Najlepsze serniki - nie tylko od święta. Klasycznie!

Sernik to jedno z ulubionych ciast Polaków. Latem z przyjemnością robimy go w wersji na zimno, natomiast pieczone to jeden z "gwoździ programu" wielu rodzinnych przyjęć, także tych świątecznych. Zobaczcie nasze najlepsze serniki na Boże Narodzenie!
Sernik królewski Sernik królewski Fot. Shutterstock

Sernik królewski

Sernik królewski (zwany także sernikiem lubelskim) to smak, który wiele osób pamięta z dzieciństwa. Jeśli chcesz, do masy serowej możesz dodać skórkę startą z pomarańczy lub cytryny, a także 2-3 łyżki miękkich rodzynek.

Składniki:

Ciasto:
400 g mąki pszennej (3 szklanki "z górką")
3 łyżki kakao
200 g cukru (1 szklanka)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka cukru waniliowego (lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego)
250 g masła
3 żółtka

Masa serowa:
1,25 kg tłustego twarogu zmielonego trzykrotnie
1 i 1/4 szklanki cukru
1 opakowanie cukru waniliowego (lub 1 łyżeczka ekstraktu)
1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego
125 g masła
4 jajka (oddzielnie białka i żółtka)

Sposób przygotowania:

Przygotuj ciasto: Wszystkie składniki szybko zagnieć i podziel na dwie równe połowy. Każdą owiń folią spożywczą i włóż do lodówki na minimum 1 godzinę.
Przygotuj masę serową: Masło utrzyj z cukrami. Wciąż ucierając dodawaj po jednym żółtku, a później stopniowo (po łyżce) twaróg. Następnie dodaj budyń. Na koniec ubij białka i delikatnie wymieszaj z masą serową.
Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 stopni Celsjusza. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia. Jedną połowę ciasta rozwałkuj i wyłóż nią brytfannę lub zetrzyj na tarce. Na tak przygotowany spód wylej masę serową. Na nią zetrzyj drugą część ciasta. Piecz przez godzinę. Pozostaw w uchylonym piekarniku do ostudzenia, a następnie odstaw w chłodne miejsce, aby sernik całkowicie stężał.

Źródło: Ugotuj.to

Sernik z brzoskwiniami Sernik z brzoskwiniami Fot. Paulina Kolondra

Sernik z brzoskwiniami

To chyba jeden z najprostszych serników. Nie ma w nim spodu z ciasta, więc czas przygotowania również jest krótszy. Nie musisz mielić sera - wykorzystaj dobrej jakości zmielony twaróg sernikowy z kubełka (to nie to samo, co serek sernikowy).

Składniki:

(na tortownicę o średnicy 24 cm)
1 kg białego półtłustego sera
200 g masła + trochę do posmarowania tortownicy
1 szklanka cukru pudru
6 jajek
1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego
1 puszka brzoskwiń

Sposób przygotowania:

Ser mielemy w maszynce do mięsa. Masło ucieramy z cukrem pudrem, wbijając po jednym żółtku. Dodajemy zmielony ser oraz budyń. Gdy masa serowa stanie się gładka, łączymy ją z ubitą pianą z białek, delikatnie mieszając łyżką. Masę dzielimy na dwie części. Pierwszą przekładamy do posmarowanej masłem tortownicy, tak aby sięgała do 2-3 cm jej wysokości. Układamy na niej osączone z syropu brzoskwinie i przykrywamy resztą masy serowej. Pieczemy 50 minut w 180 st. C. Studzimy w piekarniku. Kiedy sernik będzie letni, wyciągamy go i kroimy na porcje.

Uwaga: smak sernika możemy wzbogacić, dodając do masy pokrojoną i usmażoną skórkę pomarańczową oraz ekstrakt waniliowy.

Autor: Paulina Kolondra

Sernik na kruchym spodzie Sernik na kruchym spodzie Fot. Natalia Nowak-Bratek

Sernik na kruchym spodzie

Temu klasycznemu sernikowi charakteru nadaje orzechowy spód. Jeśli chcesz dodać mu aromatu, zetrzyj do masy nieco skórki z cytryny lub pomarańczy (najpierw jednak dokładnie umyj owoc w gorącej wodzie).

Składniki:

Ciasto:
150 g miękkiego masła
100 g cukru pudru
30 g mielonych orzechów
1 jajko
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
250 g mąki pszennej
szczypta soli

Masa:
500 g twarogu
4 jajka
100 g cukru
40 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
200 ml śmietanki 30 proc.

Oraz:
masło i mąka do przygotowania formy
cukier puder do oprószenia

Sposób przygotowania:

Robimy ciasto. Ucieramy masło, cukier puder, orzechy, jajko i ekstrakt waniliowy. Wsypujemy sól i mąkę, mieszamy i zagniatamy, aż ciasto będzie gładkie. Zawijamy je w przezroczystą folię, spłaszczamy i wkładamy do lodówki na godzinę. Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Natłuszczamy i oprószamy mąką tortownicę o średnicy 24 cm. Rozwałkowujemy ciasto na koło o średnicy większej niż tortownica. Wylepiamy dno i boki formy, na wierzchu kładziemy kółko z pergaminu i wsypujemy suchą fasolę. Pieczemy 20 minut, zdejmujemy i usuwamy papier wraz z fasolą.
Robimy masę: krótko miksujemy twaróg, żółtka, cukier, mąkę, ekstrakt waniliowy i śmietankę. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Powoli, partiami dodajemy pianę do masy, delikatnie mieszając. Rozprowadzamy masę na podpieczonym spodzie i wkładamy do piekarnika na 40 minut. Studzimy i oprószamy cukrem pudrem.

Autor: Natalia Nowak Bratek

Sernik wiedeński z czekoladą Sernik wiedeński z czekoladą Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Sernik wiedeński z czekoladą

W sernikowym zestawieniu nie może zabraknąć również sernika bez spodu - czyli klasycznego, kremowego sernika wiedeńskiego z czekoladową polewą (zobacz również przepis na sernik wiedeński bez polewy czekoladowej). Pamiętaj, aby po upieczeniu i ostudzeniu wyjąć go z metalowej formy, ponieważ inaczej ser nabierze nieprzyjemnego posmaku.

Składniki:

1 kg niekwaśnego, dobrze odciśniętego białego sera
6 jajek
10 dag masła
1 szklanka cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
15 dag rodzynek namoczonych w rumie
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 mała torebka cukru waniliowego
ew. 1 polewa czekoladowa

Sposób przygotowania:

Ser przepuść 3 razy przez maszynkę do mięsa i utrzyj mikserem z miękkim masłem. W oddzielnej misce utrzyj żółtka z cukrem (odłóż łyżkę cukru) na jasnokremową masę. Dodaj do masy serowej razem z mąką ziemniaczaną (możesz zastąpić ją jednym niewielkim ziemniakiem ugotowanym w mundurku, obranym i zmielonym), proszkiem do pieczenia, cukrem waniliowym oraz osączonymi rodzynkami. Kto lubi, może część rodzynek zastąpić innymi bakaliami, na przykład kandyzowaną skórką pomarańczową albo orzechami. Nie dodawaj jednak zbyt dużo bakalii, bo sernik nie będzie puszysty. Ubij białka, wsypując pod koniec ubijania odłożony cukier. Delikatnie połącz sztywną pianę z masą serową. Tortownicę posmaruj masłem i wysyp mąką, napełnij masą serową i piecz ok. 40 minut w temperaturze 180°C. Sprawdź, czy sernik nie przypala się na wierzchu. Jeśli jest zbyt brązowy, przykryj go kawałkiem folii aluminiowej. Piecz jeszcze 10-20 minut, a potem wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i pozostaw sernik w środku jeszcze na 10 minut. Potem wyjmij i ostudź w formie, a przed wyjęciem z tortownicy okrój ciasto nożem. Zimny sernik możesz oblać polewą czekoladową.

Źródło: Nowa Kuchnia Polska

Sernik piernikowy Sernik piernikowy Fot. Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com

Sernik piernikowy

Nie masz czasu na pieczenie kilku ciast na raz? Proponujemy sernik piernikowy, na spodzie z pierniczków. Pyszności!

Składniki:

(na tortownicę o średnicy 22 cm)

Spód:
250 g pierniczków
1 łyżka cukru pudru
80 g masła

Nadzienie:
170 ml śmietanki kremówki
100 g cukru pudru
400 g kremowego serka
200 g ricotty
2 jajka + 1 żółtko
1 łyżka mąki pszennej
1/4 łyżeczki mielonego imbiru
1/4 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
ziarenka z 1 laski wanilii

Sposób przygotowania:

Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Pierniczki miksujemy w malakserze, łączymy z cukrem pudrem i rozpuszczonym masłem. Wylepiamy masą dno i brzegi tortownicy. Pieczemy 5 minut, studzimy. Zmniejszamy temperaturę piekarnika do 170 st. C. Robimy nadzienie. Ubijamy śmietankę, dodając cukier puder. Oddzielnie ubijamy kremowy serek z ricottą, kolejno miksujemy z jajkami i żółtkiem, delikatnie łączymy z ubitą śmietanką. Mieszamy z mąką, przyprawami i wanilią. Wlewamy masę na podpieczony spód, wstawiamy do piekarnika na 45-60 minut. Wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i zostawiamy sernik na godzinę. Wystudzone ciasto wstawiamy do lodówki na 3 godziny, aby całkowicie się zestaliło.

Autor: Olga Badowska

Sernik nowojorski Sernik nowojorski Fot. Shutterstock

Sernik nowojorski

Sernik nowojorski z kremowego serka, piecze się w kąpieli wodnej. Jest bardzo prosty w przygotowaniu, a przy tym wyjątkowo aksamitny i kremowy. Zamiast serka Philadelphia możesz wykorzystać zarówno miękki twarożek sernikowy z wiaderka, jak i zwykły twaróg (najlepiej trzykrotnie zmielony).

Składniki:

(na tortownicę o średnicy 26 cm)
Spód:
200 g pełnoziarnistych herbatników
100 g masła (roztopionego)

Masa serowa:
1,25 kg kremowego serka Philadelphia
5 dużych lub 6 mniejszych jajek
220 g cukru
paczka cukru waniliowego albo łyżka ekstraktu (mogą być też ziarenka z 1 laski wanilii)
180 g gęstej, kwaśnej śmietany
3 łyżki mąki pszennej lub kukurydzianej
sok wyciśnięty z połowy cytryny

Sposób przygotowania:

Dno i boki tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Z zewnątrz kilkakrotnie, szczelnie owiń ją folią aluminiową, ponieważ ciasto będzie pieczone w kąpieli wodnej.
Przygotuj spód: Herbatniki pokrusz na drobno (np. włóż do foliowej, zamykanej na strunę torby i pokrusz za pomocą wałka do ciasta, albo użyj malaksera). Wymieszaj z roztopionym masłem. Masą wyłóż dno tortownicy. Wstaw do lodówki na około 1 godzinę.
Przygotuj masę serową: Wszystkie składniki dokładnie zmiksuj. Następnie wylej na schłodzony spód.
Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 stopni Celsjusza. Tortownicę umieść w większym naczyniu żaroodpornym lub brytfannie. Do naczynia/brytfanny nalej tyle wody, aby sięgała do połowy wysokości tortownicy. Wszystko wstaw do piekarnika i piecz przez 45 minut. Następnie - nie otwierając piekarnika, ani nie wyjmując ciasta - zmniejsz temperaturę do 160 stopni Celsjusza i piecz sernik jeszcze 30 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik i uchyl jego drzwiczki. Pozostaw w nim sernik do wystudzenia. Kiedy ostygnie, wstaw do lodówki, aby się schłodził (najlepiej na całą noc).

Źródło: Ugotuj.to

Sernik krakowski Sernik krakowski Fot. Arkadiusz Ścichocki

Sernik krakowski

Sernik krakowski, zwany często po prostu "sernikiem z kratką" znajdziemy chyba w każdej polskiej cukierni. Polubił go także (a przepis umieścił w jednej ze swych książek kulinarnych) jeden z najsłynniejszych cukierników świata - Pierre Hermé.

Składniki:

Ciasto:
30 dag mąki pszennej
10 łyżek cukru
8 łyżek masła
2 jajka
4 łyżeczki proszku do pieczenia
sól.

Masa serowa:
75 dag tłustego sera twarogowego
30 dag cukru
4 jajka
1-2 łyżki mąki ziemniaczanej
15 dag rodzynek
1 cukier waniliowy (1.6 dag)
3 łyżki skórki pomarańczowej smażonej w cukrze
3 łyżki kwaśnej śmietany 18-procentowej.

Lukier:
30 dag cukru
1/2 łyżeczki octu 6-procentowego

Sposób przygotowania:

Przygotować ciasto: jajka utrzeć z cukrem, dodać połowę mąki, sól, proszek do pieczenia i dalej ucierać na gładką masę. Masło drobno posiekać z pozostałą mąką, dodać do masy jajecznej, wymieszać i wyrobić sprężyste ciasto. 2/3 ciasta użyć do wyłożenia dna i boków prostokątnej blachy do pieczenia, pozostałe ciasto włożyć do lodówki.
Przygotować masę: rodzynki umyć i osączyć. Ser zemleć. Białka ubić na sztywną pianę. Do sera wlać śmietanę i ucierając dodawać: cukier, żółtka, cukier waniliowy i mąkę ziemniaczaną. Gdy masa będzie gładka, dodać pianę, rodzynki, skórkę pomarańczową i wymieszać. Masę wyłożyć na ciasto i wyrównać powierzchnię. Z pozostałego ciasta uformować wałeczki i ułożyć z nich na masie kratkę. Piec 50-60 min w piekarniku nagrzanym do temperatury 190°C. Po upieczeniu wystudzić, wyjąć z formy i polukrować.
Przygotować lukier: zagotować 8 łyżek wody, wsypać cukier i wlać ocet. Gotować kilka minut pod przykryciem. Zrobić próbę "na nitkę": spuścić z łyżki kroplę syropu na talerzyk. Jeżeli syrop utworzy cienką nitkę, gotowanie należy przerwać. Syrop przelać do miski, skropić zimną wodą, nieco ostudzić i ucierać drewnianą łyżką, aż zbieleje.

Sernik kokosowy na kruchym spodzie z czekoladą Sernik kokosowy na kruchym spodzie z czekoladą Fot. Małgorzata Dzięgielewska

Sernik kokosowy na kruchym spodzie z czekoladą

Jesteś fanem popularnego batonika kokosowego w czekoladzie? W takim razie ten sernik na pewno przypadnie ci do gustu!

Składniki:

Spód:
1-1.5 szklanki pokruszonych pełnoziarnistych herbatników
4 łyżki wiórków kokosowych
4 łyżki drobniutko posiekanych lub zmielonych migdałów
1/3-1/2 szklanki stopionego masła

Masa:
750 g trzykrotnie zmielonego tłustego białego sera (można użyć twarożku typu Philadelphia)
3/4 szklanki cukru
1 łyżka likieru kokosowego lub białego rumu
3 jajka
100 g wiórków kokosowych

Polewa:
20 dag (2 tabliczki) czekolady deserowej
3/4 szklanki śmietanki kremówki
kilka kropli olejku waniliowego

Dekoracja:
'chipsy' kokosowe lub uprażone płatki migdałowe

Sposób przygotowania:

Natłuszczamy spód oraz boki tortownicy o średnicy 20 cm. Z zewnątrz owijamy formę podwójną warstwą folii aluminiowej. Robimy kruchy spód, mieszając herbatniki z migdałami i wiórkami kokosowymi. Dodajemy tyle stopionego i ostudzonego masła, aby po zagnieceniu powstało plastyczne ciasto, którym wylepiamy dno i boki (2-3 cm) tortownicy. Wstawiamy na kilkanaście minut do lodówki, a potem pieczemy 12-13 minut w 180°C. Wyjmujemy, studzimy.
Robimy masę: ucieramy ser z cukrem, a gdy powstanie gładki krem, dodajemy likier lub rum i miksujemy około minuty. Jajka roztrzepujemy widelcem, wlewamy do masy i ubijamy mikserem na najniższych obrotach. Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, wsypujemy wiórki kokosowe i mieszamy drewnianą łyżką. Masę serową wlewamy do tortownicy na podpieczony kruchy spód. Tortownicę ustawiamy na blasze o wysokich brzegach, wlewamy tyle gorącej wody, aby sięgała do połowy wysokości tortownicy. Pieczemy 50 minut w 160°C. Wyjmujemy tortownicę z kąpieli wodnej, usuwamy folię. Okrawamy sernik nożem przy brzegach formy, ale go nie wyjmujemy. Kiedy zupełnie wystygnie, wkładamy go do lodówki na noc.
Robimy polewę: siekamy czekoladę, zalewamy gorącą śmietanką, dodajemy olejek waniliowy, mieszamy, aż powstanie jednolita masa. Studzimy, mieszając od czasu do czasu. Sernik wyjmujemy z lodówki, ostrożnie zdejmujemy boki tortownicy. Wierzch i boki smarujemy polewą czekoladową, dekorujemy kokosem lub migdałami. Wstawiamy do lodówki, aby polewa zastygła.

Sernik z rosą Sernik z rosą Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

Sernik z rosą

Sernikiem z rosą nazywa się sernik pieczony, którego górną warstwę stanowi piana z ubitych białek. Nazwa bierze się stąd, że po kilkunastu godzinach od upieczenia, na wierzchu sernika powinny pojawić się kropelki przypominające rosę.

Składniki:

Ciasto:
300 g (2 szklanki) mąki pszennej
100 g (1/2 kostki) zimnego masła
70 g cukru pudru
1 jajko
60 ml (3 łyżki) śmietany 18-22 proc.

Masa serowa:
1 kg białego sera twarogowego
6 jajek
100 g (1/2 kostki) masła
280 g (200+80) cukru
1 łyżeczka esencji waniliowej
750 ml mleka
2 opakowania budyniu waniliowego
50 g miękkich rodzynek
50 g skórki pomarańczowej

Sposób przygotowania:

Przygotuj ciasto: nożem posiekaj masło z mąką. Dodaj jajko i zagnieć ciasto. Następnie dodaj cukier puder i śmietanę. Szybko zagnieć elastyczne ciasto. Jeśli będzie za twarde, dodaj odrobinę śmietany, jeśli za miękkie - dosyp mąki. Uformuj kulę, spłaszcz, zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 30 minut. Schłodzone ciasto rozwałkuj i połóż na spód dużej prostokątnej formy wyłożonej papierem do pieczenia i lekko natłuszczonej. Wstaw do lodówki.
Przygotuj masę: masło utrzyj ze 100 g cukru na puszystą masę. Z 4 żółtek i kolejnych 100 g cukru ukręć kogel-mogel i dodaj do masła. Nie przerywając ucierania, dodaj esencję waniliową, a następnie po 2-3 łyżki sera. Mleko wymieszaj z budyniem i dodaj do masy serowej, wymieszaj - już nie ucieraj. Dodaj rodzynki i skórkę pomarańczową oraz pianę ubitą z dwóch białek. Delikatnie wymieszaj. Masę przelej do formy z ciastem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 190 st. C i piecz około godziny. Jeśli ciasto za szybko się zrumieni, zmniejsz temperaturę pieczenia. Pozostałe białka ubij na sztywno z pozostałym cukrem. Pianę wyłóż na gorący sernik. Zwiększ temperaturę do 210 st. C i piecz sernik kolejne 10-15 minut.

Autor: Zbigniew Kurleto

Sernik z białą czekoladą Sernik z białą czekoladą Fot. Paulina Kolondra

Sernik z białą czekoladą

Przygotowanie sernika będzie szybsze, kiedy zamiast tradycyjnego spodu, zrobisz spód z pokruszonych ciasteczek. Ten sernik z białej czekolady to wyjątkowy smakołyk na święta.

Składniki:

Spód:
300 g pokruszonych razowych herbatników
100 g brązowego cukru
150 g stopionego i schłodzonego masła

Masa serowa:
135 g posiekanej białej czekolady
135 g jogurtu
2 jajka
1 laska wanilii
skórka otarta z cytryny
400 g twarogu (trzykrotnie zmielonego; można zastąpić kremowym serkiem śmietankowym)
90 g cukru

Wierzch:
100 g białej czekolady
350 g gęstej kwaśnej śmietany 22 proc.
120 g gęstej śmietanki tortowej 36 proc.

Sposób przygotowania:

Robimy spód: składniki mieszamy, rozkładamy na dnie tortownicy o średnicy 24 cm. Dociskamy ręką, pieczemy przez 5-10 minut w 160 st. C. Studzimy.
Robimy masę serową: czekoladę mieszamy z jogurtem w metalowej miseczce, wstawiamy do większego naczynia z lekko wrzącą wodą, rozpuszczamy, mieszając. Ubijamy jajka z ziarenkami wyskrobanymi z laski wanilii i skórką cytrynową. Ucieramy twaróg z cukrem mikserem na najniższych obrotach. Dodajemy ciepłą czekoladę, zwiększamy obroty do średnich, ucieramy 2-3 minuty. Dodajemy masę jajeczną, ucieramy, aż wszystko się połączy. Wlewamy tę masę do tortownicy na upieczony kruchy spód. Formę szczelnie owijamy z zewnątrz folią aluminiową, stawiamy na głębokiej blasze z gorącą wodą (woda powinna sięgać mniej więcej do 3/4 wysokości tortownicy). Pieczemy 40 minut w 160 st. C.
Robimy wierzch sernika: czekoladę topimy w kąpieli wodnej, ciepłą miksujemy z oboma rodzajami śmietany. Smarujemy sernik, znowu wstawiamy do piekarnika, pieczemy jeszcze 5 minut. Po wyjęciu studzimy całkowicie, a następnie schładzamy przez godzinę w lodówce. Dopiero potem kroimy na porcje.

Sernik z marakują Sernik z marakują Fot. Łukasz Zandecki

Sernik z marakują

A może szczypta egzotyki? Zamiast miąższu marakui, możesz również wykorzystać pulpę z mango).

Składniki:

250 g herbatników (pokruszonych lub rozdrobnionych w malakserze)
180 g stopionego masła
250 g sera ricotta
250 g serka typu Philadelphia
110 g drobnego cukru
1 łyżka skórki otartej z cytryny
3 jajka
180 ml miąższu marakui

Sposób przygotowania:

Herbatniki mieszamy z masłem, powstałą masą wykładamy dno formy (20 x 30 cm), natłuszczonej i wyścielonej pergaminem. Schładzamy w lodówce przez 30 min. Rozgrzewamy piekarnik do 160°C. Miksujemy na gładką masę ricottę, serek, cukier i skórkę z cytryny. Pojedynczo dodajemy jajka, dokładnie mieszając masę po dodaniu każdego. Łączymy z pulpą z marakui. Równomiernie rozkładamy masę na przygotowanym spodzie i zapiekamy 25-30 min, aż ciasto się zetnie. Po wyjęciu z piekarnika studzimy.

Sernik cytrynowy z koziego sera Sernik cytrynowy z koziego sera Fot. Paulina Kolondra

Sernik cytrynowy z koziego sera

Twoi goście nie mogą jeść krowiego mleka? A może chcesz zaskoczyć bliskich? Pyszny sernik możesz przygotować również z serka koziego.

Składniki:

350 g koziego twarożku
3/4 szklanki cukru
sok z 1/2 cytryny
skórka otarta z 1 cytryny
olejek waniliowy do smaku
6 jajek
3 łyżki mąki
masło i mąka do posmarowania formy

Sposób przygotowania:

Rozgrzewamy piekarnik do 170-180 st. C. Miksujemy (na średnich obrotach) twarożek z cukrem, sokiem i skórką z cytryny oraz kilkoma kroplami olejku waniliowego. Nie przerywając ucierania, dodajemy po jednym żółtku (kolejne żółtko dodajemy, gdy poprzednie całkowicie połączy się z masą). Wsypujemy mąkę i dokładnie, ale delikatnie, mieszamy - łyżką albo mikserem na najniższych obrotach. Ubijamy białka, a potem porcjami dodajemy pianę do masy serowej - bardzo delikatnie, aby pozostała puszysta. Przekładamy ją do formy (natłuszczonej i posypanej mąką albo wyłożonej papierem do pieczenia), wyrównujemy powierzchnię i pieczemy 40 minut - patyczek wetknięty w ciasto powinien być suchy po wyjęciu. Ostrożnie wyciągamy z piekarnika, kroimy na porcje dopiero wtedy, kiedy sernik całkiem ostygnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.