Zamiast nad morze, do Warki albo Krakowa. I wcale nie na piwo ani do zamku!

Brak pomysłów na wakacyjny wyjazd? Okazuje się, że w poszukiwaniu ciekawych atrakcji, wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko. Koniecznie sprawdźcie lokalnych wytwórców, bo wielu z nich to nie surowe fabryki. Poza sprzedażą produktów, umożliwiają gościom zapoznanie się z miejscem, w którym powstają pierniki czy soki, zobaczenie procesu produkcji na własne oczy, a nawet "pomoc" w wyrabianiu. Miejsca takie coraz chętniej organizują tego typu atrakcje dla gości, a tym samym - przyczyniają się do rozbudowy zarówno szlaków kulinarnych, jak i doświadczeń smakowych Polaków. Zobaczcie nasze propozycje wytwórców i zacznijcie planować wizytę.
Jabłkowe Laboratorium Jabłkowe Laboratorium Fot. Jabłkowe Laboratorium

Jabłkowa Warka

Polska jest jednym z krajów, który słynie z hektarów sadów jabłoniowych. Jest ich najwięcej szczególnie w okolicy Sandomierza i Grójca, ale także - o czym wie nieco mniej osób - Warki. W okolicy ostatniej miejscowości powstał szlak kulinarny Jabłkowa Warka. Zrzesza on kilkunastu lokalnych wytwórców, którzy zapraszają w swe progi, by zapoznać nas ze swoją ofertą. Oficjalna informacja szlaku głosi:

Wybierając najbardziej interesujące miejsca, można stworzyć plan wycieczki idealnej, odpowiadającej indywidualnym potrzebom. Dzieci dowiedzą się, jak powstaje jabłko oraz co ma wspólnego kwiat jabłoni z miodem, a dla miłośników smaków regionalnych lokalne restauracje przygotowały certyfikowane dania jabłkowe. Niemal wszystkie miejsca można odwiedzić na rowerze, podziwiając piękno kwitnących czy też owocujących sadów.

Jednym z takich miejsc, które przyciąga zwłaszcza dzieci, jest Jabłkowe Laboratorium. Umożliwia ono wykonanie doświadczeń chemicznych i fizycznych, które przyczynią się do bliższego poznania jabłka i jego właściwości.

Nasze Laboratorium na razie pracuje na zasadach wolontariatu nauczycielsko-uczniowskiego. Spotkać nas można głównie na eventach organizowanych przy współudziale Wareckiego Szlaku Jabłkowego.

- informują pomysłodawcy inicjatywy.

Warto więc dowiadywać się, gdzie i kiedy będzie można pokazać dzieciom Jabłkowe Laboratorium. Atrakcja ta jest dostępna niemal przez cały rok poza lipcem i sierpniem. Zatem śpieszcie się, by zdążyć jeszcze w tym miesiącu lub wykorzystajcie resztki lata już po wakacjach.

Podobne atrakcje:

  • Gospodarstwo Ekologiczne "Kozia Łąka" w Łomnicy (woj. dolnośląskie)
  • Szkółka Owocowa w Bończy (woj. mazowieckie)
  • Dziecięca Akademia Kulinarna w Gdyni (woj. pomorskie)
Ziołowy Zakątek Ziołowy Zakątek Fot. Ziołowy Zakątek, Dominika Koszowska

Ziołowy zakątek

Nie bez powodu Podlasie nazywa się zielonymi płucami Polski. Ziołowy zakątek udowadnia, że bogactwo lasów, łąk i zagajników stanowi ogromną wartość tego regionu. Jest to inicjatywa firmy Dary Natury, mającej siedzibę w tym samym miejscu, która od lat sprzedaje zioła, napary i zdrowotne herbatki. Goście mogą poddać się ziołowym zabiegom na ciało, odwiedzić zielarnię, ogród ziołowy, salę mikroskopową, gospodarstwo naturalne ze zwierzętami takimi jak osiołek, konie, bażanty czy kozy, a także wiele innych atrakcji, które spodobają się zarówno rodzicom, jak i dzieciakom. Poza tym, jak można przeczytać na stronie internetowej Ziołowego zakątka:

Podczas wycieczek goście mają możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa ekologicznego, zwiedzić Podlaski Ogród Botaniczny, w którym zgromadzona jest kolekcja praktycznie całej flory Polski. W Ziołowym Zakątku funkcjonuje także pracownia ceramiczna, oferująca tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz warsztaty. W ofercie mamy również możliwość wypożyczenia roweru, odkryty sezonowy basen i wiele innych atrakcji.

Warto więc wybrać się tam szczególnie wtedy, kiedy chcecie wyrwać się od miejskiego gwaru i nieco zwolnić tempo. Odpoczynek w otoczeniu natury i ziołowych aromatów z pewnością pozostawi pozytywne wspomnienia.

Podobne atrakcje:

  • Lawendowa Osada w Przywidzu (woj. pomorskie)
  • Zagroda Edukacyjna "Ziołowy Dzbanek" w Młynarach (woj. warmińsko-mazurskie)
Żywe Muzeum Obwarzanka Żywe Muzeum Obwarzanka Fot. Żywe Muzeum Obwarzanka

Kulinarny Kraków

Do Krakowa zwykle przyjeżdża się, aby zobaczyć Wawel i smoka u jego stóp czy rynek z Kościołem Mariackim. Warto jednak wybrać się tu również ze względu na doświadczenia kulinarne.

Kraków został ogłoszony Europejską Stolica Kultury Gastronomicznej roku 2019. Z tej okazji podczas wakacji na mieszkańców i turystów czeka sporo rozrywek, których tematyka będzie się koncentrowała wokół jedzenia. Do takich atrakcji należeć będą Jarmark Świętojański, podczas którego swoje wyroby zaprezentują lokalni wytwórcy czy też Festiwal Pierogów.

Ciekawą atrakcję dla fanów historii oferuje Żywe Muzeum Obwarzanka. Można się bowiem dowiedzieć co nieco o tradycji wyrabiania tego produktu, a także na własne oczy przekonać, jak się go robi. Mało tego, właściciele obiecują, że każda osoba będzie miała okazję wykonać obwarzanek własnoręcznie. Jest to znakomita forma rozrywki, szczególnie jeśli spędziliście kilka godzin na męczących wycieczkach. Osoby wyjątkowo zmęczone mogą pozostać w kawiarni w Muzeum i uraczyć się kawą oraz obwarzankiem w różnych wariantach smakowych.

Podobne atrakcje:

  • Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie (woj. lubelskie)
  • Rogalowe Muzeum Poznania (woj. wielkopolskie)
Winnica Dwórzno Winnica Dwórzno Fot. Winnica Dwórzno

Winnica Dwórzno

Enoturystyka, czyli turystyka winiarska to w Polsce wciąż trend, który dopiero się rozwija. Najprężniej działa w krajach, które z produkcji win znane są od setek, a nawet tysięcy lat, czyli oczywiście Włoch czy Francji. Polskie winnice coraz bardziej rozwijają jednak skrzydła i zachwycają swoimi wyrobami najbardziej doświadczone podniebienia. Warto zatem poszukać takich miejsc w swojej okolicy.

W naszym kraju możliwość zwiedzania oferuje na przykład Winnica w Dwórznie. Podczas spaceru wśród rzędów winorośli, właściciele opowiadają o swoich winach, a także o tym, co odróżnia te polskie od zagranicznych. Pokazują również maszyny, dzięki którym wyrabiają trunki oraz to, jak wygląda proces ich tworzenia. Doskonałą formą zabawy, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i którą uwielbiają dzieciaki, jest rozgniatanie winogron stopami.

Podobne atrakcje:

  • Winnica nad Jarem w Samborcu (woj. świętokrzyskie)
  • Browar Jan Olbracht Rzemieślniczy w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie)
Pierniki Pierniki Fot. Shutterstock

Piernikarka

Toruń słynie z pierników - wie to każdy. Jednak większość turystów ogranicza się do zakupienia kilku sztuk w sklepie albo zjedzeniu ich na deser do kawy, podczas pobytu w tym pięknym mieście.

Właścicielka bloga Piernikarka (z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy w muzeum w Toruniu) poszła o krok dalej i oferuje gamę warsztatów i szkoleń dotyczących tego wyrobu. Skorzystać z nich mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Uczestnicy mają okazję poznać tajniki wypiekania tradycyjnych pierników, a także zdobnictwa - lukrowania, malowania i złocenia. Takie warsztaty to doskonała okazja, by usłyszeć wiele ciekawostek i legend o pierniku. Pozytywne emocje gwarantowane!

Podobne atrakcje:

  • Wigierski Park Narodowy w Krzywych (woj. podlaskie)
  • Wioska Chlebowa w Janiej Górze (woj. kujawsko-pomorskie)
'To co u was warto zobaczyć?' 'To co u was warto zobaczyć?' Fot. Shutterstock

"Co u was warto zobaczyć?"

Polska turystyka kulinarna wciąż prężnie się rozwija, między innymi za sprawą lokalnych wytwórców, którzy potrafią przyciągnąć uwagę nie tylko wyrobami znakomitej jakości, ale także dodatkowymi atrakcjami. Jeśli zatem interesujecie się polskimi produktami, poszukajcie takich miejsc w okolicy i odwiedźcie je choć raz. A gdy wasi goście z drugiego końca kraju zapytają 'Co u was warto zobaczyć?', bez obaw będziecie mogli pokazać im, że Kraków to nie tylko Wawel, a Podlasie przyciąga nie tylko ornitologów.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA