Domowa pizza rodem z włoskiej trattorii

Każdy lubi pizzę. To odważne stwierdzenie, ale czy można się z nim nie zgodzić? W końcu to jedno z najbardziej popularnych dań. Ta tradycyjna receptura pochodzi z Włoch, chociaż i tam spotkamy jej różne odsłony. Ci, którzy spróbowali prawdziwej włoskiej pizzy, z pewnością będą wspominać ją z utęsknieniem. A gdyby tak włoska pizza mogła na stałe zagościć w Twojej kuchni? Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym pizzę rodem z włoskiej restauracji przygotujesz w kilka chwil.

Zacznij od wyboru składników

Do przygotowania swoich potraw Włosi zawsze sięgają po najwyższej jakości produkty. Dania kuchni włoskiej są stosunkowo proste, ale dzięki pełnym smaku składnikom, zachwycają podniebienia. Robiąc pizzę, również wybierz składniki najwyższej jakości, aby osiągnąć efekt niczym zawodowy pizzaiolo. Jakie produkty będą potrzebne? Zaczynamy od podstawy, czyli od ciasta. Do jego przygotowania wybierz mąkę typu 00. Jest to tradycyjna włoska mąka, wykorzystywana do wypieku pizzy czy focacci. Jest pozbawiona otrębów, dzięki czemu wypieki zachowują idealną chrupkość i kruchość, a dodatkowo nie wchłaniają sosu. Kolejny krok to wybór przecieru pomidorowego, który będzie bazą sosu do pizzy. Jeśli chcesz być blisko włoskiego oryginału, wybierz passatę, najlepiej tę, której skład to same pomidory. Na koniec – dodatki. Szynka parmeńska, suszone pomidory, a może oliwki? Wybierz te, na które masz ochotę, ale pamiętaj, że Włosi używają małej liczby składników, tak by żaden z nich nie zdominował smaku całości. Tu liczy się zasada – nie ilość, a jakość.

Ciasto i sos – podstawa pizzy

Zgodnie z włoską sztuką kulinarną najsmaczniejsze ciasto na pizzę potrzebuje czasu, aby wyrosnąć i nabrać pożądanego smaku. Internet pełen jest przepisów na ?ciasto idealne". Jak więc wybrać te najlepsze? Naszym zdaniem – najlepiej zainspirować się włoskimi pizzeriami. W Neapolu, stolicy pizzy, ciasto wyrasta nawet przez 24 godziny, ale spokojnie! Wiemy, że ochota na pizzę nie powinna czekać zbyt długo, dlatego inspirując się włoskimi kucharzami, przygotowaliśmy przepis, który wykonasz w krótszym czasie. Ciasto z naszego przepisu również potrzebuje czasu, aby wyrosnąć, ale to idealny czas na przygotowanie pozostałych składników – chociażby sosu. Dobrej jakości passata to klucz do sukcesu, ale i ona wymaga udoskonalenia odpowiednimi przyprawami. Aby domowy sos wznieść na wyżyny smaku, dopraw go solą, pieprzem, świeżym czosnkiem i bazylią oraz... odrobiną cukru. Włosi sięgają po niego, aby wzmocnić smak pomidorów, a my idziemy ich śladami.

Przepis na ciasto oraz sos znajdziesz poniżej.

Jak piec pizzę, by była najlepsza?

Tradycyjna włoska pizza wypiekana jest w kamiennych piecach opalanych drewnem w wysokiej temperaturze osiągającej nawet 500°. W domowych warunkach nie osiągniemy aż tak wysokiej temperatury, ale za pomocą kilku trików możemy uzyskać podobny efekt. Przede wszystkim wybierz możliwie najwyższą temperaturę piekarnika. Jeśli jesteś właścicielem klasycznego piekarnika, 250° będzie odpowiednie. A jeśli szukasz sposobu na iście włoską pizzę bez kompromisów, piekarnik z funkcją dedykowaną pieczeniu pizzy spełni Twoje oczekiwania. To prawdziwa gratka dla smakoszy! Pizza wypiekana jest w bardzo wysokiej temperaturze w zaledwie kilka minut. Ten specjalny program automatyczny do pieczenia coraz częściej jest spotykany w nowoczesnych urządzeniach. Posiadają go  piekarniki z linii OptiBake marki Gorenje. Dedykowany program wypieka pizzę w aż 300° w jedyne 7 minut – dzięki temu wszystkie składniki są idealnie wypieczone, jednocześnie bez utraty ich jędrności.

Temperatura jest ważna, ale równie istotny jest kształt komory piekarnika. I tak zaokrąglone wnętrze piekarników OptiBake zapewni lepszą cyrkulację powietrza i równomierne wypiekanie pizzy. Na koniec ostatnia wskazówka, która może okazać się game changer-em Twojej kuchni. Najczęstszym wyzwaniem w przygotowaniu domowej pizzy jest osiągnięcie chrupiącego spodu ciasta. Tu ważną rolę odgrywa to, na czym pieczemy pizzę. Dla najlepszego efektu warto zakupić specjalny kamień do pizzy. Nagrzany do bardzo wysokiej temperatury imituje warunki oryginalnego kamiennego pieca, dzięki czemu nasza pizza jest jeszcze lepsza!

Czas przejść do praktyki

Poznałeś już teorię – wiesz, jakie składniki wybrać do przygotowania domowej pizzy i jak sprawić, aby przypominała włoski oryginał. Czas na praktykę! Przedstawiamy Ci przepis na ciasto oraz sos, które będą idealną bazą pizzy. Dodatki wybierz te, które lubisz najbardziej. Zaczynamy!

Sos pomidorowy

Składniki:

  •  500 g passaty lub przecieru pomidorowego
  • 1-2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 ząbki czosnku
  • przyprawy: sól, pieprz, cukier oraz świeża bazylia

Przygotowanie sosu:

1. W garnku podgrzej oliwę. Dodaj posiekany czosnek oraz świeżą bazylię. Dzięki temu nadasz jej więcej aromatu.

2. Kiedy czosnek się zarumieni, ostrożnie wlej passatę pomidorową i wymieszaj składniki. Podgrzewaj sos, aż będzie gorący.

3. Następnie dopraw solą i pieprzem do smaku. Dodaj ok. pół łyżeczki cukru dla wzmocnienia smaku.

4. Dla uzyskania gładkiego sosu możesz zblenodwać wszystkie składniki. Nie jest to obowiązkowy krok.

Sos pomidorowy możesz przygotować w czasie wyrastania ciasta. Dzięki temu oszczędzisz czas.

Ciasto na pizzę

Składniki:

  • 3,5 szklanki mąki pszennej typu 00
  • 1,5 szklanki letniej wody
  • 12 g suchych drożdży
  • Szczypta soli
  • Pół łyżeczki cukru
  • Łyżka oliwy z oliwek

Przygotowanie:

1. W dużej misce wymieszaj mąkę, drożdże, sól oraz cukier. Dodaj wodę i oliwę. Mieszaj aż do połączenia składników.

2. Ugniataj ciasto, aż do momentu, kiedy będzie elastyczne. Możesz ugniatać je rękoma (ok. 20 minut) albo użyć miksera planetarnego (ok. 10 minut).

3. Przygotuj czystą miskę. Dodaj trochę oliwy, aby ciasto się do niej nie przylepiło.

4. Kiedy ciasto będzie elastyczne i będzie odchodziić od rąk, przełóż je do przygotowanej miski.

5. Nakryj ciasto w misce czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na minimum godzinę.

6. W między czasie nagrzej piekarnik. Ustaw piekarnik na możliwie najwyższą temperaturę. Jeśli posiadasz piekarnik z funkcją pieczenia pizzy – użyj jej. Jeśli używasz kamienia do pizzy, pamiętaj, aby włożyć go do zimnego piekarnika, aby mógł nagrzać się wraz z nim.

7. Kiedy ciasto potroi swoją objętość, wyjmij je z miski i podziel na 3 części, każdą z nich uformuj w kształt kuli. Przykryj uformowane ciasto na kolejne 15-30 minut. Kiedy ciasto urośnie, możesz zacząć przygotowywać pizzę.

8. Na blacie oprószonym mąką rozwałkuj każdą z trzech części osobno.

9. Tak przygotowane ciasto przenieś na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia lub na specjalną łopatę do pizzy, której użyjesz do ułożenia pizzy na kamieniu w piekarniku.

10. Na rozwałkowane ciasto nanieś sos pomidorowy i ułóż wybrane dodatki – np. pokrojoną mozzarellę, oliwki i suszone pomidory.

11. Ciasto ze składnikami włóż do piekarnika na najwyższym poziomie i ustaw czas pieczenia na 7 minut. Po tym czasie wyjmij upieczoną pizzę.

Smacznego!

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://pl.gorenje.com/

Więcej o:
Copyright © Agora SA