Wiemy, jak rośnie sałata czy kapusta, jednak mało kto zastanawia się nad tym, jak prezentuje się brukselka, zanim trafi do sklepów. Otóż najpierw musi wyrosnąć łodyga, która dochodzi nawet do 100 cm wysokości, i to z niej dopiero wyrasta kapusta warzywna brukselka, zwana potocznie... brukselką.
Zobacz również: Myślisz o powiększeniu rodziny? Jedz brukselkę. Poprawia płodność!
Kakao to tak naprawdę zmielone ziarna owoców kakaowca - drzewa rosnącego głównie w tropikalnych regionach wzdłuż równika. Ziarna po zebraniu się rozgniata, następnie usuwa z nich łuski. W końcowej fazie są one palone i mielone. W takiej wersji kakao trafia do nas.
Potocznie zwane orzechy nerkowca to tak naprawdę nasiona jabłek nanerczowych - owoców drzewa nanercza zachodniego. Jeden owoc ma zazwyczaj tylko jedno ziarno, które otacza toksyczna, żrąca substancja. Na samym wierzchu znajduje się łupina, również pokryta trującą żywicą.
Jadalne są również same owoce. Gdy są dojrzałe, ich miąższ jest bardzo soczysty i słodki.
Imbir występuje w ponad osiemdziesięciu odmianach! To, co jemy, to oczywiście korzeń imbiru. Pozostała część rośliny składa się z wysokiej łodygi (nawet do 1,5 m). Na końcach pędów rozkwitają gęsto kwiaty wydzielające intensywny zapach.
Karczoch nie jest warzywem, jak się popularnie uważa, a rośliną zielną należącą do rodziny astrowatych. Gdy zakwitnie, nabiera fioletowych barw. Jednak wtedy już jest on niezdatny do jedzenia.
Ziarenka kawy w swojej pierwotnej wersji zdecydowanie różnią się od tych, które widujemy na co dzień. Drzewo kawowca osiąga mniej więcej 2 metry wysokości. Kilka razy w roku wydaje wiele owoców, na pierwszy rzut oka przypominających nasze rodzime wiśnie. Ich miąższ jest intensywnie kwaśny i niezdatny do spożycia. W środku każdego z owoców znajdują się pestki i to one stanowią właśnie popularne ziarna kawy.
Drzewo goździkowca to duże, majestatyczne drzewo, które osiąga nawet 15 metrów wysokości. Jego pąki mogą mieć kolor żółty, zielony, różowy lub czerwony.
Znane przez nas goździki to jeszcze nierozwinięte i ususzone pąki.
Por to roślina cebulowa, dwuletnia. W pierwszym roku tworzy cebulę i liście, a w drugim długie pędy kwiatostanowe z baldachowatymi kwiatostanami w kolorze różowym lub jasnozielonym. Zazwyczaj uprawia się go jednak jako roślinę jednoroczną - dla cebuli i liści.
Ananasy rosną na grubej, wysokiej na metr łodydze. Z łodygi dodatkowo wyrastają liście: długie i sztywne. Co ciekawe, ananas owocuje tylko raz w życiu, więc po zerwaniu owocu roślinę się wyrzuca.
Szparagi zielone, białe i fioletowe należą do tego samego gatunku. Różnią się jedynie sposobem uprawy. Zielone wyrastają wysoko nad powierzchnię ziemi i dzięki słońcu nabierają kolorytu. Białe rosną pod ziemią i nie dociera do nich światło słoneczne.
Fioletowe wyrastają jedynie kilka centymetrów nad ziemią.