Ekologiczne święta, czyli domowe porządki z Appetitą!

Przyprawy kojarzą się głównie z gotowaniem, mają jednak szereg innych, praktycznych zastosowań, które ułatwiają codzienne życie bez wydawania dużych pieniędzy. Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona to niezwykle zgrany duet do zadań specjalnych - porządków. Wśród świątecznego krzątania nie może ich zabraknąć. Appetita podpowiada, jak jeszcze można naturalnie podejść do czystości w domu.

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a sprzątanie to zmora każdego gospodarstwa domowego. Wbrew powszechnym przekonaniom, do pięknego, czystego i pachnącego mieszkania nie potrzeba wiele – wystarczy kilka składników, szczypta wyobraźni i odrobina magii, aby porządnie wysprzątać swoje otoczenie. I to wszystko w duchu less waste i troski o środowisko naturalne oraz domowników, na czele z czworonożnymi przyjaciółmi. Chemia zawarta w silnych środkach czyszczących zostaje bowiem na łapkach kotów i psów i podczas mycia dostaje się do ich układu pokarmowego. Aby tego uniknąć, warto stosować kilka sposobów, które będą równie skuteczne, a niezwykle satysfakcjonujące i zdrowe.

Płyn do "wszystkiego"

Aby stworzyć płyn idealny, który poradzi sobie z codziennym przecieraniem blatów i innych powierzchni, wystarczy butelka z atomizerem, na przykład po płynie do mycia szyb, woda i kwasek cytrynowy w proporcjach 3 łyżki granulek na litr wody. Aby dodać do uzyskanego produktu odrobinę magii świąt, można przed zalaniem wrzucić do butelki ka-wałki skórki z pomarańczy oraz szczyptę cynamonu i dopiero wtedy dorzucić pozostałe składniki. Tak uzyskaną miksturę odstawić na kilka dni, by płyn się przemacerował i… cieszyć się pięknie pachnącym i skutecznym środkiem czystości.

Odstraszacz moli

Te małe, skrzydlate owady to prawdziwa plaga w niektórych spiżarniach. Niezwykle trudno się ich pozbyć, a przez to, że zamieszkują w jedzeniu, często mnóstwo suchych produktów musi wylądować w koszu. Aby wspomóc walkę z domowymi szkodnikami, należy szczelnie zamykać wszystkie przechowywane w szafce kasze, mąki i inne sypkie artykuły, a w samym kredensie oraz otwartych opakowaniach umieścić luzem suszone liście laurowe lub ziarenka ziela angielskiego. Ich zapach powinien odstraszyć niechcianych lokatorów.

Łapacz nieprzyjemnych zapachów

Soda oczyszczona oraz cynamon są doskonałymi ratownikami, kiedy gdzieś unosi się nieprzyjemny zapach. W miseczce należy wymieszać te dwa produkty w proporcjach 2:1 i umieścić tam, gdzie potrzeba – na przykład w lodówce. Powietrze zostanie oczyszczone z zapaszku i pozostanie w nim tylko delikatny aromat cynamonu. Przy problemie większego kalibru warto przygotować miksturę, która zniweluje niepożądaną woń i rozprowadzi w pomieszczeniu lub całym domu przyjemny aromat. Wystarczy do garnka wlać litr wody i dodać łyżkę cynamonu (można też dołożyć kilka goździków), całość gotować powoli na małym ogniu.

Przyprawy mają mnóstwo zastosowań poza kulinarnych. Warto zaprosić je na święta do swojego domu i wspólnie wyczarować czysty i pachnący dom, w którym można godnie ugościć wigilijnych biesiadników i podzielić się opłatkiem!

Producent: Colian Sp. z o.o.

Marka: Appetita

Produkty:

  • Goździki Appetita (8 g), cena ok. 1,60 zł/opakowanie
  • Cynamon mielony Domowe Sekrety Appetita (15 g), cena ok. 1,60 zł / opakowanie
  • Kwasek cytrynowy Domowe Sekrety Appetita (20g), cena ok. 1,20 zł / opakowanie
  • Liść laurowy Appetita (6 g), cena ok. 1,60 zł / opakowanie
  • Soda oczyszczona Domowe Sekrety Appetita (18 g), cena ok. 0,90 zł/ opakowanie
  • Ziele angielskie Appetita (15 g), cena ok. 1,60 zł / opakowanie
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.