Polacy robią lepszą pizzę od Włochów? Dwoje na podium w międzynarodowym konkursie

Pokonać Włochów niejako na ich terenie, bo w przyrządzaniu w ich specjalności, czyli pizzy - brzmi jak mission impossible. A jednak nam się udało. I to podwójnie.

Konkurs na najlepszą domową pizzę neapolitańską

Przedstawiciela włoskiego Stowarzyszenia Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej (AVPN) zorganizowali internetowy konkurs na najlepszą napoletanę - The VeraPizzaContest 2021. Z uwagi na pandemię, odbywał się w formule online i każdy mógł w nim wziąć udział. Był jeden warunek - pizza musiała być zrobiona w domowym piekarniku.

Zasady konkursu? Należało przysłać zdjęcie wykonanej potrawy, a 20 najlepiej ocenionych przez internautów poddano ocenie przez profesjonalistów - 10 pizzaioli, czyli piekarzy, którzy specjalizują się właśnie w robieniu pizzy. Jakie były kryteria? Oczywiście trudno było sprawdzić smak przygotowanych potraw, dlatego oceniano inne aspekty: kształt, sposób wypieczenia i prezentacji oraz dodatki, które wykorzystano na pizzy.

Zobacz wideo

Polacy w czołówce

Konkurs zakończył się w lutym i kilka dni temu na stronie stowarzyszenia zaprezentowano wyniki. O miejsce na podium walczyło 726 osób z 51 krajów. Organizatorzy zaznaczyli, że najwięcej zgłoszonych potraw pochodziło z Włoch, Brazylii i Polski. Już po tej wzmiance można wnioskować, że chyba naprawdę polubiliśmy włoską pizzę. A najlepsza informacja dopiero przed nami: pokonaliśmy Włochów w ich własnej grze!

To właśnie Polka zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pizzę neapolitańską. Pani Agnieszka Eem potwierdziła, że piękno tkwi w prostocie - swoją margheritą zdobyła serca włoskich profesjonalistów. Ale to nie koniec bowiem na podium zmieścił się jeszcze jeden Polak. Pan Adrian Gromek pizzą Cotto & Basil zajął trzecie miejsce. Drugie zaś należało do Włocha - Davide Cormaci i jego pizzy La PrimaVera.

Wynik potwierdza niezwykłą zdolność prawdziwej pizzy neapolitańskiej do wzbudzania rosnącego zainteresowania amatorów i profesjonalistów na każdym kontynencie. Pokazuje również złoty moment, w którym ta autentyczna doskonałość jest szczególnie żywa w Polsce

- powiedział prezes stowarzyszenia Antonio Pace. Dodał też, że to niejedyne potwierdzenie na polski wkład w kulturę wyrabiania prawdziwie włoskiej pizzy. W zeszłym roku w Poznaniu powstała bowiem Akademia Pizzy Neapolitańskiej pod flagą AVPN.

Więcej o:
Copyright © Agora SA