• Link został skopiowany

"Kto jak nie Ty?" - walka o zdrowie z myślą o najbliższych. Prawie 10 000 kuponów na bezpłatne badania i edukacja dotycząca profilaktyki

* Ponad połowa Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu LDL. Podwyższone stężenie cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze są przyczyną miażdżycy i jej powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu 1. * Jednak aż 65% osób, których dotyczy problem podwyższonego cholesterolu LDL, nie zdaje sobie z tego sprawy - jest to ponad 12 milionów ludzi w Polsce 2. * Wbrew powszechnej opinii, podwyższony poziom cholesterolu we krwi nie dotyczy wyłącznie osób starszych. Statystyki wskazują, że 1/3 osób w wieku 18-35 lat ma podwyższony cholesterol 3. * Odpowiedzią na problem podwyższonego poziomu cholesterolu LDL jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych - zachęca do tego marka Flora ProActiv w ogólnopolskiej kampanii "Kto jak nie Ty?". . W ramach kampanii można skorzystać z kuponu na bezpłatne badania cholesterolu, dostępne na stronie ktojakniety.pl.
'Kto jak nie Ty?' - walka o zdrowie z myślą o najbliższych. Prawie 10 000 kuponów na bezpłatne badania i edukacja dotycząca profilaktyki
fot. materiały reklamowe

Ponad połowa Polaków ma podwyższony poziom „złego” cholesterolu, jednak aż 65% osób, których ten problem dotyczy, nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego marka Flora ProActiv rozpoczęła ogólnopolską kampanię edukacyjno-świadomościową „Kto jak nie Ty?”. Ma ona na celu zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę codziennego dbania o swoje zdrowie i konieczność regularnego badania się. Jest to istotne zarówno dla nas, jak i dla naszych najbliższych, którzy nas potrzebują. W ramach kampanii można skorzystać z kuponu na bezpłatne badania cholesterolu, dostępne na stronie ktojakniety.pl. Przewidziano prawie 10 000 takich kuponów.

Cholesterol występuje w każdej komórce naszego ciała i odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Istnieją dwa główne typy cholesterolu, zazwyczaj zwane „dobrym” (HDL) i „złym” (LDL). Zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu LDL może prowadzić do rozwoju chorób serca.

Według szacunków, 19 milionów Polaków ma podwyższony poziom „złego” cholesterolu we krwi, a aż 65% osób, których dotyczy ten problem, nie jest tego faktu świadomych. Oznacza to, że ponad 12 milionów ludzi w Polsce nie wie o tym, że znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, choroby serca, wystąpienia zawału czy udaru.

Współautor najważniejszych polskich badań oceniających w 21. wieku rozpowszechnienie głównych czynników ryzyka zawałów serca i udarów mózgu (seria projektów NATPOL i WOBASZ) prof. dr hab. med. Tomasz Zdrojewski z Komitetu Zdrowia Publicznego PAN w wydanej w tym roku „Monografii o zdrowiu w Polsce” potwierdza „utrzymywanie się hipercholesterolemii na bardzo wysokim poziomie (61% dorosłych Polaków), tak samo jak podwyższonego stężenia cholesterolu frakcji LDL (≥115 mg/dl u 58%), zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn4”. Autor podkreśla też, że „nieprawidłowe stężenia cholesterolu dotyczą szczególnie często osób w średnim wieku”. Chociaż w 21. wieku „średnie stężenie cholesterolu całkowitego w Polsce zmniejszyło się, to niepokoi fakt, że poprawa dotyczyła głównie osób powyżej 60. roku życia (…) i była efektem dużego wzrostu przyjmowania statyn przez starszych Polaków, a nie korzystnych zmian w zakresie żywienia”.

Eksperci Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w aktualnie obowiązujących zaleceniach stwierdzają, że istnieją jednoznaczne dowody na to, że obniżenie stężenia cholesterolu LDL powoduje redukcję ryzyka zachorowania na choroby serca i naczyń. Wyniki badań epidemiologicznych potwierdziły, że redukcja cholesterolu LDL powinna być pierwszorzędnym celem prewencji tych chorób. Obniżenie cholesterolu LDL o 40 mg/dl wiąże się ze spadkiem ryzyka zachorowań na zawał serca i śmiertelności z powodu chorób serca i naczyń o 21%" 5.

Skuteczna walka z cholesterolem

Odpowiednio zbilansowane posiłki oraz aktywność fizyczna to kluczowe elementy stylu życia, które pozwalają zachować zdrowie oraz utrzymać serce w dobrej kondycji. Wie o tym marka Flora ProActiv, która od wielu lat dba o serca Polaków. Kampania edukacyjna „Kto jak nie ty” ma szerzyć świadomość na temat ryzyka, jakie niesie ze sobą stan podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi i zachęcać konsumentów do troski o swoje zdrowie – by robić to dla siebie, ale też z myślą o swoich najbliższych.

Siła steroli roślinnych

Jak potwierdzają badania kliniczne, występujące naturalnie w warzywach, owocach czy olejach roślinnych sterole roślinne częściowo hamują wchłanianie „złego” cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi. Jednak, by zauważyć korzyści związane z obniżeniem cholesterolu z ich pomocą, musielibyśmy każdego dnia zjeść aż 150 jabłek, 210 marchewek lub 425 pomidorów.

Dodane sterole roślinne w ilościach odpowiednich do obniżenia poziomu cholesterolu znaleźć możemy w produktach Flora ProActiv. Badania pokazały, że jedząc codziennie 1,5-2,4g steroli roślinnych, czyli 3 porcje (3x10g) Flory ProActiv dziennie w ramach zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia, już po 2-3 tygodniach możemy obniżyć poziom „złego” cholesterolu o ok. 7-10%. Oznacza to, że włączając do diety produkty Flora ProActiv, możemy zapewnić sobie właściwy poziom cholesterolu we krwi, a tym samym - zadbać o nasze serce. Należy jednak pamiętać, że wysoki poziom cholesterolu jest tylko jednym z czynników rozwoju choroby wieńcowej serca i zmiana tylko jednego z nich nie daje gwarancji obniżenia tego ryzyka.

*

1 Medonet, „Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020”.
2 „Epidemiologia palenia papierosów oraz innych czynników ryzyka chorób układu krążenia w Polsce – badanie NATPOL 2011”.
3 Jw.
4 „Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego. Raport Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk”, Warszawa 2021.
5 Wytyczne ESC dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej w 2016 roku.