Koszt potrawy wyższy, niż wskazują ceny w menu? UOKIK: Wyślij zdjęcie cennika i paragonu

Podczas wakacyjnych wyjazdów częściej niż kiedykolwiek korzystamy z usług gastronomicznych. Dla restauratorów w miejscowościach wypoczynkowych to najlepszy sezon w roku. Coraz głośniej jednak robi się o sytuacjach, w których klienci restauracji zostali oszukani. UOKIK radzi, co zrobić, gdy padniemy ofiarą nieuczciwych usługodawców.

Pół wypłaty w restauracji? Można złożyć skargę

Od kilku sezonów wakacyjnych media są zalewane historiami o nieuczciwych restauratorach w miejscowościach wypoczynkowych. Klienci są coraz bardziej uważni i coraz rzadziej machają ręką, gdy okazuje się, że zapłacili zbyt dużo lub składniki dania się nie zgadzały. Co robić w takich sytuacjach, by na oburzeniu się nie skończyło? UOKIK przypomina o przysługujących nam prawach.

Jakie przykre niespodzianki mogą nas spotkać, gdy stołujemy się w restauracji?

W miejscowościach wypoczynkowych (i nie tylko) jest wiele miejsc, gdzie można dobrze i smacznie zjeść. Niestety, jak wykazała kontrola Inspekcji Handlowej, nierzadko można jednak trafić na taką restaurację, która niemile nas zaskoczy. Inspektorzy odwiedzili 169 barów i restauracji, zbadali pięć tysięcy partii produktów, w 87 proc. znaleźli nieprawidłowości, a aż do 2,9 tysięcy z nich zgłosili zastrzeżenia. Wśród nieprawidłowości wykryto m.in.:

  • zamianę składników tańszym odpowiednikiem (np. wołowina i drób w kebabie zamiast zaznaczonej w menu baraniny czy używanie tańszej rolady ustrzyckiej zamiast prawdziwego oscypka),
  • niepełne informacje o cenach oraz brak informacji o składnikach i alergenach w potrawach,
  • korzystanie z przeterminowanych produktów, złe przechowywanie żywności, złe warunki sanitarne,
  • wydawanie za małych porcji w stosunku do wag zaznaczonych w menu.
Zobacz wideo

O co powinniśmy walczyć w restauracji? Co robić, gdy zostaniemy oszukani?

  1. Zanim zamówimy danie, mamy prawo wiedzieć, z jakich składników je przyrządzono. Powinniśmy także otrzymać informację o ewentualnych alergenach w potrawie.
  2. Cena podana w menu musi być jasna i prawdziwa. Jeśli dotyczy np. 100 g danej ryby, musi to być wyraźnie zaznaczone, a obsługa powinna poinformować o przybliżonym koszcie jednej porcji. Porcje powinny być zważone po obróbce termicznej. Ponadto jeśli do rachunku doliczana jest kwota za obsługę, powinniśmy zostać o tym poinformowani
  3. Mamy prawo do zareklamowania potrawy. Wyjątkowo długi czas oczekiwania, surowe lub przypalone, a także pomylone składniki to podstawa do zgłoszenia reklamacji. Należy to zrobić u kierownika lokalu i domagać się zniżki lub wymiany dania. Uwaga! Prawo do reklamacji dotyczy tylko obiektywnych czynników. To, że obiad nam nie smakował, do nich nie należy.
  4. Można wnieść skargę do wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej. Trzeba pamiętać, aby zebrać dowody na niewłaściwą obsługę. Dlatego w takiej sytuacji nie zapomnijmy o paragonie, zróbmy zdjęcie menu. Wysoka opłata za rybę wynikająca z braku informacji, że cena w menu dotyczy 100 g, to jeden z przykładów, który można zgłosić do IH. Skargi są uwzględniane podczas kontroli. Jeżeli nasza reklamacja nie została przyjęta przez restaurację, możemy wnosić o polubowne rozstrzygnięcie sporu.
  5. Jeżeli nasza skarga miałaby być związana ze słabą jakością oferowanych potraw, należy znaleźć właściwy miejscowo Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) lub zgłosić się do Głównego Inspektoratu IJHARS.

Opublikowane przez UOKIK porady dotyczą nie tylko branży gastronomicznej, lecz także usług turystycznych. Pełen artykuł można znaleźć na stronie UOKIK.

Więcej o:
Copyright © Agora SA