Ulubiony sposób na obiad - 6 przepisów na domowe kluski

Kluski to w naszym kraju jeden z ulubionych sposobów na sycący obiad. Nie dość, że są proste do przygotowania i niedrogie, to jeszcze do wyboru mamy tyle rodzajów. Oto kilka pomysłowych przepisów.
Bulion z kluskami Bulion z kluskami Fot. Agata Jakubowska

Bulion z kluskami

Składniki:

4 ugotowane w mundurkach ziemniaki
2 dag masła
1 jajko
natka
lubczyk
trybula
sól
biały pieprz
mąka
1 l bulionu

Sposób przygotowania:

Obrane i utłuczone ziemniaki mieszamy dokładnie z masłem i żółtkiem. Do masy dodajemy pianę ubitą z białka, posiekane zioła, przyprawy i tyle mąki, by uzyskać 'ścisłe' ciasto. Formujemy kluski długości około dwóch centymetrów i gotujemy 5 minut w bulionie.

Autor: Maria Szkop

Zobacz także nasz przepis wideo na pyszne kluski leniwe:

Kluski zakopiańskie Kluski zakopiańskie Fot. Arkadiusz Ścichocki

Kluski zakopiańskie

Składniki:

1 kg ugotowanych w mundurkach ziemniaków
20 dag bryndzy
2 łyżki gęstej śmietany
2 jajka
sól do smaku
3-4 łyżki mąki

Sposób przygotowania:

Obierz ziemniaki, przepuść je przez maszynkę razem z bryndzą. Wymieszaj ze śmietaną i jajkami, posól, dodaj tyle mąki, aby ciasto nie było twarde. Uformuj wałki na posypanej mąką stolnicy, pokrój je ukośnie (jak kopytka), gotuj 10 minut w osolonej wodzie. Podawaj z kwaśną śmietaną, możesz też odsmażyć na słonince albo polać zrumienioną tartą bułką.

Cepeliny z twarogiem i ziołami

Składniki:

2 kg surowych ziemniaków
1 kg gotowanych ziemniaków
sól
mąka ziemniaczana (ok. 1.5 szklanki)
600 g tłustego twarogu
2-3 łyżki kwaśnej śmietany 18-proc.
duża garść ulubionych ziół (tymianek; majeranek; koperek; szczypiorek;natka; mięta)
ząbek czosnku
pieprz
cebula
olej

Sposób przygotowania:

Surowe ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce. Przekładamy do gazy lub ścierki, mocno odciskamy. Odciśniętą wodę zbieramy do miski i odstawiamy na kilka minut. Zlewamy, a pozostałą na dnie skrobię dodajemy do startych ziemniaków. Gotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę. Łączymy z masą z surowych ziemniaków, solimy. Mieszamy, dodając mąkę ziemniaczaną, aż ciasto będzie odchodziło od ręki. Twaróg rozgniatamy widelcem, mieszamy ze śmietaną, żeby był lekko wilgotny i się nie rozsypywał. Dodajemy posiekane zioła i przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, dokładnie mieszamy. Z masy ziemniaczanej formujemy placki, na środku układamy porcje serowego farszu. Dokładnie zlepiamy, nadając im owalny kształt. Wkładamy do osolonego wrzątku. Gdy wypłyną, gotujemy kilkanaście minut. Cebulę siekamy, szklimy na oleju. Polewamy cepeliny.

Autor: Joanna Jakubiuk

Quenelles, czyli leniwe po francusku Quenelles, czyli leniwe po francusku Fot. BBS

Quenelles, czyli leniwe po francusku

Składniki:

25 ml (5 łyżek) tłustego mleka
100 g masła
150 g kaszy manny
120 g cukru
2 jaja
2-3 krople esencji waniliowej
10 g mąki
kilka czerwonych owoców do ozdoby
25 ml tłustego mleka
25 ml śmietanki 36 proc.
1 łyżeczka miodu
4 nitki szafranu

Sposób przygotowania:

Mleko, cukier i pokrojone masło mieszamy w garnku z grubym dnem. Dodajemy esencję waniliową i powoli podgrzewamy, aż masło się roztopi. Wsypujemy mannę i przez 5 minut podgrzewamy, cały czas mieszając. Zdejmujemy z ognia i studzimy. Do przestudzonej masy wbijamy jajka, dobrze mieszamy. Stolnicę oprószamy mąką. Nabieramy łyżką masę i toczymy na stolnicy wałeczki. Zagotowujemy 3 litry wody. Wrzucamy do niej wałeczki. Gdy wypłyną na powierzchnię, wyławiamy je łyżką cedzakową, odsączamy i przekła-damy do miseczek. Przygotowujemy sos. Podgrzewamy mleko wraz ze śmietanką i miodem. Dorzucamy szafran. Przykrywamy i zostawiamy na maleńkim ogniu przez 5 minut. Przecedzamy i wylewamy gorący na quenelles. Ozdabiamy czerwonymi owocami.

Autor: Justyna Bednarek

Kopytka dyniowo-jaglane Kopytka dyniowo-jaglane Fot: Katarzyna Marcinkiewicz

Kopytka dyniowo-jaglane

Składniki:

2 ząbki czosnku
szczypta czarnej soli
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
1/2 szklanki podduszonej dyni bezłupinowej lub hokkaido
2 łyżki odwaru z siemienia lnianego. Od redakcji:
w wersji nie dla wegan odwar można zastąpić jednym jajkiem
szczypta czarnego pieprzu
5 łyżek mąki orkiszowej (typ 700)

Sposób przygotowania:

Czosnek obieramy, zgniatamy płaską stroną szerokiego nożna i drobno szatkujemy. Posypujemy czarną solą i rozcieramy go na drewnianej desce. Do miski przekładamy ugotowaną kaszę jaglaną, podduszoną i rozgniecioną dynię, odwar z siemienia lnianego, przyprawy i roztarty czosnek. Delikatnie, ale niezbyt dokładnie miksujemy blenderem. Całość mieszamy, dodając mąkę orkiszową. Dzięki niej ciasto będzie delikatniejsze i odrobinę lepiące. Nastawiamy wodę w garnku. Na podsypany mąką blat lub stolnicę wykładamy kawałek ciasta i rolujemy z niego podłużne kawałki. Kroimy je po skosie i wrzucamy do gotującej się wody na kilka minut. Kopytka serwujemy z masłem klarowanym i świeżymi ziołami.

Autor: Maia Sobczak

Knedle z karpia z kapustą Knedle z karpia z kapustą Fot. Małgorzata Dzięgielewska

Knedle z karpia z kapustą

Składniki:

Knedle:
300 g filetów z karpia
1 cebula lub 2 szalotki
1 ząbek czosnku
oliwa
2 łyżki bułki tartej
pieprz
400 g ziemniaków
1 żółtko
30 g masła
100 g mąki
sól
1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej

Kapusta:
2 bulwy fenkułu (kopru włoskiego)
400 g białej kapusty
1 cebula
2 ząbki czosnku
oliwa
1 łyżka nasion kopru włoskiego
1-2 łyżeczki cukru
150 ml bulionu warzywnego
sól
pieprz

Sos koperkowy:
1 cebula
50 g masła
1 łyżka mąki
170 ml bulionu
2 łyżki kwaśnej śmietany
garść posiekanego koperku
pieprz

Sposób przygotowania:

Robimy knedle: filety kroimy w kosteczkę. Cebulę i czosnek siekamy, szklimy na odrobinie oliwy. Dodajemy karpia, dusimy minutę. Zdejmujemy z ognia, mieszamy z bułką tartą, doprawiamy do smaku Vegetą z koperkiem i pieprzem. Gdy masa ostygnie, lepimy z niej 8 kulek wielkości orzecha włoskiego, wkładamy do lodówki. Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach, obieramy i - jeszcze ciepłe - przeciskamy przez praskę. Lekko studzimy, dodajemy żółtko, masło, mąkę, sól i gałkę. Mieszamy, aż powstanie jednolite ciasto. Odstawiamy na 15 minut, potem rolujemy wałek, który kroimy na 8 kawałków (tyle, ile mamy rybnych kulek), każdy kawałek spłaszczamy na placuszek. Pośrodku układamy rybną kulkę, sklejamy ciasto ponad nią, formując okrągłe knedle. Zagotowujemy wodę w dużym garnku, solimy ją, ostrożnie wkładamy knedle i gotujemy 12 minut - gotowe knedle powinny wypłynąć na powierzchnię wody. Przyrządzamy kapustę: odcinamy natkę z fenkułów, odkładamy ją do dekoracji. Kapustę i bulwy fenkułów szatkujemy. Cebulę i czosnek siekamy, szklimy na oliwie wraz z nasionami kopru włoskiego, posypujemy cukrem, aby się skarmelizowały. Dodajemy poszatkowane warzywa, smażymy 5 minut. Wlewamy bulion, przykrywamy, dusimy 10 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, mieszamy z posiekaną natką fenkułów. Robimy sos koperkowy: posiekaną cebulę szklimy na maśle, oprószamy mąką, zasmażamy na jasnozłoty kolor. Wlewamy bulion, gotujemy 10 minut, mieszając. Przecieramy przez sitko, mieszamy ze śmietaną i koperkiem. Przyprawiamy do smaku Vegetą z koperkiem oraz pieprzem. Knedle podajemy z jarzynką i sosem.

Więcej o: