Soparnik to kulinarna duma Dalmacji środkowej. Przepis na pyszną "chorwacką pizzę"

W czasie zwiedzania Dalmacji środkowej odwiedziliśmy Republikę Poljicką. Poczęstowano nas oczywiście regionalnym specjałem - soparnikiem. Wcześniej mogliśmy także obserwować cały proces przygotowania słynnego dania.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pizza-pączki do szarpania - przepis:

Split, Trogir, Omis. Dalmacja środkowa to wspaniałe miejsce do wypoczynku. Oprócz pięknych widoków i doskonałej pogody czekają tam na nas także pyszne potrawy. Jedną z nich jest soparnik, nazywany często "chorwacką pizzą". 

Kulinarna duma rejonu

Danie znane jest już od czasów średniowiecza. Wywodzi się z Poljickiej Republiki, która istniała na terenach między rzekami Cetiną i Žrnovicą, a jej początki sięgają XV wieku. Warto wspomnieć, że w XVI i XVII wieku odparła dwukrotnie ataki Imperium Osmańskiego.

W 2016 roku soparnik został wpisany na krajową listę chronionych dóbr kultury. Poza tym jest zarejestrowany jako rodzinny wyrób spożywczy, który oznaczany jest symbolem pochodzenia geograficznego Unii Europejskiej. 

Gdy się pojawiamy w domu pani Nikoliny Pivcević, gospodyni z pasją zaczyna opowiadać nam o potrawie. Jednocześnie ugniata ciasto, a następnie przyrządza nadzienie. Po połączeniu dwóch warstw ciasta wstawia je na mniej więcej dziesięć minut do otwartego pieca. Po wyjęciu czyści je, smaruje oliwą oraz zmiażdżonym czosnkiem. Smakuje wyśmienicie!

Na tym nagraniu zobaczycie cały proces przygotowania dania:

Gospodyni zaznacza, że obecnie istnieje wiele wersji potrawy. Możemy spotkać się także m.in. z soparnikiem na słodko (na przykład z dodatkiem kremu orzechowego) czy z dodatkiem mięsa. 

Mimo że receptura wydaje się bardzo prosta, pani Nikolina przekonuje, że potrzeba wprawy i wielu prób, by przyrządzić idealny soparnik. W rejonie przepis i tajniki przygotowania dania przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Pani Nikolina wiedzę zdobyła od swojej babci. 

Soparnik krok po kroku

Chorwacką pizzę możemy przygotować także samodzielnie w domu. Składniki, które będą nam do tego potrzebne to:

  • 1/2 kg uniwersalnej mąki;
  • 250 ml wody;
  • 3-4 łyżki oliwy z oliwek;
  • 1 kg boćwiny;
  • 1 pęczek pietruszki;
  • 1 cebula;
  • 4 ząbki czosnku;
  • sól do smaku.

Ciasto ugniatamy z mąki, soli, wody oraz odrobiny oliwy z oliwek. Następnie dzielimy je na dwie równe części. Pozostawimy w cieple, by trochę urosło. W tym czasie przygotowujemy nadzienie z oczyszczonej wcześniej botwiny (zielona część liścia powinna zostać oddzielona od stopki i pokrojona w paski), posiekanej cebuli i pietruszki. Wszystko solimy i polewamy oliwą z oliwek. 

Stolnicę posypujemy mąką. Następnie rozciągamy na niej ciasto i dzielimy je na dwa cienkie kawałki tej samej wielkości. Na blachę kładziemy pierwszy kawałek ciasta, a następnie smarujemy go nadzieniem i przykrywamy kolejną warstwą. Łączymy dwa kawałki ciasta, zwijając górną krawędź z dolną. Pieczemy przez mniej więcej 20 minut. Co istotne, przed pieczeniem przekłuwamy widelcem w kilku miejscach. Na koniec smarujemy oliwą z oliwek i dodajemy zmiażdżony czosnek. 

Oczywiście soparnik najlepiej będzie smakował w Dalmacji. Dlatego też w czasie podróży w te rejony warto odwiedzić Poljicką Republikę. Bardzo prawdopodobne także jest, że w czasie imprez plenerowych w Chorwacji trafimy na stoiska z tym popularnym daniem. 

Przepis na pyszną chorwacką pizzęPrzepis na pyszną chorwacką pizzę archiwum redakcji

Za możliwość odwiedzenia regionu Splitu dziękujemy Chorwackiej Wspólnocie Turystycznej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.