Klasyczne pesto powstaje z liści bazylii, startego sera pecorino i/lub parmezanu, czosnku, oliwy i orzeszków piniowych. Ponoć puryści nie miksują go, tylko powoli rozcierają w moździerzu, dzięki czemu smakuje najlepiej.
Składniki:
2 ząbki czosnku
1/2 szklanki lekko uprażonych na suchej patelni orzeszków piniowych
1 szklanka startego parmezanu
5 łyżek oliwy
1 szklanka startego sera pecorino romano
4 szklanki liści bazylii
Sposób przygotowania:
W blenderze lub malakserze siekamy czosnek, dodajemy orzechy, oba sery, dużą garść ziół i łyżeczkę pieprzu. Miksujemy na gładką masę. Dalej miksując, wrzucamy stopniowo po garści ziół. Na końcu wlewamy oliwę i miksujemy, aż połączy się z ziołami. Solimy, pieprzymy do smaku. Możemy też zastąpić połowę bazylii natką pietruszki. Uwaga: świeże pesto szybko brązowieje. Aby zapobiec dopływowi tlenu, domowy sos w słoiczkach zalewamy cienką warstwą oliwy. Powinien wytrzymać w lodówce do 2 tygodni.
Przepis pochodzi z magazynu:
A może by tak zrobić pesto z awokado? Jest dosyć delikatne, więc najlepiej nie serwować go ze zbyt wyrazistymi produktami. Makaron będzie w sam raz.
Składniki:
1 dojrzałe awokado
1 szklanka listków bazylii
1/3 szklanki migdałów
1 ząbek czosnku
4 łyżki soku z cytryny
1/4 szklanki tartego parmezanu
1/4 szklanki oliwy extra vergine
sól
pieprz
Dodatkowo:
Makaron w ulubionym kształcie
Sposób przygotowania:
Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu. Wszystkie składniki pesto (z wyjątkiem soli i pieprzu) umieść w misie blendera i zmiksuj na gładką pastę. Jeśli pesto wyjdzie zbyt gęste możesz dodać odrobinę wody. Gotowe pesto dopraw solą i pieprzem, wymieszaj z gorącym makaronem i od razu podawaj.
Źródło: Haps
Pesto można używać również do drożdżowych wypieków. Sprawdzi się jako zamiennik sosu pomidorowego do pizzy czy jako farsz do pysznego odrywanego chlebka.
Składniki:
375 ml ciepłej wody
0.5 łyżki suszonych drożdży lub 12 g świeżych
0.5 łyżki cukru
375-425 g mąki pszennej chlebowej (typ 750 lub 850)
1 łyżeczka soli
30 g miękkiego masła
Nadzienie:
1/2 szklanki domowego pesto bazyliowego
masło do form
Sposób przygotowania:
Mieszamy 125 ml wody z drożdżami i cukrem. Odstawiamy na 5 minut, aż drożdże zaczną pracować. Dodajemy pozostałą wodę i połowę mąki, mieszamy. Wsypujemy pozostałą mąkę i sól, dodajemy masło i miksujemy lub mieszamy ręką, aby składniki się połączyły. Wyrabiamy, aż ciasto stanie się gładkie i elastyczne. Formujemy kulę, wkładamy ją do natłuszczonej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Natłuszczamy tortownicę o średnicy 22 cm. Zbijamy ciasto i rozwałkowujemy na bardzo cienki prostokąt (długi na 60 cm). Smarujemy go pesto, zostawiając 1,5 cm czystego brzegu wzdłuż dłuższej strony. Łapiemy za drugi dłuższy brzeg (od strony z pesto) i ciasno zwijamy w rulon, który przecinamy wzdłuż na pół. Pasy układamy na krzyż jeden na drugim i delikatnie skręcamy (jak sznurek), pilnując, by rozcięcie zawsze było na wierzchu. Następnie zwijamy sznurek w ślimak i przenosimy do tortownicy. Przykrywamy ściereczką i czekamy, aż wyrośnie. Pieczemy 5-10 minut, zmniejszamy temperaturę do 175°C i pieczemy 20-30 minut.
Autor: Olga Badowska
Wyraziste pesto z rukoli można dodawać nie tylko do makaronu, ale również jako dodatek do zupy krem czy np, jako sos do pieczonego mięsa. Żeby było taniej, zamiast orzeszków pinii możecie użyć np. pestek dyni.
Składniki:
Składniki na ok. 500 g świeżego makaronu rigati*:
400 g mąki semolina (z pszenicy durum)
4 jaja
40 g soli
Sos:
100 g rukoli
40 szt. orzeszków pinii
50 g sera parmigiano reggiano
4 szt. suszonych pomidorów
10 łyżek oliwy z oliwek extra vergine
2 kostki lodu
1 ząbek czosnku
sól
Sposób przygotowania:
Przygotuj ciasto na makaron: wyrób elastyczne i gładkie ciasto ze wszystkich składników. Rozwałkuj i wytnij odpowiedni kształt (tu: rigati). Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu lub czasu, użyj gotowego makaronu.
Przygotuj sos: Zmiksuj razem orzeszki pinii, suszone pomidory, 4 łyżki oliwy z oliwek. Następnie dodaj rukolę (odłóż kilka listków do dekoracji), czosnek, pozostałą oliwę i kostki lodu, zmiksuj do uzyskania kremowej konsystencji. Na koniec dodaj starty ser parmigiano reggiano. Makaron ugotuj al dente. Wymieszaj zimne pesto z makaronem i wyłóż na talerze, udekoruj rukolą.
*Makaron rigati - rurki o większej średnicy niż penne, z pasiastą strukturą powierzchni rurek, ściętych na prosto - w odróżnieniu od skośnego cięcia penne. Serwowane w kuchniach środkowych i południowych Włoch.
Autor: Giancarlo Russo
Późnowiosenne i wczesnoletnie obiady są najlepsze. Wystarczy połączyć ze sobą kilka składników, by zachwyciły na smakiem. Przecież już na samą myśl o młodych ziemniaczkach z masłem i koperkiem cieknie ślinka.
Składniki:
500 g młodych ziemniaków
pęczek zielonych szparagów
garść młodych listków rzodkiewki
Dodatki:
100 ml oliwy extra virgin
łyżeczka płatków chili
ząbek czosnku
4 łyżki prażonych płatków
migdałowych
2 łyżki płatków drożdżowych (lub parmezanu w wersji niewegańskiej)
sól
Sposób przygotowania:
Ziemniaki szorujemy, gotujemy 8-10 minut w osolonej wodzie. Odcedzamy, studzimy. Kroimy na pół. Szparagi myjemy, odrywamy zdrewniałe końcówki. Ziemniaki i szparagi mieszamy z 2 łyżkami oliwy, solą i płatkami chili. Układamy na rozgrzanym grillu lub patelni grillowej, pieczemy, aż się zrumienią. Listki rzodkiewki myjemy i miksujemy z czosnkiem, płatkami migdałowymi, płatkami drożdżowymi lub parmezanem i resztą oliwy. Pesto przyprawiamy solą. Podajemy do warzyw.
Autor: Dominika Wójciak
Z pomocą pesto i ciasta na tartę lub ciasta francuskiego przygotujecie szybkie i proste przekąski, które świetnie sprawdzą się na każdej imprezie.
Składniki:
1 opakowanie ciasta na tartę
6 łyżeczek czerwonego pesto
6 plasterków salami
1/2 szklanki tartej mozzarelli
1 roztrzepane jajko
Dodatkowo:
Słomka do wycięcia otworów
Sposób przygotowania:
Rozwiń arkusz ciasta i przy pomocy szklanki lub okrągłej foremki wytnij w nim 12 kółek. Połowę kółek posmaruj na środku czerwonym pesto, posyp tartą mozzarellą i ułóż na wierzchu po plasterku salami.
W pozostałych kółkach powycinaj przy pomocy słomki po cztery otwory imitujące dziurki w guziku. Nałóż kółka z wyciętymi dziurkami na kółka z farszem i dokładnie zlep ich brzegi.
Wierzch tartaletek posmaruj roztrzepanym jajkiem. Piecz około 15 minut w 180 stopniach C, aż tartaletki nabiorą złotego koloru.
Źródło: Haps
Pesto pasuje nie tylko do makaronu. A może by tak dodać je do risotto? W połączeniu z groszkiem, stworzą pyszne danie.
Składniki:
Pesto:
2 ząbki czosnku
30 g uprażonych orzeszków piniowych
100 g startego parmezanu
100 g startego sera pecorino romano
180 g liści bazylii
80 ml oliwy
Risotto:
1 cebula
30 ml oliwy
sól i pieprz do smaku
500 g ryżu do risotta
60 ml wytrawnego białego wina
1.5 l bulionu warzywnego
200 g mrożonego groszku (w sezonie świeżego)
30 g masła
50 g startego parmezanu
3-4 łyżki pesto garść podprażonych orzeszków piniowych
garść liści rukoli
Sposób przygotowania:
Robimy pesto. W blenderze siekamy czosnek, dodajemy orzechy, oba sery, dużą garść bazylii. Miksujemy na gładką masę. Dalej ucierając, wrzucamy stopniowo po garści ziół. Na końcu, cały czas miksując, cienką strużką wlewamy oliwę.
Risotto robimy według podstawowego przepisu. W połowie gotowania ryżu dodajemy rozmrożony groszek. Mieszamy risotto z masłem, parmezanem i pesto. Posypujemy prażonymi orzeszkami i rukolą.
Autor: Olga Badowska