Znacie polską mimozę? Nie mówimy tu o drinku, ale o nawłoci. Czas na zbiory - przyda się na jesień!

Słyszycie "mimoza", myślicie "drink"? Nie tym razem! Dziś mamy dla was propozycję, jak wykorzystać polską mimozę, czyli nawłoć. Syrop z niej to świetny specyfik na przeziębienia. Sprawdźcie, jak go zrobić.

Na wakacjach w sierpniowym słońcu trudno myśleć o sezonie na przeziębienia. My jednak zachęcamy, by przełamać się choć na chwilę i wybrać się na spacer, by pozbierać kwitnącą nawłoć. Mamy dla was rewelacyjny przepis na syrop, za którego przygotowanie podziękujecie sobie jesienią. 

Nawłoć - jak rozpoznać, jak zbierać

Polska mimoza, czyli nawłoć, kwitnie od sierpnia do października. Bardzo łatwo ją rozpoznać - ma charakterystyczne drobne, intensywnie żółte kwiatki i zwykle rośnie w skupiskach zarówno w lasach czy na łąkach, jak i w mieście. Oczywiście ze względu na zanieczyszczenia, nie zalecamy zbierać jej w pobliżu ulic, najlepiej wybrać się w miejsce położone na uboczu. Zaleca się, by zbierać nawłoć w pełnym słońcu, następnie związać je w pęczki, rozwiesić w przewiewnym miejscu i ususzyć.

Zobacz wideo Na górze róże, na dole bez - ciasto z syropem

Syrop z nawłoci - właściwości

Syrop z nawłoci uchodzi za jeden z najsmaczniejszych naturalnych specyfików. Pomoże na przeziębienia, ponieważ ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Można ją także stosować przy zapaleniu pęcherza i kamicy nerkowej. Ponadto pomoże obniżyć ciśnienie krwi i oczyścić organizm z toksyn.

Syrop z nawłoci - przepis

Składniki (na 2 spore słoiki):

  • spory pęk kwiatów nawłoci,
  • sok z 1 cytryny,
  • 1 litr wody,
  • 1 i 1/4 szklanki cukru

Jak zrobić syrop z nawłoci?

Kwiaty nawłoci odcinamy od łodyg i umieszczamy w garnku. Następnie zalewamy je gorącą wodą, przykrywamy i odstawiamy do wystudzenia (najlepiej odstawić go na 1-2 dni, aby wywar był intensywny). Po tym czasie wyjmujemy kwiaty, a napar odcedzamy. Wsypujemy do niego cukier i wlewamy sok z cytryny, zagotowujemy, aż powstanie gęsty, słodki syrop. Przelewamy go do czystych, wyparzonych słoików lub butelek, mocno zakręcamy i odstawiamy do góry dnem, aby się zassały. Przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu, 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.