Sałatka śledziowa na święta - 6 pomysłów

Sałatka śledziowa musi znaleźć się na twoim świątecznym stole? Wypróbuj nasze przepisy! Znajdziesz tu zarówno klasykę, jak na przykład sałatka śledziowa z ziemniakami czy jabłkiem i cebulą, jak i mniej tradycyjne śledzie z botwinką lub suszonymi śliwkami i migdałami.
Sałatka śledziowo-ziemniaczana Sałatka śledziowo-ziemniaczana Fot. Sławomir Smolarek

Sałatka śledziowo-ziemniaczana

Obawiasz się, że sałatka będzie za słona? Niepotrzebne. Nadmiar soli wchłoną ziemniaki. Sałatka ta jest najlepsza na drugi dzień, gdy wszystkie smaki dobrze się "przegryzą". Jeśli nie masz lub nie lubisz kaparów, do sałatki możesz dodać np. taką samą ilość czerwonej fasolki z puszki.

Składniki:

750 g małych ziemniaków sałatkowych
250 g filetów śledzia w oleju
4 średnie ogórki kiszone
4 łyżki kaparów w zalewie
1 szalotka
1 łyżeczka musztardy typu Dijon
3-4 łyżki majonezu

Sposób przygotowania:

Ziemniaki wyszoruj dokładnie szczoteczką i ugotuj w mundurkach. Odlej, ostudź, pokrój na cząstki. Śledzie odsącz z oleju i pokrój w niewielkie kawałki. Ogórki pokrój w półplasterki, cebulę posiekaj. Wszystkie składniki wymieszaj i wstaw na pół godziny do lodówki.

Autor: Zuzanna Wiciejowska

Majonezowa sałatka śledziowa z jabłkiem i cebulą Majonezowa sałatka śledziowa z jabłkiem i cebulą Fot. Shutterstock

Majonezowa sałatka śledziowa z jabłkiem i cebulą

Słodko-kwaśna sałatka śledziowa z jabłkiem i cebulką to już klasyk. Zamiast białej cebuli możesz dodać do niej cebulę czerwoną lub w ogóle zastąpić ją porem (białą częścią).

Składniki:

250 płatów śledziowych (ok. 5 sztuk) a la matias
1 duże jabłko (kwaśne)
2 średniej wielkości białe cebule
2 jajka ugotowane na twardo
2 większe ogórki kiszone
2-3 łyżki majonezu
pieprz (oraz ewentualnie sól) do smaku

Sposób przygotowania:

Śledzie moczymy przez około pół godziny w zimnej wodzie (jeśli lubimy, kiedy są bardzo słone, można pominąć ten krok). Po tym czasie dokładnie osączamy i kroimy w kostkę lub paski. Jajka i jabłko obieramy i kroimy w kostkę i mieszamy ze śledziem. Ogórki i cebulę także kroimy w kostkę i dodajemy do reszty składników. Mieszamy z majonezem. Doprawiamy do smaku. Podajemy z ciemnym pieczywem. Rada: Zwolennicy pikantnych smaków mogą dodać do sałatki pieprz w całych ziarnach (np. zielony).

Źródło: Ugotuj.to

Śledź pod pierzynką Śledź pod pierzynką Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Śledź pod pierzynką

Sałatka warstwowa z dodatkiem buraków będzie się pięknie prezentować na świątecznym stole. Aby było widać poszczególne warstwy, najlepiej zaserwować ją w szklanej misie.

Składniki:

5 solonych filetów śledziowych
1 duża cebula
4 ogórki konserwowe
3 ziemniaki
3 buraczki
majonez (wg uznania)
3 jajka
pieprz

Sposób przygotowania:

Filety śledziowe zalej wodą i mocz około 2 godzin. Następnie odsącz z wody, zalej mlekiem i mocz jeszcze pół godziny. Odsączone filety pokrój w cienkie paseczki. Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Buraki umyj i ugotuj w osobnym garnku, następnie ostudź i obierz. Ogórki obierz. Jajka ugotuj na twardo i obierz ze skorupki. Cebulę drobno posiekaj, trzy ogórki i ziemniaki pokrój w drobną kostkę. Buraki zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Jaja zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. W przezroczystym naczyniu ułóż następujące warstwy: śledzie, cebula, majonez, ogórki, ziemniaki, majonez, buraki, majonez. Poszczególne warstwy możesz posypać pieprzem. Wierzch sałatki posyp startymi jajkami i udekoruj pokrojonym w pałeczki ogórkiem kiszonym. Odstaw do lodówki na noc, aby smaki się przegryzły. Rada: najlepiej ułożyć sałatkę w przezroczystym i szerokim naczyniu - będzie ładnie wyglądała i przy nakładaniu niedużej porcji będzie możliwość wzięcia wszystkich składników na raz. Ilość majonezu zależy od Ciebie, jeśli lubisz sałatki z dużą ilością, możesz położyć grubsze warstwy.

Autor: Maria Szkop

Sałatka śledziowa z fasolą i ziemniakami

By przyspieszyć sobie pracę, do tej sałatki możesz wykorzystać fasolkę z puszki. Pasują do niej również marynowane grzybki.

Składniki:

2 szklanki ugotowanej (ale nie rozgotowanej!) drobnej perłowej fasoli
3- 4 ziemniaki ugotowane w mundurkach
4 filety z matiesa
2 średniej wielkości cebule
sok z cytryny
po 2-3 łyżki oleju i posiekanego szczypiorku
trochę suszonego cząbru
pieprz
sól

Sposób przygotowania:

Fasolę posypać startym na proszek cząbrem, skropić olejem. Cebulę pokroić w kostkę, skropić sokiem z cytryny, oprószyć solą i pieprzem. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę, skropić olejem. Filety pokroić w kostkę. Wrzucić tak przygotowane składniki do salaterki, polać resztą oleju, wymieszać, przykryć folią i na 2-3 godz. wstawić do lodówki. Przed podaniem posypać sałatkę szczypiorkiem.

Źródło: Ugotuj.to

Śledzie z grzybami

Przygotowanie śledzi z grzybami to dobry sposób na wykorzystanie grzybów, które zostaną z  wywaru na zupę grzybową lub farszu do pierogów. By były najsmaczniejsze, powinny poleżeć w lodówce przynajmniej przez kilka godzin.

Składniki:

500 g filetów śledziowych
suszone ugotowane grzyby (z wywaru na zupę grzybową)
2 cebule
2 łyżki oleju
świeżo zmielony pieprz

Sposób przygotowania:

Ugotowane suszone grzyby pokrój w paseczki. Cebule obierz i pokrój w cieniutkie piórka. Filety śledziowe pokrój w dzwonka. Na patelni rozgrzej olej, zeszklij na nim cebulę, następnie dodaj grzyby, dopraw pieprzem i, mieszając, duś kilka minut (możesz dodać kilka łyżek wywaru grzybowego). Następnie zdejmij z ognia i przestudź. W misce ułóż filety śledziowe, dodaj grzyby z cebulą i wymieszaj.

Autor: Zuzanna Wiciejowska

Śledzie na święta Śledzie na święta Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Śledzie z suszonymi śliwkami i migdałami

Suszone śliwki i migdały dodajemy zwykle do słodkich wypieków i deserów. A może w tym roku poeksperymentujecie i wykorzystacie je do przyrządzenia wyjątkowych, odświętnych śledzi?

Składniki:

500 g filetów śledzi (z beczki lub w oleju)
200 g suszonych śliwek bez pestek
20 migdałów
cukier
sok z cytryny
pieprz
olej

Sposób przygotowania:

Śliwki namocz w wodzie i rozgotuj na gęstą papkę. Przetrzyj przez sito lub zmiksuj. Migdały zalej gorącą wodą, odczekaj chwilę i usuń skórkę. Pokrój w piórka i dodaj do przetartych śliwek. Sos dopraw cukrem i pieprzem, dodaj kilka łyżek oleju. Jeśli jest za mało kwaśny, dodaj sok z cytryny. Śledzie z beczki namocz w mleku przez noc. Podziel filety na porcje (ok. 4 cm). Układaj ciasno w słoiku, przekładając sosem śliwkowym. Wstaw do lodówki, najlepsze będą po dwóch-trzech dniach od przygotowania.

Autor: Zuzanna Wiciejowska

Więcej o:
Copyright © Agora SA