Myślisz, że dobrze dbasz o drewniane przybory? Wykonaj prosty test. "Nie byłam na to gotowa"

W naszych kuchniach bardzo często znajdują się drewniane akcesoria. Czy wiecie, jak o nie dbać? TikTokerka zaproponowała prosty test, który pokazuje, co może znajdować się na naszych przyborach.

Jak często czyścicie drewniane akcesoria kuchenne? Mamy nadzieję, że często! Tak czy siak, sprawdźcie, czy nie czeka na was przykra niespodzianka. TikTokerka Bonnie McNamara, która prowadzi profil "Miss Clean With Me", wykonała prosty test i stwiedziła: Nie byłam na to gotowa... 

Test na czystość drewnianych naczyń

Na czym polega ten "przerażający" test? Mamy dobrą informację: jest naprawdę bardzo łatwy. Wystarczy włożyć do szklanki drewnianą łyżkę (drewnianą szpatułkę lub inne drewniane akcesoria) i wlać trochę wrzątku. Po chwili zobaczycie - jeśli w wodzie pływa brud, to nie jest dobrze...

Tutaj zobaczycie filmik z testem wykonanym przez Bonnie. . 

Jak czyścić drewniane akcesoria kuchenne?

Czyszczenie akcesoriów kuchennych jest bardzo ważne - w końcu te przybory mają ciągły kontakt z jedzeniem! Jak to robić poprawnie? 

  • akcesoria kuchenne myjemy po każdym użyciu. Drewno chłonie zanieczyszczenia jak gąbka i nie ma tu miejsca na kompromisy;
  • drewniane akcesoria myjemy ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń,
  • drewnianych przyborów nie wkładamy do zmywarki! Podczas takiego mycia mogą pękać i szybciej się niszczyć,
  • raz na jakiś czas warto natłuścić - zwłaszcza gdy widzimy, że są wysuszone. Przybory czyścimy dokładnie i konserwujemy odrobiną oleju. Odkładamy je na kilka godzin i używamy dopiero, gdy będą suche,
  • pod żadnym pozorem nie zostawiamy drewnianych przyborów w wodzie na długi czas. Gdy leżą w zlewie, zwłaszcza w brudnej wodzie, mają doskonałe środowisko, by rozwinął się grzyb!
Zobacz wideo

Czas na zmianę

Co jeszcze powinno przykuć naszą uwagę? Test z TikToka warto wykonać i jeśli akcesoria okażą się bardzo brudne, lepiej je wyrzucić i kupić nowe. Ale jeśli zauważycie na powierzchni drewnianych przyborów czarne kropki, których nie da się zmyć, również wyrzućcie je od razu do kosza. To najpewniej grzyb, który może zaszkodzić zdrowiu! 

Uwaga! Pilnujemy nie tylko drewnianych łyżek i szpatułek. Należy pamiętać, by równie często i dokładnie czyścić drewniane deski do krojenia, które znajdują się w wielu domach.

Jeśli nie dajemy rady z czyszczeniem drewnianych akcesoriów, najlepiej wymienić je na dobrej jakości silikonowe przybory. 

Więcej o: