Risotto z burakami na czerwonym winie

- Można zamrażać? Nie
Składniki (6porcji)
-
Burak - 500 gSkórka z cytryny - z 1 cytrynySok cytrynowy - z 1 cytrynyOliwa - 100 mlTymianek świeży - kilka gałązekBulion drobiowy - 1.5 l, może być warzywnyCebula - 1Czosnek - 2 ząbkiRyż biały - 300 g ryżu do risottoWino czerwone - 130 mlMasło - 60 gSer kozi miękki - 120 g świeżego
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Zawijamy buraki w folię i wstawiamy do piekarnika na 30-40 minut. Lekko studzimy i obieramy.
Mieszamy skórkę i sok z cytryny, 30 ml oliwy i odrobinę listków tymianku - powstanie sos, którego użyjemy na końcu.
Buraki kroimy w kostkę, mieszamy w naczyniu z 30 ml oliwy. Pieczemy jeszcze 15 minut.
Następnie miksujemy mniej więcej połowę buraków z 400 ml bulionu, przecieramy przez sito i łączymy z resztą wywaru. Zagotowujemy i pozostawiamy na malutkim ogniu.
W rondlu na reszcie oliwy podsmażamy posiekaną cebulę i czosnek. w dużym rondlu rozgrzewamy oliwę, podsmażamy posiekaną cebulę. Na tym etapie można też dodać wybrane warzywa pokrojone na kawałki (marchewkę, groszek, szparagi, fasolkę) albo mięso (boczek, kawałki pieczonego kurczaka, chorizo). Gdy cebula zmięknie, wsypujemy ryż i smażymy, mieszając, aż ziarenka pokryją się oliwą i staną się szkliste.
Wlewamy wino, gotujemy na średnim ogniu do momentu, gdy ryż wszystko wypije i odparuje alkohol. Dodajemy pierwszą chochlę bulionu i gotujemy, mieszając, aż ryż wchłonie płyn. Powtarzamy tę czynność, aż skończy się bulion, a ryż będzie al dente. Po 15-20 minutach risotto powinno być idealnie kremowe. Możliwe, że nie zużyjemy całego bulionu.
Mieszamy risotto z masłem i pozostałymi burakami. Posypujemy kozim serkiem i listkami tymianku, skrapiamy sosem.
-
Moda
-
Wiadomości
-
Polecamy
-
Plotki
-
Kalkulatory