Roladę z boczku możesz podać jako wędlinę, na przykład podczas przyjęcia świątecznego lub imieninowego. Będzie pyszna z marynowanymi śliwkami i grzybkami.
1 kg niezbyt tłustego surowego boczku (bez żeber)
1 łyżeczka soli
6-7 ząbków czosnku
szczypta pieprzu
po 1/4 łyżeczki suszonych ziół majeranku
bazylii
cząbru
mięty i szałwii
1/2 łyżki smalcu
Utarty z solą czosnek mieszamy z ziołami i pieprzem. Umyty i osuszony boczek nacieramy ziołami, rolujemy i mocno obwiązujemy szpagatem. Zostawiamy na noc w chłodnym miejscu. W rondlu rozgrzewamy tłuszcz, rumienimy boczek ze wszystkich stron, zmniejszamy ogień. Miseczkę, w której leżał boczek, spłukujemy zimną wodą i podlewamy nią mięso. Dusimy ok. 90 min pod przykryciem, od czasu do czasu podlewając łyżką zimnej wody, aby boczek się nie przypalił. Studzimy mięso, zdejmujemy z niego szpagat. Roladę wykładamy na talerz i podlewamy sosem spod duszenia. Podajemy na zimno.
Rolada szpinakowa z łososiem to od kilku lat niekwestionowany hit wielu imprez. Możesz urozmaicić jej smak, np. dodając do sera trochę pokrojonych w drobną kosteczkę suszonych pomidorów lub buraczków (zobacz również: Przepis na roladę szpinakową z łososiem).
300 g szpinaku mrożonego rozdrobnionego
3 jajka
1 opakowanie wędzonego łososia
200 g serka śmietankowego do smarowania
1 łyżeczka soku z cytryny
zmielona gałka muszkatołowa
sól, pieprz
Odstawiamy mrożony szpinak w ciepłe miejsce i zostawiamy na parę minut do roztopienia. Następnie wykładamy go na patelnie i podgrzewamy aż do momentu utraty wody.
Usuwamy nadmiar wody z patelni i roztopiony szpinak mieszamy z przyprawami solą, pieprzem, gałką muszkatołową oraz odrobina soku z cytryny.
Do masy szpinakowej dodajemy 3 żółtka z naszych jajek. Białka obijamy na sztywną pianę. Całość następnie delikatnie mieszamy ze szpinakiem.
Przygotowujemy blachę do pieczenia. Jej powierzchnię smarujemy tłuszczem, najlepiej odrobina masła i wyścielamy papierem do pieczenia.
Masę szpinakową rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni blachy lub formy.
Jak upiec roladę szpinakową? Wkładamy naszą masę w formie do piekarnika na ok. 12 minut. Ile stopni? Roladę szpinakową pieczemy w temperaturze 170 - 175 stopni Celsjusza.
Po upieczeniu delikatnie odrywamy warstwę szpinaku od papieru do pieczenia i zostawiamy do ostudzenia.
Serek do smarowania należy doprawić wedle uznania. Poza zwykłymi przyprawami możemy dodać odrobinę czosnku wyciśniętego na prasce lub świeżego chrzanu. Gotową masą śmietankową smarujemy równomiernie powierzchnię warstwy szpinaku.
Na koniec łosoś. Kroimy go w paski i układamy wzdłuż dłuższego boku rolady lub rozkładamy wedle uznania.
Delikatnie zawijamy roladę. Staramy się nie przyciskać jej nadmiernie, by warstwa szpinaku nie uległa zniszczeniu. Roladę w formie niepokrojonej przechowujemy w lodówce przez ok. 2 godziny przed podaniem. Możemy ją zawinąć również w folię spożywczą, aby utrzymała swoją strukturę.
Zobacz również nasz przepis wideo na roladę szpinakową z burakami:
Suszone pomidory, kozi ser i szpinak to doskonałe dodatki do łagodnego w smaku drobiowego mięsa. Roladę podawaj z mieszanką sałat polaną sosem winegret.
30 dag filetów z kurczaka
1 słoik suszonych pomidorów
30 dag dojrzewającego koziego sera
szpinak
4-6 łyżek oliwy
sól
pieprz
Mięso myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem, cienko rozbijamy i układamy na folii spożywczej, tak aby brzegi filetów zachodziły na siebie. Na środku połączonych filetów kładziemy suszone pomidory, kawałki koziego sera i umyte liście szpinaku. Doprawiamy solą i pieprzem. Filety zwijamy (w folii) w roladę i wkładamy do lodówki na 30 min. Zdejmujemy folię z mięsa. Rumienimy roladę ze wszystkich stron na oliwie. Następnie pieczemy ją w temp. 190°C przez 8-10 min. Roladę kroimy na plastry i podajemy z mieszanką sałat.
Autor: Tomek Woźniak
Jest takie słynne powiedzenie: kto nie lubi mielonych niech pierwszy rzuci fartucha. Każdy kocha mielone, więc wierzymy, że pokochacie również nasz przepis na mięsną roladę.
1 kg mięsa mielonego wołowo-wieprzowego
1 szklanka bułki tartej
1 łyżka soli
1 łyżeczka pieprzu
1 łyżeczka oregano
2 jajka
150 g szynki w plastrach
150 g sera żółtego w plastrach
100 g świeżego szpinaku
400 g wędzonego boczku w plastrach
Mięso mielone wymieszaj z jajkami, bułką tartą, solą oraz pieprzem. Przełóż mięso na folię spożywczą i uformuj z niego dość płaski prostokątny placek. Na mięsie ułóż warstwę z plastrów szynki, kolejną warstwę z plastrów sera, a na koniec rozłóż równomiernie świeży szpinak. Pomagając sobie folią zwiń mięso w roladę i dokładnie zlep boki, tak aby zamknąć wszystkie dodatki w środku mielonego mięsa. Na blaszce wyłożonej folią aluminiową ułóż plastry boczku i owiń nimi roladę, a następnie owiń roladę folią. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C i piecz przez 40 minut. Po wskazanym czasie odwiń roladę z folii i dopiekaj przez kolejne 20-30 minut, aż boczek będzie mocno rumiany i chrupiący.
Zobacz dokładny sposób przygotowania na filmie:
Farsz z kiszonej kapusty i suszonych grzybów pasuje nie tylko do pierogów i krokietów. Możesz nim również nadziewać rolady - najlepiej z mięsa wieprzowego lub naleśników. Wieprzowe roladki z kapuścianym farszem podawaj z dodatkiem ziemniaczanego puree.
600 g karkówki bez kości
4 ząbki czosnku
słodka papryka
majeranek
sól
czarny pieprz
Farsz:
400 g kiszonej kapusty
70 g suszonych grzybów
1 biała cebula
1/2 kostki masła
2 szklanki wody
mielony kminek
sól
6 łyżek oleju
2 listki laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 łyżki wody
sznurek
Karkówkę umyj i osusz, przekrój wzdłuż. Oba kawałki przykryj folią spożywczą i rozbij tłuczkiem na centymetrowej grubości płaty. Mięso natrzyj przeciśniętym przez praskę czosnkiem, papryką, majerankiem, solą i pieprzem. Odstaw w chłodne miejsce. Przygotuj nadzienie: kapustę obgotuj w wodzie przez 30 min, opłucz i posiekaj. Grzyby mocz przez godzinę i następnie obgotuj w wodzie przez ok. 15 min. Zeszklij na maśle pokrojoną w drobną kostkę cebulę, dodaj kapustę i grzyby, całość przesmażaj przez ok. 15 min, dopraw kminkiem i solą. Ostudź. Przygotuj roladę: na płaty mięsa nałóż nadzienie, zroluj ciasno i zwiąż sznurkiem. Rolady obsmaż ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju, podlej dwiema szklankami wody, dodaj listki laurowe i ziele angielskie. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 140 st. C i piecz pod przykryciem ok. 60 min. Po upieczeniu zlej sos, przecedź go i zagęść zawiesiną z mąki ziemniaczanej i wody, dopraw solą i pieprzem. Roladę podawaj pokrojoną w plastry i polaną sosem.
Autor: Grzegorz Labuda
- 'Z czym kojarzy ci się rolada?' - 'Z bitą śmietaną i owocami' - odpowiada. Pytamy dalej: 'A co to są kopytka?' - 'Takie kluski, które zalewa się sosem' - mówi. Tak wyglądała rozmowa z naszym operatorem. I teraz wytłumacz mu, że robimy wytrawną roladę w cieście kopytkowym. Nie zrozumiał o co nam chodzi, dopóki nie spróbował.
Składniki na ciasto:
500 g ziemniaków
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 jajko
1 łyżeczka soli
Składniki na farsz:
500 g pieczarek
1 cebula
2 łyżki oleju
1/2 łyżeczki tymianku
1/2 łyżeczki oregano
sól
pieprz
Dodatkowo:
1 łyżka masła do posmarowania formy
2 łyżki bułki tartej do wysypania formy
Na początku przygotuj farsz. Pieczarki pokrój w ósemki a cebulę w drobną kosteczkę. Na patelni rozgrzej olej i przesmaż posiekaną cebulę, aż stanie się szklista. Dodaj pieczarki i smaż, aż odparuje z nich cała woda. Na koniec dodaj tymianek oraz oregano i dopraw farsz solą i pieprzem.
Następnie przygotuj ciasto. Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Ostudzone ziemniaki przeciśnij przez praskę, dodaj oba rodzaje mąki, sól, oraz jajko i zagnieć do otrzymania jednolitej i dość zwartej masy. Przełóż ciasto na podsypany mąką blat i rozwałkuj na prostokąt o grubości około 1cm. Na cieście rozłóż równomiernie farsz, a następnie zwiń ciasto w roladę, dokładnie zlepiając miejsce łączenia ciasta.
Keksówkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Do tak przygotowanej formy przełóż roladę i posmaruj ją po wierzchu olejem. Wstaw roladę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz około 30 minut, aż wierzch nabierze złotego koloru. Przed wyjęciem rolady z formy odczekaj około 10 minut. Przed podaniem pokrój roladę w plastry.
Zobacz dokładny sposób przygotowania na filmie:
Roladę możesz również przyrządzić z szynki, ale uważaj - jest nieco bardziej sucha niż karkówka. Zamiast niej możesz użyć dowolnego innego mięsa wieprzowego lub udźca z indyka.
2 kg surowej lub peklowanej szynki
olej
Nadzienie:
200 g wątróbki cielęcej
duża cebula
łyżka masła
łyżka smalcu gęsiego
duże jajko
2-3 łyżki tartej bułki
sól
pieprz
Sos:
5 dużych pieczarek
łyżka masła
czubata łyżeczka mąki
300 ml bulionu warzywnego
czubata łyżka kaparów
150 ml białego wytrawnego wina
Nadzienie: wątróbkę oczyszczamy, kroimy. Cebulę obieramy, siekamy, szklimy na maśle. Dodajemy wątróbkę, smażymy 2-3 minuty. Lekko studzimy, mielemy. Dodajemy gęsi smalec, jajko i bułkę tartą, przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy. Szynkę rozcinamy i lekko rozbijamy, tak by powstał prostokąt. Z obu stron oprószamy solą i pieprzem. Smarujemy nadzieniem, mocno zwijamy i obwiązujemy nicią kuchenną. Rozgrzewamy w brytfannie olej, wkładamy roladę i obsmażamy dookoła. Skrapiamy ciepłą wodą i pieczemy godzinę i 15 minut w 180 st. W tym czasie szynkę kilka razy odwracamy i polewamy wytworzonym sosem. Upieczoną szynkę przykrywamy folią aluminiową, sos zlewamy do miseczki i zachowujemy. Sos: pieczarki kroimy w kostkę i smażymy na łyżce oleju. Masło roztapiamy w rondelku, dodajemy mąkę, mieszamy. Do zasmażki wlewamy bulion, dodajemy pieczarki i kapary, wlewamy wino i sos z pieczenia szynki, mieszamy. Sos redukujemy i przyprawiamy.
Autor: Honorata Piwowarska
Nie od dziś wiecie, co Haps myśli o cieście francuskim. Jest kochane, pyszne i wspaniałe. Ma w sobie masło, które też jest kochane i pyszne. Zatem gdy dodamy do ciasta ser, który też jest kochany, i równie ubóstwiane mięsko, wyjdzie nam ukochane danie znikające z talerza z prędkością światła. Tak, to prawda.
1 opakowanie ciasta francuskiego
150 g sera żółtego w plastrach
150 g szynki w plastrach
4 łyżki śmietany 18 proc.
1 łyżeczka musztardy francuskiej
1 garść posiekanej natki pietruszki
1 jajko
1 łyżeczka sezamu
sól
pieprz
Śmietanę wymieszaj z musztardą oraz szczyptą soli i pieprzu. Powstałą mieszanką posmaruj arkusz ciasta francuskiego, zostawiając około trzy cm wolnego miejsca przy jednym, dłuższym brzegu.
Na sosie rozłóż równomiernie plastry sera żółtego, a następnie plasterki szynki.
Posyp całość natką pietruszki i zwiń w ciasną roladę wzdłuż dłuższego brzegu.
Ponacinaj roladę nożyczkami co około dwa cm (dokładny sposób na powyższym filmie) i porozsuwaj rozcięte kawałki naprzemiennie na jedną i drugą stronę.
Posmaruj roladę roztrzepanym jajkiem i posyp po wierzchu sezamem.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni Celsjusza i piecz przez około 20 minut, aż ciasto się zarumieni.
Rolada z ciasta francuskiego jest pyszna na gorąco, ale lepiej poczekać, aż nieco przestygnie.
Pysznymi dodatkami do niej będą np. sos pomidorowy (jak do pizzy) lub sos czosnkowy.
Zobacz dokładny sposób przygotowania na filmie:
Jeśli nie masz osłonki, zamiast gotować boczek, możesz po prostu zawinąć go w rękaw do pieczenia i piec przez około 120 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza (dla boczku o wadze 1,5 kg).
1 prostokątny kawałek niezbyt tłustego surowego boczku ze skórą (ok. 1-1.5 kg)
sól
jałowiec
odrobina vegety (ewentualnie inne ulubione przyprawy)
Oraz:
wędliniarska osłonka poliamidowa jak do salcesonu (np. kaliber 73 lub większy) - dostępna w sklepach internetowych dla wędliniarzy amatorów
cienki, mocny sznurek kuchenny
Boczek myjemy i osuszamy. Kładziemy na blacie skórą do dołu, nacieramy z wierzchu i po bokach solą, odrobiną vegety i roztartym jałowcem, ewentualnie innymi wybranymi przyprawami. Ciasno zwijamy w roladę i wpychamy do osłonki wędliniarskiej, którą przycinamy, pozostawiając z obu stron po około 10 cm zapasu - aby końcówki można było łatwo zawiązać. Skręcamy końcówki bardzo ciasno (jak cukierek), starając się wypchnąć z osłonki jak najwięcej powietrza. Zawiązujemy sznurkiem bardzo mocno i starannie, aby podczas gotowania nie dostała się do środka woda. Wkładamy boczek na dolną półkę lodówki na 24 godziny. Następnie umieszczamy go w garnku i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 2 godziny na małym ogniu - woda powinna tylko 'mrugać'. Studzimy i kroimy w plastry. Podajemy jako zimną przekąskę.
Autor: Zofia Haberek