Pieczeń świąteczna

Materiały partnera/Magazyn Kuchnia 24.09.2020 15:31
(brak ocen)
OCEŃ
Pieczeń świąteczna
Pieczeń świąteczna
Czas przygotowania powyżej godziny
Poziom trudności średni
  • Można zamrażać? Nie

Składniki (6porcji)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 / 5

"W głębokim naczyniu łączymy składniki marynaty z rozgniecionymi ząbkami czosnku. Dokładnie nacieramy nią szynkę wieprzową. Mięso pozostawiamy w zalewie pod przykryciem w chłodnym miejscu na co najmniej 4 godziny, a najlepiej na całą noc. 

2 / 5

Wyciągamy szynkę z zalewy, dokładnie osuszamy. Wierzch posypujemy pieprzem oraz chili. Układamy w naczyniu żaroodpornym podlewając połową szklanki wody oraz paroma łyżkami zalewy. Dokładamy pokrojoną w piórka cebulę. 

3 / 5

Naczynie przykrywamy szczelnie (można użyć do tego folii aluminiowej). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. C. i pieczemy około godziny. 

4 / 5

Zlewamy powstały sos, podgrzewamy i dodajemy pół szklanki wody zmieszanej z 2 łyżkami mąki oraz masłem. Podgrzewamy ciągle mieszając aż sos zgęstnieje. Doprawiamy do smaku. Gotową pieczeń podajemy pokrojoną na plastry i polaną sosem.

5 / 5

Sos sojowy Nośnik tajemniczego piątego smaku umami, naturalny wzmacniacz smaku, a w dodatku całkiem zdrowa przyprawa obfitująca w cenne antyutleniacze. Sos sojowy! W znacznym stopniu wzbogaca aromat potraw i to wcale nie tylko tych orientalnych. Powstający tradycyjnie z fermentowanych ziaren soi sos jest jedną z najistotniejszych przypraw kuchni azjatyckiej. Ma ciemny, brązowy kolor i wyjątkowo głęboki, słony smak. Jego produkcja wymaga sporo czasu, stąd często stosuje się chemiczne metody przyspieszające fermentację. Taki wyrób traci swoje cenne właściwości prozdrowotne, dlatego zwracajmy szczególną uwagę na skład naszego sosu. Najpopularniejszy podział, to sos jasny i ciemny. Ten drugi poddany jest dłuższej fermentacji, przez co jego smak staje się jeszcze bardziej wyrazisty, a kolor intensywniejszy. Dlatego też używajmy go do ciemniejszych mięs i potraw, gdyż pięknie pogłębia ich barwę. Idealnie sprawdzi się również do sosów i wszelkich marynat. Jasny natomiast pomoże wydobyć aromat delikatnych warzyw, świetnie skomponuje się z drobiem i zupami. Dodatkową zaletą używania sosu sojowego jest to, że do dań nim przyprawionych nie musimy dodawać już soli, a dla tych, którzy chcą jeszcze bardziej ograniczyć jej ilość w diecie, marka TaoTao przygotowała sos o zmniejszonej zawartości soli. Chociaż sos z soi przywędrował do nas z Azji, a zawdzięczamy go XVII-wiecznym holenderskim kupcom, i nie obejdą się bez niego potrawy inspirowane Orientem, wyśmienicie współgra również z europejską i tradycyjną, polską kuchnią. Idealny do barszczu, rosołu i pomidorowej, wyborny do grzybów! Jego wszechstronność sprawia, że nie może zabraknąć go na Waszych stołach, a dania nim doprawione zyskają niespotykaną głębię. W ofercie TaoTao znajdziecie zarówno sos sojowy jasny i ciemny, a oprócz tego sojowo-grzybowy i z mniejszą zawartością soli. Wybierzecie swój ulubiony i dodajcie swoim potrawom dodatkowego smakowego wymiaru!"

Użyłaś / użyłeś tego przepisu?
Podziel się swoim wykonaniem na instagramie używając hashtagu
#haps
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.