Jak smażyć na oleju, żeby wydobyć to, co z jedzenia najlepsze? Pięć wskazówek

Bez oleju rzepakowego trudno wyobrazić sobie polską kuchnię. Wykorzystujemy go m.in. do pieczenia czy podczas duszenia potraw. Sprawdza się także jako składnik do sosów, sałatek, a nawet ciast - jest to bowiem świetny zamiennik masła. Aby w pełni cieszyć się jednak jego walorami smakowymi i cennymi właściwościami, warto wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać, a przede wszystkim - jak na nim smażyć. Dzięki naszym wskazówkom wydobędziesz ze swoich potraw to, co najlepsze.

Olej rzepakowy jest niezbędny w kuchni. Nie dość, że cechuje się wszechstronnym zastosowaniem, to jest również źródłem cennych składników odżywczych. Nie każdy wie, a zwraca na to uwagę Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, że olej rzepakowy zawiera 10 razy więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 niż oliwa z oliwek[1]. Dlaczego to takie ważne? Kwasy omega-3 sprzyjają profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia, mają pozytywny wpływ na pracę mózgu[2], pomagają również w zapobieganiu cukrzycy[3]. Działają także przeciwzapalnie[4], poprawiają kondycję skóry[5], pozytywnie wpływają na wzrok[6]. Olej rzepakowy jest również doskonałym źródłem steroli roślinnych, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi[7].

Olej rzepakowy zawiera również niezbędne dla naszego organizmu witaminy: E oraz K. Pierwsza z nich to silny przeciwutleniacz, który chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ich nadmiar przyspiesza starzenie, powoduje miażdżycę oraz przyczynia się do rozwoju nowotworów. Z kolei witamina K pozytywnie wpływa na kości oraz proces krzepnięcia krwi[8].

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przypomina, że już dwie łyżki oleju rzepakowego wystarczą, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na kwas alfa-linolenowy z rodziny omega-3[9]. Ponadto w 50 proc. pokrywają zapotrzebowanie na witaminę E oraz w 20 proc. na witaminę K[10].

Ten rodzaj tłuszczu kuchennego jest także doskonały do smażenia. Jak zatem smażyć na oleju rzepakowym, aby wydobyć to, co najlepsze z przygotowywanych potraw? Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek.

Wybierz olej rafinowany

Olej rzepakowy może być rafinowany lub tłoczony na zimno. Różnice związane są z metodą produkcji. Olej rafinowany jest pozbawiony zanieczyszczeń, ma neutralny smak i zapach, dzięki czemu lepiej wydobywa smak i aromat potraw, cechuje go też długi termin przydatności do spożycia.

W przypadku oleju tłoczonego na zimno stosuje się tylko zabiegi mechaniczne, nie ma natomiast etapu, na którym wykorzystywana jest wysoka temperatura, tak jak dzieje się to w przypadku oleju rafinowanego. Tłoczony na zimno ma bardziej wyrazisty smak i zapach, a jednocześnie nie ma goryczki charakterystycznej dla oliwy z oliwek, dlatego idealnie komponuje się z sałatkami czy jako składnik sosów.

Olej rafinowany jest z kolei lepszy do smażenia czy innego rodzaju obróbek termicznych. Dzieje się tak ze względu na jego dobrą stabilność. To sprawia, że dłużej zachowuje świeżość, jest odporny na jełczenie i wysoką temperaturę. Warto pamiętać jednak, aby zawsze używać świeżego oleju i ograniczyć proces smażenia (szczególnie w głębokim tłuszczu) do minimum, ponieważ nie jest to optymalny sposób obróbki termicznej.

Olej wlewaj na rozgrzaną patelnię

Czasem zastanawiamy się, jak właściwie prawidłowo wlewać olej na patelnię. Powinna być zimna czy może jednak rozgrzana? Zasada jest jedna i niezmienna: olej zawsze należy wlewać na rozgrzaną patelnię. Nie powinno się też kłaść na rozgrzewający się olej produktów spożywczych, które będziesz smażyć, ponieważ nasiąkną zimnym tłuszczem. Proces smażenia rozpoczynaj dopiero, gdy olej przejmie ciepło z patelni. Potrawa będzie wówczas nie tylko smaczniejsza, lecz także i lżejsza.

Pamiętaj o punkcie dymienia

Każdy tłuszcz kuchenny ma cechę, która nazywa się punktem dymienia lub temperaturą dymienia. Jest to najniższa temperatura, przy której dany tłuszcz zaczyna się palić i rozpadać na glicerol oraz wolne kwasy tłuszczowe i traci w związku z tym właściwości odżywcze. Olej rzepakowy rafinowany ma wyższy punkt dymienia (242 stopnie Celsjusza) niż na przykład olej słonecznikowy czy masło. Dzięki temu można go bezpiecznie stosować w wysokiej temperaturze.

Odsącz po smażeniu

Za każdym razem, gdy smażysz potrawy, pamiętaj o odsączaniu ich z nadmiaru tłuszczu. Dzięki temu będą mniej kaloryczne, a także zachowają swój pożądany smak. Tutaj pojawia się kolejna zaleta oleju rzepakowego. To tłuszcz, który odsącza się dużo łatwiej niż inne. Jak zauważa Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, smażone na oleju rzepakowym dania mają więc o 5 do 10 proc. mniej kalorii niż te, które zostały usmażone na innym tłuszczu.

Smaż tylko raz

Może to wydawać się oczywiste, ale być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę lub o tym pamięta. Olej, którego używasz do smażenia, powinien być zawsze świeży. Na jednym oleju smaż potrawy tylko raz. Tłuszcz po każdym podgrzaniu traci bowiem na jakości. Jeśli więc chcesz korzystać zarówno z całego wachlarza dobrodziejstw oleju rzepakowego, jak i potrawy na nim przyrządzonej, zmieniaj go po każdym użyciu. Wpływ na olej ma bowiem nie tylko styczność z jedzeniem, lecz także z tym, co go otacza, jak np. powietrze.

Dzięki powyższym wskazówkom przeniesiesz swoje umiejętności kulinarne na kolejny poziom. Przekonasz się też, jak wiele mogą zyskać twoje potrawy, jeśli z oleju rzepakowego będziesz korzystać umiejętnie, oraz ile cennych składników odżywczych dostarczysz wraz z olejem swojemu organizmowi. Jak widzisz, nie jest to trudne, bo wystarczy zapamiętać jedynie pięć prostych zasad. 

Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych

[1] Wolnicka K., Porównanie oleju rzepakowego z innymi olejami roślinnymi, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 8

[2] Cybulska B., Kwas alfa-linolenowy w oleju rzepakowym - potencjalna korzyść dla zdrowia serca i mózgu, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 15-19

[3] Morzycka B., Olej rzepakowy bez glifosatu, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 58

[4] Wolnicka K., Porównanie oleju rzepakowego z innymi olejami roślinnymi, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 8

[5] Morzycka B., Olej rzepakowy bez glifosatu, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 58

[6] Taraszewska A., Olej rzepakowy w żywieniu dzieci, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 29

[7] Morzycka B., Olej rzepakowy bez glifosatu, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 57-58

[8] Wolnicka K., Witaminy w oleju rzepakowym, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 12-14

[9] Siuba-Strzelińska M., Miejsce oleju rzepakowego w postępowaniu dietetycznym w cukrzycy i chorobach układu krążenia, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 41

[10] Wolnicka K., Witaminy w oleju rzepakowym, Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich, s. 13-14

Więcej o:
Copyright © Agora SA