Które sklepy będą otwarte w niedziele? Od 1 lutego obowiązują zaostrzone przepisy

Od 1 lutego zmieniają się przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele. Zaostrzenie zasad dotknie głównie tych sklepów, które wykorzystywały status placówki pocztowej, by móc handlować w niedziele. Co się zmieni? Które sklepy będą otwarte w niedziele?

Więcej najświeższych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Według zaostrzonych przepisów od 1 lutego będą mogły być otwarte w niedziele tylko te sklepy, których przychody ze świadczenia usług pocztowych przekroczą 40 proc. dochodów danej placówki. Konieczne będzie prowadzenie osobnej ewidencji sprzedaży na zasadach określonych przez Ministerstwo Finansów w rozporządzeniu.

Zobacz wideo

Przedstawiciele sieci handlowej Żabka już zapowiedzieli, że nawet biorąc pod uwagę nowelizację, ich sklepy nadal będą mogły działać również w dni objęte ograniczeniami w handlu. Będzie zależeć to od indywidualnie podjętych decyzji, z jakiego wyłączenia korzystają.

Większość franczyzobiorców Żabki korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich skorzysta

- wyjaśniają przedstawiciele Żabki w rozmowie z serwisem portalspozywyczy.pl.

Serwis skontaktował się również z innymi dużymi sieciami handlowymi. Dowiadujemy się więc, że w niedziele niehandlowe zamknięte będą m.in.: Biedronka, Stokrotka, Lidl, Carrefour, Kaufland czy Netto.

Niedziele handlowe 2022. Kiedy wypadają?

W tym roku będzie tylko siedem niedziel handlowych. Jedna z nich - 30 stycznia - już za nami. Pozostałe niedziele, w które będziemy mogli zrobić zakupy, to:

  • 10 kwietnia 2022,
  • 24 kwietnia 2022,
  • 26 czerwca 2022,
  • 28 sierpnia 2022,
  • 11 grudnia 2022,
  • 28 grudnia 2022.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.