Masowa produkcja piwa pięć tysięcy lat temu. W Egipcie odkryto najstarszy browar

Choć wiedziano o nim już sto lat temu, dopiero teraz udało się go odnaleźć. Browar w Abydos uchodzi za najstarszy tego typu obiekt na świecie.

Prawdopodobnie najstarszy browar na świecie to najnowsze odkrycie, którego dokonano w Egipcie w ciągu ostatnich tygodni. Poinformowali o tym przedstawiciele egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności.

Odkrycia dokonano w Abydos, miejscowości oddalonej od Kairu o 450 km na południe. Obiekt datuje się na okolice 3100 r. p.n.e. i miał powstać za panowania króla Narmera. To z pewnością najstarszy browar w Abydos, a - jak wskazuje kierownik akcji dr Matthew Adams - prawdopodobnie także i na świecie.

Street food to wymysł naszych czasów? Nic bardziej mylnego. W Pompejach odkryto stragan sprzed dwóch tysięcy latStreet food to żadna nowość. Fascynujące odkrycie w Pompejach

Masowa produkcja już pięć tysięcy lat temu

Browar był podzielony na osiem części, w których produkowano piwo. W każdej z nich znajdowało się 40 glinianych naczyń, służących do podgrzewania mieszanek zbóż i wody. Dr Adams oszacował, że w tym obiekcie można było wytworzyć nawet 22 400 litrów piwa na raz, co oznacza, że była to prawdziwie masowa produkcja. Wskazał również, że wyprodukowane piwo mogło być używane podczas królewskich rytuałów pogrzebowych.

W komunikacie czytamy również, że o tym miejscu brytyjscy badacze mówili już na początku XX w. Nie zostało jednak odkryte wcześniej, ponieważ pojawiły się trudności w jego zlokalizowaniu. 

Zobacz wideo Piwo można wykorzystać także do innego rytuału - bliższego sercom Polaków. Smażenia pączków
Więcej o: