Używasz drewnianych przyborów? To nie najlepszy pomysł. Wyjaśniamy, dlaczego

Drewniane akcesoria kuchenne znajdą się chyba u każdego. Szpatułka, łyżka, deska... Jeśli nie pamiętamy o ich właściwej higienie, możemy sobie tylko zaszkodzić.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Do mieszania ciasta - drewniana łyżka. Do krojenia składników - drewniana deska. Przybory kuchenne z drewna są niedrogie i łatwo dostępne. Ponadto mamy przekonanie, że są one ekologiczne i tradycyjne, a więc lepsze. Czy na pewno? Wszystko zależy od tego, jak o nie dbamy.

Drewniane przybory kuchenne - zagrożenia

Drewniane deski i szpatułki same w sobie nie są złe, ale jeśli niewłaściwie je przechowujemy i myjemy, mogą stanowić nie lada zagrożenie. Przede wszystkim takich akcesoriów nie można myć w zmywarce - nie są one odporne na tak wysoką temperaturę i mogą się zniszczyć.

W związku z tym zostaje nam mycie ręczne. Jeśli podczas niego dochodzi do zaniedbań - na przykład zostawiamy przybory na długi czas w wodzie albo nie suszymy ich wystarczająco - pojawią się drobne pęknięcia i uszkodzenia drewna. W tych szczelinach z łatwością będą gromadzić się resztki jedzenia, a więc także rozwiną się szkodliwe bakterie.

Zobacz wideo Obłędny sernik z masłem orzechowym i bananami

Niestety nawet przy szorowaniu druciakiem nie uda się wymyć do końca pozostałości po różnych produktach. Jeśli bakterie dostaną się do naszych organizmów - a o to nietrudno, bo przecież mają kontakt z naszymi posiłkami - mogą spowodować zatrucia pokarmowe.

Jak dbać o drewniane akcesoria?

Na początek zalecamy przegląd przyborów. Wszystkie te, które mają odbarwienia i pęknięcia powinny wylądować na śmietniku. Zwłaszcza kropki i plamy powinny zwrócić naszą uwagę - może to być rozwijający się grzyb.

Jeżeli chcemy korzystać z drewnianych akcesoriów, podstawmy na te z drewna klonowego lub orzechowego. Najłatwiej dostępne produkty sosnowe najszybciej się niszczą i wchłaniają brzydkie zapachy.

Drewniane przybory można też konserwować olejem spożywczym. Gdy drewno będzie wyglądało na suche, wetrzyjmy w akcesoria porcję oleju i odstawmy do całkowitego wysuszenia. Jeśli zaś chodzi o mycie, róbmy to w letniej wodzie, używając delikatnych detergentów. Po umyciu odstawmy je w przewiewne miejsce, by naturalnie wyschły.

To dla was za dużo zachodu? Podstawcie zatem na przybory kuchenne silikonowe lub metalowe. Są dużo łatwiejsze w pielęgnacji - wystarczy je dokładnie umyć i osuszyć. Nie będą też stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia.

Więcej o: