Tych grzybów nie warto suszyć. Bezpowrotnie zniszczysz ich wygląd i smak

Sezon grzybowy nadal trwa i nie ma wątpliwości, że potrwa jeszcze jakiś czas. Co więc zrobić z taką ilością okazów? Najlepiej wysuszyć, jednak nie wszystkie grzyby są do tego odpowiednie. Niektóre nie nadają się do tego i mogą stracić to co w nich najlepsze, czyli smak. Jakich grzybów nie suszyć? Podpowiadamy.

Duże ilości grzybów opanowały prawie każdy dom. Pomysłów na ich przyrządzenie jest coraz mniej, więc każdy łapie się klasycznej obróbki, którą wszyscy znają. Jest to bez wątpliwości suszenie, czyli pozbywanie się z grzybów wody. Jednak jak się okazuje nie wszystkie rodzaje leśnych okazów nadaje się do takiego przerobienia. Istnieją grzyby, które po wysuszeniu nie tylko mogą stracić na wyglądzie, a przede wszystkim na smaku. Można je jednak wykorzystać nieco inaczej i dzięki temu zachowają swój aromatyczny posmak.

Jakie grzyby nie nadają się do suszenia?

Nie dla wszystkich ta informacja może być oczywista, ale grzyby takie jak kurki, kanie, gąski czy rydze niekoniecznie nadają się do wysuszenia. Dlaczego? Jest tak, ponieważ są to okazy blaszkowe, a można to rozpoznać po ich charakterystycznych strukturach pod kapeluszem. Wysuszenie takich grzybów może sprawić, że będą się kruszyć, a wysuszone kurki mogą mieć nieco nieprzyjemny gorzki smak. Zamiast suszenia warto te grzyby zamarynować, wykorzystać w sałatkach, usmażyć lub wykonać z nich zupę.

Jak wykonać marynatę do grzybów?

Składniki

  • szklanka octu 10%,
  • 3 łyżki cukru,
  • 2 łyżeczki soli,
  • 10 ziaren ziela angielskiego,
  • 5 liści laurowych,
  • 1 cebula.
Zobacz wideo

Sposób przygotowania

  1. Cebulę obierz i pokrój w piórka. Do garnka wlej wodę oraz ocet. Dodaj cebulę, sól, cukier, oraz resztę przypraw. Gotuj przez około 15 minut.
  2. Następnie wlej ją do słoików, w których czekają już ułożone grzyby. Płyn ma całkowicie je zakryć.
  3. Słoiki szczelnie zakręć, zapasteryzuj. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym jest włożenie słoików do nagrzanego do 110°C piekarnika na 20 minut. Drugą techniką jest wyłożenie garnka ścierką i zalanie go do 1/3 jego wysokości, a następnie umieszczenie w nim słoików. Należy je gotować około 20 minut.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.