Sztuka obdarowywania - jak ją opanować w 2024 roku?

W nowym roku oprócz tradycyjnych okazji, takich jak walentynki, Dzień Kobiet czy Boże Narodzenie, warto zwrócić uwagę na daty, które dostarczą nowego spojrzenia na okazje do wręczenia upominku bliskiej osobie. Sprawdziliśmy tegoroczne preteksty prezentowe, które wpisują się w ducha współczesnego świata i pozwalają doceniać różne obszary naszego życia. Podpowiadamy, które z tegorocznych okazji warto wykorzystać i jaki upominek sprawdzi się wówczas najlepiej.

Obdarowywanie bliskich przekroczyło dziś granice tradycyjnych świąt i uroczystości, stając się sposobem na wyrażanie wdzięczności, wsparcia czy przyjaźni na co dzień. Nietypowe okazje do wręczania prezentów pozwalają nam być bardziej kreatywnymi, dostosowując się do indywidualnych potrzeb i zainteresowań osób z naszego otoczenia. Wraz z ewolucją prezentowych zwyczajów, rynek oferuje coraz to ciekawsze i wyszukane propozycje upominków na każdą okazję. Nietuzinkowe połączenia i unikalne opowieści, sprawiają, że odkrywanie ich staje się nieprawdopodobną przyjemnością!

Zobacz wideo Prezent w nietypowym kształcie? Nie ma obaw! Tymi sposobami możesz zapakować wszystko

Nietypowe okazje znaczą więcej

Wielkanoc i Boże Narodzenie to jedne z najważniejszych okazji w roku, które łączą nasze rodziny i społeczności w atmosferze radości, miłości i wspólnego świętowania. Ten wyjątkowy okres nie tylko przynosi ze sobą tradycyjne świąteczne zwyczaje, ale także stwarza doskonałą przestrzeń do wyrażania uczuć poprzez wymianę upominków. Warto jednak zwrócić uwagę, że w Polsce swoją obecność coraz mocniej zaznacza zwyczaj obdarowywania z okazji świąt nietypowych, takich jak: Dzień Teściowej, Dzień Lekarza, ale także narodziny dziecka, parapetówka czy zmiana pracy. Co o wykorzystywaniu nietypowych okazji sądzą eksperci z branży prezentowej? 

W Nobilia zdajemy sobie sprawę z wartości, jaką niosą ze sobą zarówno tradycyjne, jak i nietypowe okazje do wręczania prezentów. Z tego względu nasze kompozycje, oparte na produktach wysokiej jakości i pięknych historiach, są gotowe wzbogacić zarówno klasyczne święta, jak i inne wyjątkowe chwile, tworząc niezapomniane doświadczenia dla obdarowywanych osób – komentuje Anna Garmada, właścicielka marki Nobilia. 

Kalendarz okazji do obdarowywania, który warto mieć pod ręką

 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • 2 stycznia - Światowy Dzień Introwertyka 
 • 21 stycznia - Dzień Babci 
 • 22 stycznia - Dzień Dziadka
 • 14 lutego - Walentynki 
 • 3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy
 • 5 marca - Dzień Teściowej
 • 8 marca - Dzień Kobiet 
 • 10 marca - Dzień Mężczyzn
 • 31 marca - Wielkanoc 
 • 12 kwietnia - Dzień Czekolady
 • 26 maja - Dzień Matki 
 • 1 czerwca - Dzień Dziecka 
 • 9 czerwca - Dzień Przyjaciela 
 • 23 czerwca - Dzień Ojca 
 • 1 października - Dzień Lekarza
 • 14 października - Dzień Nauczyciela
 • 14 listopada - Dzień Seniora
 • 4 grudnia - Barbórka
 • 6 grudnia - Mikołajki
 • 25 grudnia - Boże Narodzenie

Wykorzystanie nietypowych okazji do wręczenia upominku to duży krok, aby zaskoczyć bliskich, jednak wciąż pozostaje kwestia oryginalnego pomysłu. Czym się kierować przy wyborze prezentu dla członka rodziny czy przyjaciela, kiedy lista kreatywnych upominków się kurczy? Eksperci z branży prezentowej wskazują, na co warto zwrócić uwagę, aby zwiększyć wartość upominków bez względu na okazję!

Rekomendacje cenionych osób 

Coraz większą popularnością cieszą się upominki sygnowane znanym i cenionym nazwiskiem. W przypadku wyboru np. książki kucharskiej, warto wybrać tę, którą stworzył ważny dla obdarowanego kucharz czy bloger kulinarny. Podobnie jest przy wyborze upominku, po który sięgamy bardzo często - wina i słodkości.

- Dostrzegając potencjał takich upominków, wyszliśmy naprzeciw utartym prezentowym schematom i stworzyliśmy trend, który stale rozwijamy. Wszystko zaczęło się w 2011 roku, gdy zaryzykowaliśmy, tworząc zupełnie nowe propozycje zestawów upominkowych. Zawierały one paletę różnych słodkości, idealnie komponujących się z winem Pana Marka Kondrata. W ten sposób rozpoczęliśmy trwającą do dziś tradycję tworzenia linii upominków we współpracy z Panem Markiem Kondratem. Dziś jesteśmy uznawani za prekursora w tworzeniu apetycznych upominków, uzupełnionych precyzyjnie dostosowanym do tego alkoholem cenionego ambasadora. Idąc tym śladem, wprowadziliśmy również wyjątkowe kolekcje we współpracy z Robertem Makłowiczem czy Robertem Mielżyńskim. Do każdego zestawu dołączamy bilecik z rekomendacją partnera, co czyni prezent jeszcze bardziej wyjątkowym - wskazuje Anna Garmada.

Słowa polecenia przez ekspertów w danej dziedzinie są gwarancją jakości i sprawiają, że zarówno obdarowujący jak i obdarowani czują się bezpieczni co do jakości upominku. Z tego względu konsumenci chętnie sięgają po produkty z rekomendacjami ambasadorów przy różnych okazjach.

Materiał reklamowy public relationsMateriał reklamowy public relations Fot. Choco Maya Prezentowy Kuferek Grand Mocca z Serii Nobilia i Marek Kondrat Polecają

Współprace, które wzmacniają wartość 

Uniwersalne upominki przeszły już do historii. Dziś każda okazja jest dobra, by stworzyć oryginalny podarunek - nawet w przypadku osób, których upodobania są nam mniej znane. Staramy się szukać wspólnego mianownika w takim upominku, który wpasuje się w konkretne gusta. Stąd coraz częściej stawiamy na propozycje prezentów, które są przemyślane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Przykładem takich rozwiązań może być spersonalizowane wydanie książki z autorskimi ilustracjami, które jest doskonałym prezentem dla miłośników literatury i sztuki. 

Nie tylko mole książkowe znajdą w tej kategorii coś dla siebie. Opakowanie upominku czy zastosowany designerski pattern na produkcie również mogą być dziełami sztuki. Współpraca z artystą grafikiem lub ilustratorem w celu stworzenia unikalnego produktu może nadać prezentowi dodatkowego wyjątkowego charakteru. Prym w tym trendzie zdecydowanie wiedzie marka Nobilia, która projekty opakowań czy bilecików dołączanych do upominków oddaje w ręce takich ilustratorek jak Pola Augustynowicz, Anna Rudak czy Marta Wójcik-Śmierska.

- Przykładem wyjątkowych upominków od Nobilia, które artyzmem i poczuciem dobrego smaku wykraczają daleko poza ogólny standard prezentowy, są zestawy z linii Ovocnie. Wyróżniają się one nie tylko bogatą zawartością słodkości, lecz także oryginalną szatą graficzną, stworzoną przez znaną i cenioną ilustratorkę, Annę Rudak. Każdy element tego prezentu nie tylko kusi smakiem, ale również dostarcza obdarowanemu niezwykłych doznań estetycznych. To idealna harmonia między smakiem a sztuką, która sprawia, że obdarowywane osoby doświadczają nie tylko radości kulinarnej, ale także estetycznej przyjemności, czyniąc upominek niezapomnianym przeżyciem dla zmysłów - dodaje Anna Garmada.

Materiał reklamowy public relationsMateriał reklamowy public relations Fot. Nobilia - Ovocnie Kuferek Prezentowy Almond Special

Podwójne życie upominków 

Z roku na rok dbałość o planetę, troska o klimat i większa świadomość ekologiczna konsumentów mają coraz większe znaczenie. Wybierając opakowanie upominku, warto postawić na piękne, ale i praktyczne rozwiązania, które zgodnie z filozofią zero waste, po odpakowaniu prezentu będą mogły posłużyć o wiele dłużej. Takie prezenty mają zdecydowanie większą wartość dla obdarowanego, ponieważ dołączamy do upominku możliwość nadania mu nowego przeznaczenia. 

Dobrym przykładem jest wybór kwiata doniczkowego zamiast tego świeżo ciętego z kwiaciarni. Dlaczego? Ponieważ pierwszy wybór zostanie z obdarowanym na lata. Podobnie jest w przypadku wyboru torby prezentowej - coraz częściej umieszczamy upominki w drewnianych pudełkach czy metalowych skrzynkach, które posłużą później jako element wystroju mieszkania lub kolejne miejsce do przechowywania drobiazgów. Wspomniana już marka Nobilia od początku istnienia podąża za trendem ponownego wykorzystywania opakowań upominkowych. Zachęca klientów do docenienia estetyki i funkcjonalności opakowań, które - po spełnieniu swojej pierwotnej roli - mogą być wykorzystane ponownie, wpisując się w ideę zrównoważonego stylu życia.

- Dla nas, jako producenta jakościowych zestawów upominkowych, a zwłaszcza dla naszych świadomych klientów, których liczba stale wzrasta, «gra w zielone», oznacza znacznie więcej niż jedynie redukcję odpadów. Nadanie drugiego życia upominkom Nobilia to jedno, jednak nie sposób nie wspomnieć o wysyłkach, do których wykorzystujemy w pełni ekologiczne opakowania. Mam na myśli między innymi karton pochodzący z recyklingu, folie celulozowe, papierowe wypełnienia z recyklingu certyfikowane FSC, papierową taśmę, biodegradowalne wypełniacze, eko stretch, a także regularnie minimalizujemy zużycie folii. Współpracujemy ponadto z tzw. «zielonymi przewoźnikami», którzy dowożą nasze upominki w sposób neutralny dla środowiska - dodaje Anna Garmada.

Materiał reklamowy public relationsMateriał reklamowy public relations Fot. Nobilia - Kosz Prezentowy Maxim's Cristal Xmas

Upominek z historią w tle

Klasyka, tradycja i gwarancja najwyższej jakości – tym często kierują się osoby, które chcą nadać upominkowi zupełnie innego wymiaru. Jak prognozują przedstawiciele marki Nobilia, trend ten nie tylko utrzyma się, ale wręcz wzmocni w najbliższym czasie. Dostrzegając tę rodzącą się potrzebę wśród konsumentów, coraz więcej producentów stawia na odważne połączenia i prezenty nawiązujące do dawnych, sprawdzonych smaków, aromatów czy tekstur.

Materiał reklamowy public relationsMateriał reklamowy public relations Fot. Nobilia - J.A. Baczewski & Skład Praski Kuferek Prezentowy Grand Baczewski

W Nobilia stawiamy przede wszystkim na współprace ze starannie wybranymi partnerami, z którymi tworzymy coś więcej niż umieszczenie produktów we wspólnym opakowaniu. W naszej Czekoladowni powstają m.in. praliny z dodatkiem trunków od J.A. Baczewski, które niedawno obchodziły swoją 240 rocznicę. Inny przykład to tabliczki mlecznej czekolady z nadzieniem kawowym, powstałym na bazie najstarszej polskiej kawy - Pluton. W upominkach zamykamy przede wszystkim wspaniałą historię, której odkrywanie jest nieprawdopodobną przyjemnością i przeżyciem - komentuje Anna Garmada.

Okazji do obdarowywania jest zdecydowanie więcej niż dni w roku. Jednak na koniec dnia warto pamiętać przede wszystkim o prostym, ale jakże znaczącym słowie - "dziękuję". Kultura doceniania i wdzięczności stale ewoluuje, jednak jedno jest niezmienne - małe gesty mają wielkie znaczenie. Warto pamiętać o nich nie tylko od święta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.