Kocioł makaronu, napad złości krowy, stoisko street food z mlekiem. Najlepsze fotografie jedzenia 2019 roku

Znamy finalistów konkursu dla najlepszych fotografów jedzenia Food Photographer of the Year 2019. Wśród nagrodzonych prac znalazły się nie tylko ujęcia potraw czy produktów spożywczych, lecz także takie, które poruszają różnorodne problemy społeczne i etyczne.
'Makaron z kotła' 'Makaron z kotła' Fot. Jianhui Liao

Makaron z kotła

Food Photographer of the Year to konkurs, który od 2011 roku organizuje marka Pink Lady - producent jabłek. Konkurs uważany jest w branży za jedno z najważniejszych wydarzeń - nie tylko ze względu na wysokość nagród (ich łączna pula przekracza co roku kwotę 10 000 funtów, czyli ponad 60 tysięcy złotych), lecz także na poziom zgłaszanych prac.

Gala tegorocznej edycji konkursu odbyła się 30 kwietnia w Mall Galleries w Londynie. Spośród 9 000 zdjęć nadesłanych z 77 krajów, jury musiało wyłonić wąskie grono zwycięzców. W tym roku jury przyznawało nagrody w 26 kategoriach dla fotografów (o jednej więcej niż w 2018) oraz w dwóch kategoriach dla reżyserów filmów. Dodatkowo jeden z autorów otrzymał nagrodę główną w wysokości pięciu tysięcy funtów. Gospodarzem wieczoru był Alex James, muzyk zespołu Blur i zapalony serowar.

Zwycięzcą w kategorii 'Jedzenie od święta' oraz całego konkursu został w tym roku Jianhui Liao z Chin za zdjęcie 'Makaron z kotła'. Każdego roku od pierwszego do osiemnastego dnia kalendarza księżycowego mieszkańcy wioski w prowincji Hebei noszą kostiumy dynastii Qing, aby świętować urodziny bogini Nuwy i wspólnie jedzą w południe makaron z ogromnego kotła.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pink Lady Food Photographer of the Year.

'Rishu Kesarwale' 'Rishu Kesarwale' Fot. Debdatta Chakraborty

Rishu Kesarwale

Debdatta Chakraborty została zwyciężczynią w kategorii 'Street Food' za zdjęcie pod tytułem 'Rishu Kesarwale'. Rishu Kesarwale ma swoją chatę na jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta Allahabad. Tu sprzedaje ciepłe mleko, jogurt, twaróg i oczywiście masala chai - najpopularniejszy napój w Indiach. Odziedziczył swój sklep po ojcu i jest bardzo dumny, że w czasach fałszowania żywności nadal służy swoim klientom czystym mlekiem, które jest uważane przez Hindusów za świetną, zdrową żywność, szczególnie w miesiącach zimowych.

'Baskijskie pamiątki' 'Baskijskie pamiątki' Fot. Simon Bajada

Baskijskie pamiątki

W kategorii 'Cream of the Crop' ('Śmietanka upraw') sędziowie oceniali zdjęcia różnych płodów rolnych. Najbardziej przypadła im do gustu fotografia pod tytułem 'Baskijskie pamiątki' wykonana przez Simona Bajada ze Szwecji. Te pomidory zostały sfotografowane w szary poranek w Mercado de la Bretxa w San Sebastian w Hiszpanii.

'Zbiór złota' 'Zbiór złota' Fot. Kazi Mushfiq

Zbiór złota

Główną wygraną w kategorii 'Przynieś zbiory do domu' zgarnął Kazi Mushfiq z Bangladeszu. Swoje zdjęcie zatytułował 'Zbiór złota'. Przedstawia ono rolników ciężko pracujących podczas zbioru ryżu, który jest dla nich niczym złoto.

Pobieranie wody z pompy ulicznej Pobieranie wody z pompy ulicznej Fot. Kazi Mushfiq

Pobieranie wody z pompy ulicznej

W kategorii 'Jedzenie w akcji' również triumfował Kazi Mushfiq z Bangladeszu. Jego obraz pod tytułem 'Nabieranie wody z pompy ulicznej' przedstawia kobietę, która pobierała wodę potrzebną jej do codziennego życia z pompy ulicznej w starej dzielnicy Dhaka.

'Tarta Tatin z tymiankiem' 'Tarta Tatin z tymiankiem' Fot. Nick Millward

Tarta Tatin z tymiankiem

Pierwsze miejsce w kategorii 'Portretowanie jedzenia' zdobył Nick Millward z Wielkiej Brytanii, który przygotował zdjęcie zatytułowane 'Tarta Tatin z tymiankiem'. Widzimy na nim ciasto, wykonane przez szefa kuchni Clodagha Mckenny'ego.

'Dziewczyna' 'Dziewczyna' Fot. Tiree Dawson

Dziewczyna

Zwyciężczynią w kategorii 'Jabłko dnia' została Tiree Dawson z Wielkiej Brytanii. Jej obraz nosi po prostu tytuł 'Dziewczyna'. Przedstawia jej córkę Summer i jest inspirowany twórczością Vermeera.

Napad złości u krowy Napad złości u krowy Fot. Martin Chamberlain

Napad złości u krowy

W kategorii 'Polityka jedzenia' główną nagrodę przyznano Martinowi Chamberlainowi z Wielkiej Brytanii za zdjęcie 'Napad złości u krowy'. Ta krowa prawdopodobnie znała swoje przeznaczenie. Po zakupie na rynku w Nizwa w Omanie była coraz bardziej niechętna spełnianiu życzeń nowych właścicieli. W końcu opadła na przednie nogi, a kupcy stali nad nią, nie wiedząc, co począć.

'Suszenie makaronu' 'Suszenie makaronu' Fot. Aimee Twigger

Suszenie makaronu

W kategorii 'Blogerzy kulinarni' pierwsze miejsce przyznano Aimee Twigger z Wielkiej Brytanii za zdjęcie zatytułowane 'Suszenie makaronu'. Widzimy na nim przepiękny makaron z ziołami suszący się przy oknie. Aimee jest nie tylko blogerką, lecz także autorką kilku książek kulinarnych.

'Plemię Bonda' 'Plemię Bonda' Fot. Sanghamitra Sarkar

Plemię Bonda

W konkurencji 'Żywność dla rodziny' wygrała Sanghamitra Sarkar z Indii za zdjęcie 'Plemię Bonda'. Indyjski stan 'Orisa' ma wiele społeczności plemiennych, a plemię Bonda jest jednym z nich. Prowadzą bardzo proste życie. Współczesne społeczeństwo nie zdołało ich zmienić, ponieważ starannie chronią swoją kulturę i tradycje przed współczesną cywilizacją. Na tym zdjęciu kobiety z plemienia Bonda są zajęte przygotowywaniem potraw w glinianym garnku.

'Obróbka żywności' 'Obróbka żywności' Fot. Avishek Das

Obróbka żywności

Pierwsze miejsce w kategorii 'Jedzenie dla życia' zdobył Avishek Das z Indii. Zdjęcie pod tytułem 'Obróbka żywności' przedstawia kobietę pracującą przy przetwórstwie ryżu w Zachodnim Bengalu w Indiach. Pracuje ona w bardzo trudnym środowisku, ponieważ przegotowane ziarna ryżu są bardzo gorące.

'Małże gotowe do jedzenia' 'Małże gotowe do jedzenia' Fot. Giles Christopher

Małże gotowe do jedzenia

Giles Christopher z Wielkiej Brytanii zwyciężył w konkurencji 'Jedzenie przy stole'. Jego zdjęcie zatytułowane 'Małże gotowe do jedzenia' przedstawia małże na serwetce, na rustykalnym stole w jednej z restauracji sieci Harry Ramsden's.

'Ramadan' 'Ramadan' Fot. Elise Humphrey

Ramadan

W kategorii 'Jedzenie na sprzedaż' główną nagrodę zgarnęła Elise Humphrey z Wielkiej Brytanii za zdjęcie zatytułowane 'Ramadan'. Przedstawia głodną właścicielkę stoiska na targu w Yogyakarcie w Indonezji, która siedzi wśród zakazanych owoców podczas Ramadanu, marząc o swoim następnym posiłku.

Il Fruttaio Il Fruttaio Fot. Alessandra Spairani

Il Fruttaio

Alessandra Spairani z Wielkiej Brytanii z obrazem 'Il Fruttaio' zwyciężyła w kategorii 'Fotograf wina roku - produkt'. Il fruttaio to inaczej 'piwnica na owoce'. W przeszłości była używana do przechowywania owoców w zimie. Teraz Riccardo używa jej do rozwieszania najlepszych winogron Bosco, Albarola i Vermentino ze swoich małych winnic, aby wyprodukować Sciacchetra, jedno z najbardziej poszukiwanych win z Cinque Terre w Ligurii.

'Właściciel winnicy przycinający winorośle' 'Właściciel winnicy przycinający winorośle' Fot. Mick Rock

Właściciel winnicy przycinający winorośle

W kategorii 'Fotograf wina roku - ludzie' zwyciężył Mick Rock z Wielkiej Brytanii z fotografią zatytułowaną 'Właściciel winnicy przycinający winorośle'. Na zdjęciu widzimy przycinanie winorośli Cabernet Sauvignon w mroźny poranek w Château Léoville-Barton.

'Czyszczenie kadzi w Domaine Faiveley, Mercurey (Francja)' 'Czyszczenie kadzi w Domaine Faiveley, Mercurey (Francja)' Fot. Jon Wyand

Czyszczenie kadzi w Domaine Faiveley, Mercurey (Francja)

Brytyjczyk Jon Wyand zdjęciem 'Czyszczenie kadzi w Domaine Faiveley, Mercurey (Francja)' zwyciężył w dwóch kategoriach - 'Fotograf wina roku - miejsca' oraz 'Fotograf wina roku 2019'.

Podczas tytułowego czyszczenia opróżnia się drewniane i nierdzewne zbiorniki używane do fermentacji czerwonego wina, a pozostałe w nich resztki winogron prasuje się. Kadzie są następnie skrupulatnie wymywane.

'Strumień wody' 'Strumień wody' Fot. Eder Estilmer

Strumień wody

W kategorii 'Narratorzy' jury przyznawało nagrody dla fotografów uchodźców, dokumentujących swoje codzienne życia. W tym roku zwyciężył w niej Eder Estilmer z Gwatemali za obraz pod tytułem 'Strumień wody'.

'Zbiór rozmarynu' 'Zbiór rozmarynu' Fot. Matt Wilson

Zbiór rozmarynu

W konkursie jury przyznaje również oddzielną nagrodę dla autorów zdjęć, które zostały wykonane za pomocą telefonu. W tym roku otrzymał ją Matt Wilson z Chile za zdjęcie pod tytułem 'Zbiór rozmarynu'. Tak opowiada o nim sam autor: 'To zdjęcie przedstawia jednego z moich synów ścinających rozmaryn z naszego ogrodu. Ma na sobie koszulkę piłkarską FC Barcelona i kolumbijski kapelusz mojej żony. Ten obraz mnie zachwycił, a ponieważ miałem pod ręką telefon, zrobiłem zdjęcie'.

'Przygotowanie do nocnej zmiany' 'Przygotowanie do nocnej zmiany' Fot. Tiree Dawson

Przygotowanie do nocnej zmiany

W kategorii 'Fotograf jedzenia na weselu' zwyciężyła Tiree Dawson z Wielkiej Brytanii (to jej druga nagroda w konkursie). Jej zdjęcie nosi tytuł 'Przygotowanie do nocnej zmiany'. Pod koniec magicznego wiosennego dnia w angielskiej Krainie Jezior zespół food trucku z pizzą przygotowuje się do karmienia gości na weselu Samuela i Parisy.

Marakujowa miłość Marakujowa miłość Fot. Joshua George

Marakujowa miłość

W kategorii wiekowej '10 lat i poniżej' zwyciężył Joshua George z Bahrajnu za zdjęcie 'Marakujowa miłość'. O swojej fotografii napisał: 'Możliwość jedzenia marakui prosto z drzewa była bardzo smacznym i przyjemnym doświadczeniem'.

'Świeże tajskie składniki' 'Świeże tajskie składniki' Fot. Jemima Painter

Świeże tajskie składniki

W kategorii wiekowej 11-14 lat główną nagrodę zgarnęła Jemima Painter z Tajlandii za zdjęcie pod tytułem 'Świeże tajskie składniki'. 'Kto wiedział, że chilli są w rzeczywistości owocem' - pisze o swojej fotografii.

'Zawsze mam aparat w rękach' 'Zawsze mam aparat w rękach' Fot. Lily-Mae Franklin

Zawsze mam aparat w rękach

W kategorii młodzieżowej dla fotografów w wieku 15-17 lat zwyciężyła Lily-Mae Franklin za piękny, pełen radości obraz 'Zawsze mam aparat w rękach'. Pisze o nim: 'Zawsze mam pod ręką aparat, by móc uchwycić emocje, jakie malują się na twarzach ludzi (nawet podczas gotowania)'.

'Zmysłowa kolacja' 'Zmysłowa kolacja' Fot. Chloe Dann

Zmysłowa kolacja

W kategorii 'Fotograf roku - studenci' główną nagrodę otrzymała Australijka Chloe Dann za zdjęcie 'Zmysłowa kolacja'. Autorka opowiada o nim: 'To zdjęcie pochodzi z serii, którą zrobiłam, badającej cielesność ludzkich nawyków żywieniowych i rolę sztuki kulinarnej w relacji między naturą a kulturą'.

'Karmelowe ciasteczka Jammy Dodgers' 'Karmelowe ciasteczka Jammy Dodgers' Fot. Martin Poole, Stylizacja: Kim Morphew

Karmelowe ciasteczka Jammy Dodgers

Nagrodę dla najlepszego stylisty otrzymała Kim Morphew. Jedna z jej wyróżnionych prac nosi tytuł 'Karmelowe ciasteczka Jammy Dodgers' (fotograf: Martin Poole).

'Czerwona ośmiornica' 'Czerwona ośmiornica' Fot. Cosimo Barletta

Czerwona ośmiornica

W kategorii 'Raj produkcji' jury oceniało zdjęcia, które zostały już wcześniej gdzieś opublikowane. Zwyciężył w niej Cosimo Barletta z Włoch ze zdjęciem 'Czerwona ośmiornica'.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.