Beszamel podstawowy

Olga Badowska, Magazyn Kuchnia 25.05.2021 13:54
(brak ocen)
OCEŃ
Beszamel podstawowy
Beszamel
Czas przygotowania do 30 minut
Poziom trudności łatwy
  • Można zamrażać? Nie

Składniki (4porcje)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 / 3

W rondlu na małym ogniu rozpuszczamy masło, tak by się nie zrumieniło. Wsypujemy mąkę i, stale mieszając, podgrzewamy, aż utworzy się blada zasmażka, czyli jakieś 2 minuty. Zdejmujemy z ognia i cienkim strumieniem (ciągle mieszając, by nie powstały grudki) wlewamy zimne mleko. Stawiamy rondel na małym ogniu i podgrzewamy 10-12 minut, mieszając. Nie doprowadzamy do wrzenia. Doprawiamy gałką, solą i pieprzem. 

2 / 3

Rady:

*Sos ma wyjść dość rzadki i gładki, nie powinno być w nim grudek. Dlatego stale trzeba mieszać - i robiąc samą zasmażkę, i wlewając do niej mleko.

*Jeśli zdarzy się tak, że w sosie powstaną grudki, można przetrzeć go przez sito i dokładnie wymieszać.

*Gdy sos wyjdzie za gęsty, można go rozrzedzić odrobiną mleka.

*Jeżeli nie zamierzamy od razu używać sosu, na wierzchu kładziemy plasterek masła. Rozpłynie się na powierzchni gorącego beszamelu i zapobiegnie powstaniu kożucha.

*Do gorącej zasmażki wlewamy zimne mleko, a do wystudzonej - gorące.

*Aby beszamel był jeszcze bardziej aromatyczny, w mleku można wcześniej zaparzyć połówkę cebuli, 2 liście laurowe i 3 gałązki natki. Powinny się moczyć około godziny. w tym czasie mleko się wystudzi.

*Beszamel można trzymać w lodówce przez 4 dni.  

3 / 3

Warianty sosu beszamelowego:

Mornay beszamel z dodatkiem żółtek i startego sera (zwykle jest to albo sam gruyere, albo pół na pół z parmezanem). Do gotowego beszamelu (600 ml) dodajemy 80 g startego sera, mieszamy, a gdy składniki się połączą, dodajemy 2 żółtka roztrzepane z odrobiną mleka. Stawiamy na ogniu i podgrzewamy, mieszając, aż sos zgęstnieje. Nie zagotowujemy, żeby żółtka się nie ścięły! Sos Mornay podajemy do ryb i owoców morza, warzyw i makaronów.

Soubise podawany zwykle do białych mięs i warzyw beszamel z dodatkiem cebuli. Kroimy w cienkie plasterki 200 g cebuli. Szklimy ją na maśle, ale nie przyrumieniamy. Dodajemy gotowy beszamel (600 ml), doprowadzamy do wrzenia i, mieszając, gotujemy na małym ogniu przez 10 minut. Przecedzamy przez sito, cebulę wyrzucamy. Sos łączymy ze 100 ml gęstej śmietany (najlepiej creme frache), podgrzewamy 5 minut. Inne - w mleku, którym później zalewamy zasmażkę, zaparzamy kawałek skórki cytrynowej, a do gotowego sosu wyciskamy odrobinę soku (wyjdzie świetny sos do ryb); można też do beszamelu dodać 1-2 łyżki musztardy francuskiej (taki sos będzie pasował do kurczaka lub jajek na twardo).

Użyłaś / użyłeś tego przepisu?
Podziel się swoim wykonaniem na instagramie używając hashtagu
#haps
Copyright © Agora SA