osób: Witold Ziomek, Wojciech Radwański i Aleksander Głowacki.

Obrusy można zdobyć składając zamówienia na Pyszne.pl w wybranych restauracjach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, a także śledząc profile społecznościowe Pyszne.pl oraz lokalnych foodowych insiderów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.