Podatek cukrowy. Większość Polaków nie wierzy w efekty takiej walki z otyłością

Aż 60% Polaków uważa, że podatek cukrowy nie jest rozwiązaniem problemu otyłości czy alkoholizmu. Wierzy w to tylko 25% badanych.

Podatek cukrowy

Według badań, przeprowadzonych przez agencję Zymetria, opublikowanych na portalu RP,  aż 60% ankietowanych uważa, że wprowadzenie nowego podatku - tzw. podatku cukrowego - nie przyniesie spodziewanych efektów: nie rozwiąże problemów z alkoholizmem czy otyłością. Tylko 25% ocenia, że podatek cukrowy może pomóc w walce z otyłością u dzieci, a 19% - że przyczyni się do poprawy zdrowia dorosłych. Połowa ankietowanych twierdzi, że to rozwiązanie prawne poprawi sytuację w budżecie, ale koszt poniosą zarówno konsumenci, jak i producenci.

Podatek cukrowy 2020

Podatek cukrowy początkowo miał wejść w życie już od 1 lipca 2020 roku. Nowe przepisy będą jednak obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2021 roku. Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, uważa, że ustawa wprowadzająca podatek jest nieprecyzyjna, a jego wysokość - niszcząca dla producentów. Problemem też jest trudność w wyliczaniu stawek. Zdaniem Gantnera wprowadzenie nowego podatku powinno zostać wstrzymane co najmniej na rok. Do wicepremiera Jarosława Gowina wpłynął już apel o podjęcie działań mających na celu opóźnienie nowego rozwiązania. Dziewięć największych związków pracodawców i organizacji branżowych oraz rolniczych, które złożyły apel, ostrzegają, że zbyt szybkie wprowadzenie przepisów może spowodować likwidację nawet 40 tys. miejsc pracy. 

Jak ocenia Marek Moczulski, prezes firmy Unitop produkującej słodycze, cena artykułów zawierających cukier - przede wszystkim napojów - wzrośnie nawet o 30-40%. Jego zdaniem wprowadzanie nowego podatku w czasie trudnym zarówno dla producentów, jak i dla konsumentów, nie jest dobrym pomysłem. 

Podatek cukrowy - wiedza konsumentów

Tylko 46% odpowiadających wiedziało, że obejmie on także tzw. "małpki", czyli małe butelki z alkoholem. Wśród nabywców tego produktu wie o tym 61% badanych.

Czy Polacy planują zmienić swoje nawyki w związku z nowym podatkiem? Około 20% badanych planuje zmniejszyć ilość spożywanych słodzonych napojów, prawie połowa chce zastąpić je takimi z mniejszą zawartością cukru. 31% badanych zaś nie planuje wprowadzać żadnych zmian

Zobacz wideo Przepis nan gratin z dynią. To nie byle jaka zapiekanka ziemniaczana!
Więcej o: